Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma inactiva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

firma inactiva

amenzi va rog sa ma ajutati reactivare inactiv
43 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2013 - 07:32 PM

este necesar un Certificat constatator eliberat de Registrul comertului; in cazul in care societatea nu este radiata din oficiu pentru nedepunerea situatiilor financiare anuale poti sa intreprinzi toate procedurile legale pentru lichidarea, apoi radierea societatii.
in cazul in care societatea este activa la Reg.com. trebuie sa soliciti situatia datoriilor firmei la ANAF-o fisa pe platitor, sa depui Declaratiile restante si sa platesti datoriile, apoi pe baza Certificatului constatator care specifica ca societatea nu are datorii se poate trece la dizolvarea acesteia.



#22 Raluca Tudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 September 2013 - 11:12 PM

Buna seara, in urma cu cativa ani am infiintat un srl impreuna cu inca 2 asociati, eu indeplinind si functia de administrator. Activitatea acestei societati a fost suspendata in martie 2009, dar in urma nedepunerii situatiei contabile societatea a fost declarata inactiva in mai 2011. Aceasta societate a fost o greseala a tineretii mele, daca pot sa ii spun asa, o greseala pe care am inteles-o prea tarziu. As dori sa stiu, daca in urma acestei situatii, mai pot fi asociat intr-un alt srl, pe care doresc sa il infiintez impreuna cu inca o persoana. Va multumesc pentru ajutor! Numai bine!




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 September 2013 - 10:00 AM

Nu poti, rezolva intai problema cu cea veche. Mai bine o inchizi.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2013 - 04:49 PM

ba poti ! :smile:

L. 91/1990, art. 6
(1) Semnatarii actului constitutiv, precum si persoanele care au un rol determinant în constituirea societãtii sunt considerati fondatori.
(2) Nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile ori care au fost condamnate pentru gestiune frauduloasã, abuz de încredere, fals, uz de fals, înselãciune, delapidare, mãrturie mincinoasã, dare sau luare de mitã, pentru infractiunile prevãzute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spãlãrii banilor, precum si pentru instituirea unor mãsuri de prevenire si combatere a finantãrii actelor de terorism, cu modificãrile si completãrile ulterioare, pentru infractiunile prevãzute de art. 143-145 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei sau pentru cele prevãzute de prezenta lege, cu modificãrile si completãrile ulterioare.

indiferent ca firma ta veche este inactiva in mom. asocierii tale in o noua firma, cata vreme nu devii asociat unic in mai mult de o firma, nu esti incapabila mintal/psihic si/sau nu esti condamnata pt una sau mai multe dintre cele insiruite la art. (2), POTI SA MAI FII ASOCIAT IN CATE FIRME VREI !!



#25 Raluca Tudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 September 2013 - 04:49 PM

Multumesc pentru raspuns! Numai bine!



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2013 - 04:52 PM

cu drag, Ralu ! :smile:

numai bine si tie ! :biggrin:



#27 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 September 2013 - 12:10 PM

Ai dreptate Otilia, eu ma gandeam la TVA, ca nu-i va permite sa deduca, dar m-am uitat pe articole si inactivitatea fiscala nu este motiv de anulare a inreg.TVA. Doar insolventa.

Asa ca ai dreptate, cat timp firma veche nu este declarata in insolventa nu-i problema nici cu TVA-ul



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2013 - 12:28 PM

despre ce TVA vorbesti ? :blink: Raluca n-a intrebat nimic de tva !
a intrebat doar daca mai poate fi asociata in alta firma, cat timp este deja asociata in una aflata in inactivitate.
atata tot !


:smile:



#29 MINAPRO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 March 2014 - 10:39 PM

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii .

Firma X deschisa in 2004 nu a avut niciodata activitate si a fost suspendata din oct 2009 pana in oct 2010 dupa care datorita nedepunerii declaratiilor a devenit inactiva . Am depus toate declaratiile la zi , am primit proces verbal de contraventie cu avertisment , am platit cei 13 ron plus penalitati pe care ii datoram pt doua zile de forfetar si acum dat fiind ca as dori sa incep o noua activitate impreuna cu doua prietene intrebarile mele sunt urmatoarele :

1. Este mai avantajos din punct de vedere financiar sa solicit reactivarea societatii ( dat fiind timpul foarte lung si presupusele amenzi pe care le-as putea primi la vizita ANAF la sediul social in momentul in care depun cererea de activare ) sau sa deschidem o societate noua lasand-o pe cea pe care o am in stare de inactiva si sa fiu atenta sa depun la timp declaratiile in 0 . In acest caz ma puteti ajuta cu un model de cerere in vederea reactivarii ?

2. Am voie daca sunt asociat intr-o firma declarata inactiva sa devin asociat intr-o firma noua . Mentionez ca nu am datorii la ANAF .

Va multumesc frumos pentru rspunsuri ,
Mina

Aceasta postare a fost editata de MINAPRO: 04 March 2014 - 10:39 PM




#30 u_nicole

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 March 2014 - 03:02 PM

buna. in primul rand pentru a redeveni activa firma, trebuie sa platesti amenda de 500 lei (1000 lei, 500 lei in 24 de ore) pentru nedepunerea declaratiilor. dupa depunerea declaratiilor si plata tuturor datoriilor, se face o cerere pentru a solicita reactivarea societatii si astfel scoaterea contraventiei din cazierul administratorului (daca o societetate este declarata inactiva - acest lucru o sa apara in cazierul judidiciar al administratorilor) si apoi infiintarea unei noi societati (nu se poate infiinta o noua firma cu asociati/administratori care au in cazierul judiciar, o societate inactiva).



#31 C_Nick

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 January 2015 - 08:16 PM

Buna seara,

Am avut un SRL infiintat in 2010, nu am depus nici un tip de declaratie la finante. Fiirma a fost declarata inactiva.
Acum vreo 2 ani am incercat sa imi infiintez un PFA, dar am fost refuzat datorita faptului ca am cazier fiscal.

Din ceea ce am citit pe forumuri :
- cazierul fiscal al persoanei fizice se sterge in termen de 5 ani de la savarsirea faptei ( fapta = aducerea in inactivitate fiscala a unei firme).

Deci, dupa 5 ani de la intrarea in inactivitatea a firmei, fapta din cazierul fiscal se sterge?

O seara buna,
Nicu.



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2015 - 11:52 AM

Da, se sterge DACA, intre timp, nu ai mai comis alte fapte sanctionabile in aceeasi arie.

OG 75/2001, art. 7 :
contribuabilii care au înscrise date în cazierul fiscal se scot din evidenţă dacă se află în următoarele situaţii:

- faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt sancţionate de lege;

- a intervenit reabilitarea de drept sau judecătorească constatată prin hotărâre judecătorească;

- faptele înscrise în cazierul fiscal sunt sancţionate ca infracţiuni şi nu au mai săvârşit fapte de această natură într-o perioadă de 5 ani de la data rămânerii definitive a ultimului act prin care au fost sancţionate aceste fapte;

- faptele înscrise în cazierul fiscal sunt sancţionate drept contravenţii, cu excepţia faptelor prevăzute la lit. e), şi nu au mai săvârşit fapte sancţionate de legile fiscale, financiare, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară, într-o perioadă de un an de la data rămânerii definitive a ultimului act prin care au fost sancţionate aceste fapte, cu condiţia achitării cuantumului amenzilor contravenţionale. În situaţia în care cuantumul amenzilor nu a fost achitat în această perioadă, scoaterea din evidenţă se realizează la data achitării amenzilor sau după împlinirea unui termen de 5 ani de la data rămânerii definitive a ultimului act prin care au fost sancţionate aceste fapte, în situaţia în care cuantumul amenzilor nu a fost achitat;

- faptele înscrise în cazierul fiscal sunt sancţionate drept contravenţii la regimul produselor accizabile şi nu au mai săvârşit fapte sancţionate de legile fiscale, financiare, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară, într-o perioadă de 5 ani de la data rămânerii definitive a ultimului act prin care au fost sancţionate aceste fapte;

- au fost stinse creanţele fiscale datorate ca urmare a atragerii răspunderii solidare cu debitorul declarat insolvabil sau insolvent. Data scoaterii din evidenţă este data stingerii creanţelor fiscale, însă nu mai devreme de un an de la data comunicării deciziei organului fiscal competent rămase definitivă în sistemul căilor administrative sau judiciare de atac. În situaţia în care creanţele fiscale nu au fost stinse în termen de 5 ani de la comunicarea deciziei, scoaterea din evidenţă se realizează începând cu această dată;

- contribuabilul declarat inactiv a fost reactivat. Data scoaterii din evidenţă este data reactivării contribuabilului în situaţia în care acesta a fost declarat inactiv pentru cazul în care nu îşi îndeplinesc, pe parcursul unui semestru calendaristic, nicio obligaţie declarativă prevăzută de lege; data scoaterii din evidenţă poate fi data împlinirii unui termen de 3 luni de la data reactivării contribuabilului în situaţia în care acesta a fost declarat inactiv dacă se sustrage de la efectuarea inspecţiei fiscale prin declararea unor date de identificare a domiciliului fiscal care nu permit organului fiscal identificarea acestuia sau dacă organele fiscale au constatat că nu funcţionează la domiciliul fiscal declarat. Aceste prevederi sunt aplicabile şi reprezentanţilor legali;

- decesul, respectiv radierea contribuabilului. În situaţia radierii unei persoane juridice declarate inactive anterior radierii, inactivitatea fiscală înscrisă în cazierul fiscal al reprezentantului legal se scoate din evidenţa acestuia la data împlinirii unui termen de un an de la data radierii contribuabilului.



#33 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 22 January 2015 - 05:28 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 January 2015 - 11:52 AM, a spus:

- În situaţia radierii unei persoane juridice declarate inactive anterior radierii, inactivitatea fiscală înscrisă în cazierul fiscal al reprezentantului legal se scoate din evidenţa acestuia la data împlinirii unui termen de un an de la data radierii contribuabilului.

Pentru urgentarea scoaterii din evidenta cazierului fiscal, daca nu s-a depus niciun bilant in ultimii ani, intocmiti o cerere la ONRC local in baza Legii nr.31/1990 art.237 alin.1 pentru declansarea radierii firmei :

Art. 237

(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului

Termenul de radiere ar fi de cca. 6 luni, deci in cca.18 luni veti avea cazier fiscal curat.

Mult suuces !



#34 C_Nick

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2015 - 07:49 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 January 2015 - 11:52 AM, a spus:

Da, se sterge DACA, intre timp, nu ai mai comis alte fapte sanctionabile in aceeasi arie.


Multumesc pentru raspuns.

Nu, nu am mai comis alte fapte.
Trebuie sa fac o cerere pentru scoaterea faptei din cazier sau se face automat?



#35 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 22 January 2015 - 08:33 PM

Vezi postareaC_Nick, la 22 January 2015 - 07:49 PM, a spus:

Trebuie sa fac o cerere pentru scoaterea faptei din cazier sau se face automat?

Trebuie sa vezi ce procedura va fi peste 18 luni de azi incolo. Primul si cel mai important pas este radierea cat mai rapida a firmei. Oricum, nu te va costa nimic ca, dupa radierea efectiva a firmei, sa depui o adresa la finante prin care sa ceri actualizarea cazierului fiscal si vei primi in max. 30 de zile un raspuns cu termenul la care vei avea un cazier fiscal curat si daca va trebui sa revii la termen cu o cerere expresa.

In acelasi timp, va trebui sa urmaresti lunar la ONRC daca se deruleaza procedura in termenele legale, in caz contrar, sa depui adrese de notificare pentru incadrarea in lege. Ajutorul unui jurist sau unei persoane competente, care se ocupa in mod curent cu infiintari / lichidari / radieri de firme, ar fi binevenita.

Mult noroc!



#36 zanafabiola

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 January 2015 - 07:13 PM

Din data de 24.11.2014 am vazut pe site-ul de la anaf ca firma mea a devenit inactiva conform deciziei nr.198383 / 29-SEP-14 (nu am depus nimic la fisc de vreo 3 ani...). Stie cineva cam cat ma costa amezile si daca merita sa o activez si cum se face aceasta? Ce se petrece daca o las asa si nu fac nimic? Daca va costa prea mult, cum scap de ea fara sa platesc mult? Multumesc



#37 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 25 January 2015 - 10:54 PM

Primul pas este sa va evaluati situatia actuala: va este necesara o firma proprie, aveti un plan care cere dezvoltarea printr-o afacere independenta ?

Raspuns DA: solicitati imediat de la finante cazierul fiscal personal ca sa vedeti daca aveti inscrisa trecerea in inactivitate a firmei existente, Daca, din intamplare (eroare), cazierul fiscal este curat, fiind valabil 30 de zile, procedati la infiintarea urgenta a unei noi firme neplatitoare de TVA.
Dupa ce primiti CIF-ul nou, depuneti imediat la ONRC local cerere de dizolvare a firmei vechi pentru nedepunerea in termen a bilanturilor pe ultimii 3 ani (art.237 din Legea 31/1990), este obligatorie conform legii si este in sarcina ONRC. Durata cca. 6 luni.

Daca cazierul fiscal nu este curat, nu va fi acceptata la ONRC infiintarea niciunei firme pana la eliminarea cauzelor care au dus la inactivarea firmei vechi. Trebuie mers la finante si discutat cu inspectorul "de litera", sa negociati nivelul amenzii (lor) de plata si depunerea/preluarea tuturor declaratiilor restante, reactivare firmei vechi si stergerea inscrierilor din cazierul fiscal. In felul acesta, se poate relua activitatea pe firma reactivata.

Raspuns NU: depuneti imediat la ONRC local cerere de dizolvare a firmei vechi pentru nedepunerea in termen a bilanturilor pe ultimii 3 ani (art.237 din Legea 31/1990), este obligatorie conform legii si este in sarcina ONRC. Durata procedurii este de cca. 6 luni, cu conditia sa urmariti sa se respecte termenele.

Spor la treaba !



#38 roxanapopescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2015 - 01:01 PM

Buna ziua tuturor,
Am nevoie de ajutor pentru ca nu mai stiu ce trebuie sa fac si nu ma descurc sa interpretez legislatia:

SRL cu asociat unic care este si administrator, infiintat in 2013, microintreprindere,deschide un punct de lucru unde desfasoara activitati de comercializare produse papetarie.
In Mai 2014 trage obloanele caci se impunea-nu aveam vanzare aproape deloc.
Contabila - ex[ert contabil cu care exista contract si care este platita dar pe care nu am verificat-o caci eram in relatii de amicitie si am mers pe incredere :blush2: imi spune ca o sa depuna declaratii pe 0 pana cand voi relua activitatea.Intre timp, in octombrie 2014 primesc de la ANAF decizie de inactivare pe motiv de nedepunere a declaratiilor. Pana la momentul primirii acestei Decizii, eu apuc sa semnez un contract de prestari servicii cu o firma - in baza unui CAEN secundar autorizat de Reg Com - si apuc sa emit 2 facturi, incasate prin op.
Contabila m-a plimbat vreo 2 luni spunandu-mi ca motivul inactivarii este cauzat de faptul ca a depus ea declaratii pe zero, dar ca acum totul este ok, ca a depus ea ce documente trebuia sa depuna si in ianuarie 2015 o sa figurez in Registru ca activa.Luru pe care l-am crezut din nou.I-am cerut o dovada ca lucrurile stau precum spune si mi-a trimi: pe mail, o copie a unei instiintari emise - zice ea- de catre AF cum ca srl-ul este activ si fac demersuri sa apara si pe siteul ANAF. "Instiintare " pe care eu o trimit la randul meu la AF pe mail, rugandu-i sa-mi spuna ce trebuie sa fac in continuare.M-au invitat la ei la sediu unde am aflat ( desi banuiam ) ca hartia respectiva era un fals, un fals chiar prost facut pentru ca se copiase stampila AF Oras Voluntari - cu care n-am legatura, mi se confirmaa ca srl-ul este inactiv, ca nu s-a depus nici macar o singura declaratie, si ca e caz penal treaba cu falsul.
Ca sa nu ma lungesc si mai mult, contabila contrazice totul, inca sustine ca ea a depus declaratiile, abia am reusit sa-mi recuperez dosarele de la ea, nici un bilant nu e semnat de ea si nu exista nici o recipisa de depunere.Impozitul l-am platit doar de 2 ori - o data ca mi-a trimis ea op-ul, a doua oara din proprie initiativa si dupa calcule proprii :)) - asta pentru ca am nenumarate mesaje scrise in care o rugam sa verifice daca trebuie sa platesc ceva, sa-mi psuna cand, ce si cum.

Astazi am inspiratia sa verific si firma ei, care, surpriza, este inactiva din 2013.Si pe a unui prieten careia tot ea ii tine contabilitatea si surpriza, si a lui e inactiva.
Contabila jura ca ne rezolva pana luni.Intre timp...ce parere aveti, ce trebuie facut? O dam in judecata, o lasam sa ne rezolve problema si apoi o dam in judecata? Ii revocam procurile acum sau dupa ce rezolva? Din practica voastra si din experienta voastra, cum se rezolva o asemenea situatie? Si mai mult, cat e de grav ca noi ( eu si prietenul mai sus mentionat ) am emis si incasat facturi in acest timp? Amandoi suntem micro, cu impzit 3% / venit.Va rog mult, help ! Multumesc!



#39 roxanasoroceanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2015 - 02:25 PM

Buna ziua . Avem aceiasi problema . Imi poti spune nu se numeste contabila care ti a facut asa ceva ?



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2015 - 03:51 PM

@roxanasoroceanu:
nu-ti poate spune cate vreme nu stim absolut sigur daca sau cat este adevarat din tot ce s-a povestit aici fiindca online oricine poate afirma orice.
cu alte cuvinte, s-au spus unele aspecte de catre cineva a carui onestitate nu se poate verifica (no offense !!), deci faptele pot fi adevarate, cum la fel de bine pot fi false.
in aceste conditii, a da numele persoanei incriminate reprezinta un atac la acea pers., iar noi suntem doar un forum online - nu instanta de judecata, deci nu avem voie sa facem public numele pers. si sa-i afectam imaginea fara sa ne asumam (ca societate comerciala sub care exista forumul) si consecintele juridice care pot decurge de aici !

imi pare rau, sincer ... :sad:
personal, inclin sa cred ca totul este adevarat, insa asta e doar parerea mea si ma pot insela !
...................................................................
@roxanapopescu :

CAT PRIV. SITUATIA DESCRISA, cel mai bine este sa angajezi un avocat care sa-ti rezolve toata tarasenia asta destul de complicata fiindca e clar ca acea contabila (asa cum ai descris-o) nu-ti va rezolva absolut nimic.
e uimitor la cate porcarii se pot preta unii ... sa fiu in locul tau, as "executa-o" cat cuprinde, pt toate necazurile juridice in care m-a bagat ! :angry2:
daca o dai in judecata si obtii o hot. judecat. definitiva si irevocabila care sa certifice tot ce spui ca ti-a facut (+ sanctiunea aplicata), atunci (si numai cu aprobarea conducerii portalului Conta.ro) se pot face publice (aici) atat acea hot. cat si (implicit) numele contabilei/ numele firmei ei.
pana la proces, o poti reclama la CECCAR - daca chiar este expert contabil !
.................................................................

topic inchis !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL