Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM autorizat de ITM dar nu s-au depus declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CIM autorizat de ITM dar nu s-au depus declaratii

1 reply to this topic

#1 Tatarii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 April 2011 - 10:56 PM

Buna seara!

Am o problema delicata si daca puteti va rog sa ma ajutati.
Anul trecut, in luna noiembrie 2010, am angajat o persoana, am fost la ITM si am autorizat contractul si respectiv am primit si revisalul semnat si stampilat, in martie anul acesta, 2011, angajatul a scris cerere de demisie, am rugat-o pe contabila sa se ocupe de aceasta situatie respectiv sa trimita revisalul la ITM, dupa cum stim totul se face doar prin internet, la care contabila imi zice ca nu a stiut ca respectiva persoana a fost angajata la firma desi i-am dat revisalul si contractele semnate in mana!! Am ramas perpelexa!! Si imi zice ca din cauza asta nici nu a trimis declaratiile din luna din care a fost angajata. Intrebarea este cum sa facem ca sa corectam toata situatia asta? Ce trebuie facut la ITM? Ce amenzi ma paste? Desi i-am dat contabilei in mana si ea nu-si mai aduce aminte vreodata sa-i fi dat contractul. Ce se intampla cu contabila in situatia asta?



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 April 2011 - 11:02 AM

Situatia mi se pare ciudata din ambele parti (angajator-contabil). Nu am inteles daca persoana angajata figureaza in REVISAL cu contractul de munca sau nu ("...am primit si revisalul semnat si stampilat...").
Ca angajator aveati obligatia de a plati contributiile pt. angajat la BS si BASS pt. persoana respectiva din 25.12.2010 (pt. noi.2010) pana in martie 2011 (pt. febr.2010), ati platit ceva ? Ati solicitat contabilei suma de plata ?
Mai aveati obligatia de a-i face pontaj, contabila trebuia sa intocmeasca statul de plata pe baza pontajului, trebuia achitat com. la ITM pt. lunile noi. si dec. 2010, trebuia sa aveti dovada platii salarului prin semnarea de catre angajat a statului de plata, stat de plata care inteleg ca nu exista. Ati solicitat statul de plata ? Sau nu v-ati intrebat de ce nu platiti contributiile la stat ? Cine a semnat sau semneaza declaratiile catre CAS, CASS, Somaj, ITM , Finante ?
Deci lucrurile sunt destul de incurcate...
Daca nu aveti angajata contabila cu ct. de munca sau nu aveti ct. de prestari serv. cu ea, este absolvita de orice raspundere, daca exista una din cele doua modalitati, raspunde in functie de atributiunile din Fisa postului sau a ct. de prestari servicii. Dar este si vina Dvs., am scris mai sus de ce.
Daca nu a fost facuta inreg. ct. de munca la ITM in termenul prevazut de lege, amenda este de 1500 lei/angajat. Se poate trimite si acum REVISAL-ul + incetarea + declaratii din urma pt. lunile XI si XII si daca mai aveti angajati se fac decl. rectificative + plata contrib. pt. angajatul respectiv de la data angajarii +majorari si penalitati de plata + alte amenzi+modificarea evid. contabile pt. 2010 daca nu ati depus bilantul + modif. D.101 etc. ...sunt multe implicatii...

Dana







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL