Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificare Regulament privind efectuarea stagiului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Modificare Regulament privind efectuarea stagiului

5 replies to this topic

#1 leontin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 March 2011 - 01:12 PM

Am constatat cu tristete, ca CECCAR alaturi de clasa politica, guvern etc a intrat febra modificarilor a tot ceea ce se poate modifica, bun, prost nu are importanta, doar de dragul de a nu pastra lucrurile asa cum au fost. Astfel imi explic modificarile regulamentului privind efectuarea stagiului.
Dupa noile modificari, stagiarul in sistem colectiv va pregati, depune si sustine rezolvarile la spetele care i-au fost atribuite intr-un semestru la sediul filialei ceccar. Acest lucru insa nu este suficient. Bietul stagiar va trebui sa sustina in acelasi semestru o noua runda de examene pentru a trece in semestru urmator.
Dragi domni de la CECCAR, intrebarea mea este: la ce bun doua examene intr-un semestru, examene care probabil vor viza aceleasi materii.
Mai mult, din dorinta de a avea cat mai multi membri, au redus durata de stagiu pentru "dinozaurii" care practica contabilitatea si care s-au trezit brusc ca au nevoie de o atestare a calitatilor lor. Acest lucru dovedeste o lipsa de etica din partea domniilor lor creand astfel diferente nejustificate intre tinerii aspiranti la profesie si persoanele mai in varsta care practica aceasta meserie.
Se mai poate vorbi astfel de dorinta celor de la CECCAR de a obtine profesionisti cu un inalt grad de calificare cand, in definitiv, singura dorinta a lor este a strange cat mai multe taxe. Incep sa cred ca acest corp de profesionisti nu se deosebeste, moral vorbind, cu nimic fata de guvenul actual si de mlastina in care a fost adusa aceasta tara.



#2 mussette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 23 March 2011 - 03:51 PM

Vezi postarealeontin, la Mar 6 2011, 01:12 PM, a spus:

Am constatat cu tristete, ca CECCAR alaturi de clasa politica, guvern etc a intrat febra modificarilor a tot ceea ce se poate modifica, bun, prost nu are importanta, doar de dragul de a nu pastra lucrurile asa cum au fost. Astfel imi explic modificarile regulamentului privind efectuarea stagiului.
Dupa noile modificari, stagiarul in sistem colectiv va pregati, depune si sustine rezolvarile la spetele care i-au fost atribuite intr-un semestru la sediul filialei ceccar. Acest lucru insa nu este suficient. Bietul stagiar va trebui sa sustina in acelasi semestru o noua runda de examene pentru a trece in semestru urmator.
Dragi domni de la CECCAR, intrebarea mea este: la ce bun doua examene intr-un semestru, examene care probabil vor viza aceleasi materii.
Mai mult, din dorinta de a avea cat mai multi membri, au redus durata de stagiu pentru "dinozaurii" care practica contabilitatea si care s-au trezit brusc ca au nevoie de o atestare a calitatilor lor. Acest lucru dovedeste o lipsa de etica din partea domniilor lor creand astfel diferente nejustificate intre tinerii aspiranti la profesie si persoanele mai in varsta care practica aceasta meserie.
Se mai poate vorbi astfel de dorinta celor de la CECCAR de a obtine profesionisti cu un inalt grad de calificare cand, in definitiv, singura dorinta a lor este a strange cat mai multe taxe. Incep sa cred ca acest corp de profesionisti nu se deosebeste, moral vorbind, cu nimic fata de guvenul actual si de mlastina in care a fost adusa aceasta tara.


Subscriu!




#3 mda2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2011 - 03:09 PM

Se mai poate vorbi astfel de dorinta celor de la CECCAR de a obtine profesionisti cu un inalt grad de calificare cand, in definitiv, singura dorinta a lor este a strange cat mai multe taxe. Incep sa cred ca acest corp de profesionisti nu se deosebeste, moral vorbind, cu nimic fata de guvenul actual si de mlastina in care a fost adusa aceasta tara.[/quote]

Subscriu si cu parere de rau va spun ca sunt chiar ofticata de modificarile lor peste noapte...daca luam examenu din 2008 , ma lasau sa fac derogare de stagiu si m-ar fi lasat sa dau examenu de aptitudini in acelasi an sau urm an cel tz...acuma nu mai au voie decat cei cu 10-20 de ani experienta...dupa ce am tocit legislatia si legile cateva luni n-am stiut nici sa traiesc, acum imi spun...ehmmm, asta e....noi vrem altfel. Nu e cinstit.....apropo de etica profesionala pe care ar trebui sa ne-o insusim....dar ca ne spunem noi off-ul nu schimba cu nimic :P asha k aia e, mai facem niste scoli, mai dam niste examene k doar nu stam destul pe la munca, trebe sa mai stam si pe scoli :P



#4 oana-m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 July 2011 - 08:55 AM

Eu am facut la ei o cerere, in conformitate cu noul regulament, in care am solicitat reducerea prioadei de stagiu cu 1/3, deoarece puteam face dovada ca am 5 ani vechime in functie de conducere in domeniul financiar contabil.
Raspunsul primit de la ei a fost "nu vi s-a aprobat cererea deoarece nu ati efectuat perioada obligatorie de stagiu de 3 ani, conform prevedilor legale in vigoare" !!!. Pe cand prevederile legale in vigoare, referitoare la perioada de stagiu sunt publicate in MO. 142/2011 si spun asa: "2. La articolul 2, dupa alineatul (6) se introduc doua noi alineate, alineatele (7) si (8), cu urmatorul cuprins:
“(7) Perioada de stagiu poate fi redusa cu aprobarea Biroului permanent al Consiliului superior al Corpului, dupa cum urmeaza:
a) cu 1/2 cand stagiarul are o vechime in activitati financiar-contabile de cel putin 20 de ani, din care cel putin jumatate in functii de conducere;
b) cu 1/3 cand stagiarul are o vechime in activitati financiar-contabile de cel putin 10 ani sau de cel putin 5 ani in functii de conducere in domeniul financiar-contabil.
(8) Stagiarul trebuie sa faca dovada practicii in profesie cu documente privind evidenta muncii, contracte, adeverinte etc., precum si cu o lista a lucrarilor, operatiile financiar-contabile efectuate, cu perioadele corespunzatoare de timp.”
Iar ei imi spun ca nu am efectuat stagiul obligatoriu conform prevederilor legale! Iar la filiala mea de domiciliu mi s-a replicat senin, ca daca odata a fost respinsa cererea, pot sa-mi iau adio, ca la Bucuresti nu merge altfel. Si ca oricum nu are importanta ce scrie in regulament, are importanta ca stagiu e 3 ani. Sincer, nu mi-a venit sa cred.

Ma intreb, oarecum cu tristete si cu dezamagire, ca Regulamentul facut de ei, nu se aplica, decat atunci cand e vorba sa se dea examen de trecere dintr-un semestru in altul, nu si cand se solicita cu acte, conform aceluiasi regulament, reducerea perioadei de stagiu? :(.



#5 oana-m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 July 2011 - 09:04 AM

Referitor la ceea ce spunea Leontin mai sus, nu, se pare ca nu au nevoie de cat mai multi membri si nu sunt interesati de reducerea perioadei de stagiu, deoarece "conform prevederilor legale in vigoare aceasta perioada este de 3 ani". Iar intr-un raspuns oficial se contrazic ei pe ei, sau ei regulamentul.

La afirmatia mea, ca voi cere o clarificare scrisa a situatiei, mi s-a spus "degeaba". Cum spuneti, de catre o institutie care ar trebui sa-i sustina si sa-i ajute pe membrii sai. Sau poate sunt membrii cu tratament preferential, pleava, asa cum mi s-a mai zis odata de catre un membru CECCAR, trebuie eliminata.

Mai are oare rost sa-i intreb care este pevederea legala in vigoare, conform careia mi-a fost respinsa cererea?



#6 Flower22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 August 2011 - 01:11 PM

Vezi postareaoana-m, la 11 July 2011 - 08:55 AM, a spus:

Eu am facut la ei o cerere, in conformitate cu noul regulament, in care am solicitat reducerea prioadei de stagiu cu 1/3, deoarece puteam face dovada ca am 5 ani vechime in functie de conducere in domeniul financiar contabil.
Raspunsul primit de la ei a fost "nu vi s-a aprobat cererea deoarece nu ati efectuat perioada obligatorie de stagiu de 3 ani, conform prevedilor legale in vigoare" !!!. Pe cand prevederile legale in vigoare, referitoare la perioada de stagiu sunt publicate in MO. 142/2011 si spun asa: "2. La articolul 2, dupa alineatul (6) se introduc doua noi alineate, alineatele (7) si (8), cu urmatorul cuprins:
“(7) Perioada de stagiu poate fi redusa cu aprobarea Biroului permanent al Consiliului superior al Corpului, dupa cum urmeaza:
a) cu 1/2 cand stagiarul are o vechime in activitati financiar-contabile de cel putin 20 de ani, din care cel putin jumatate in functii de conducere;
b) cu 1/3 cand stagiarul are o vechime in activitati financiar-contabile de cel putin 10 ani sau de cel putin 5 ani in functii de conducere in domeniul financiar-contabil.
(8) Stagiarul trebuie sa faca dovada practicii in profesie cu documente privind evidenta muncii, contracte, adeverinte etc., precum si cu o lista a lucrarilor, operatiile financiar-contabile efectuate, cu perioadele corespunzatoare de timp.”
Iar ei imi spun ca nu am efectuat stagiul obligatoriu conform prevederilor legale! Iar la filiala mea de domiciliu mi s-a replicat senin, ca daca odata a fost respinsa cererea, pot sa-mi iau adio, ca la Bucuresti nu merge altfel. Si ca oricum nu are importanta ce scrie in regulament, are importanta ca stagiu e 3 ani. Sincer, nu mi-a venit sa cred.

Ma intreb, oarecum cu tristete si cu dezamagire, ca Regulamentul facut de ei, nu se aplica, decat atunci cand e vorba sa se dea examen de trecere dintr-un semestru in altul, nu si cand se solicita cu acte, conform aceluiasi regulament, reducerea perioadei de stagiu? :(.


Nu mai inteleg nimic...!
In concluzie, puteti sa imi spuneti va rog , daca am vechime 4 ani pe postul de contabil intr-o societate comerciala membra CECCAR, mai trebuie sa fac stagiu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL