Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Retetar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Retetar


3 replies to this topic

#1 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts

Posted 14 March 2011 - 09:28 AM

buna ziua,

spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa contina un retetar, in special cel pt gogosi (in caz ca difera de alte retetare), m-ar interesa daca trebuie sa apara pret ceva, poate aveti vreun model exact, pe net nu am gasit nimic :thumbup:

va multumesc!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 14 March 2011 - 09:42 AM

retetarul este propriu activitatii dvs si se face asa cum doriti dvs, nu este model prestabilit.
Important este sa aveti raport de productie si bon de consum, unde apar si preturile efectiv platite ale materiei prime si materialelor.
Puteti lucra cu pret prestabilit, eu asa as face in locul dvs.




#3 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 posts

Posted 14 March 2011 - 09:56 AM

Puteti lucra cu pret prestabilit, eu asa as face in locul dvs.


ma puteti ajuta sa inteleg cum se face cu pret prestabilit?? please....am mai citit, dar nu prea inteleg cum se face. folosesc si programul saga, care am vazut ca la fel recomanda cu pret prestabilit, dar nu am mai avut timp sa caut sa inteleg cum se face :(



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 15 March 2011 - 01:43 AM

din Ordin 3055/2009
Contul 348 "Diferențe de preț la produse"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența diferențelor între prețul standard (prestabilit) și costul de producție al produselor finite și semifabricatelor.
Contul 348 "Diferențe de preț la produse" este un cont rectificativ al valorii de înregistrare a produselor.
În debitul contului 348 "Diferențe de preț la produse" se înregistrează:
- diferențele de preț în plus sau nefavorabile (costul de producție este mai mare decât prețul standard) aferente produselor intrate în gestiune din producție proprie (711);
- diferențele de preț în minus sau favorabile repartizate asupra produselor ieșite din gestiune (711).
În creditul contului 348 "Diferențe de preț la produse" se înregistrează:
- diferențele de preț în minus sau favorabile (costul de producție este mai mic decât prețul standard) aferente produselor intrate în gestiune din producție proprie (711);
- diferențele de preț în plus sau nefavorabile repartizate asupra produselor ieșite din gestiune (711).
Soldul contului reprezintă diferențele de preț aferente produselor existente în stoc.


Eu stabilesc pretul de productie al unei gogosi ca fiind 3lei, pret vanzare 4lei; produc si vand 1000gogosi
Inreg in timpul lunii:
productia 345=711 3000 pret prestabilit
consum 601=301 1600 (am pus preturi aproximative)
salarii si contrib 641=421, 645=431 800lei
chirii si altele 612, 628=401 800 lei
Total chelt lunar 3200=1600+800+800
Diferenta fata de pret prestabilit =200=3200-200
348=711 200 la final luna cand aflu pretul de prod
Descarc gestiunea 711=345 3000 in timpul lunii
si descarc si dif pret 711=348 200 lei
vand (in timpul lunii) 4111=701 4000lei

Eu as pune pretul de vanzare egal cu pret prestabilit, in exemplul anterior ar fi:
-pret prestabilit 4000lei
-pret productie 3200lei
345=711 4000
348=711 -800rosu
711=345 4000
711=348 -800rosu

Edited by mihaela_cva, 15 March 2011 - 01:45 AM.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL