Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
probleme de audit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

probleme de audit

audit intern cafr - noiembrie 2013
80 replies to this topic

#1 cris_valy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 April 2011 - 02:50 PM

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu rezolvarea urmatoarelor probleme:

ORGANIZAREA AUDITULUI SI CONTROLULUI INTERN AL INTREPRINDERII
2. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Vinzari-Incasari pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.
3. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.

ANALIZA DIAGNOSTIC A INTREPRINDERII
93. Apreciați oportunitatea unui împrumut suplimentar de capitaluri pe termen lung în valoare de 500 la rata de dobândă de 20%, daca acesta va crește valoarea profitului net cu 200.

AUDITUL STATUTAR AL SITUATIILOR FINANCIARE
51.Simulati o misiune de examen limitat asupra stocurilor.

Va multumesc frumos!



#2 mussette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 03 May 2011 - 03:54 PM

Vezi postareacris_valy, la 29 April 2011 - 02:50 PM, a spus:

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu rezolvarea urmatoarelor probleme:

ORGANIZAREA AUDITULUI SI CONTROLULUI INTERN AL INTREPRINDERII
2. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Vinzari-Incasari pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.
3. Realizati o misiune de audit intern cu privire la ciclul Achizitii-Plati pina la nivelul intocmirii matricei riscurilor si a raportului intermediar, inclusiv.

ANALIZA DIAGNOSTIC A INTREPRINDERII
93. Apreciați oportunitatea unui împrumut suplimentar de capitaluri pe termen lung în valoare de 500 la rata de dobândă de 20%, daca acesta va crește valoarea profitului net cu 200.

AUDITUL STATUTAR AL SITUATIILOR FINANCIARE
51.Simulati o misiune de examen limitat asupra stocurilor.

Va multumesc frumos!


Va rugam frumos - aici este topic colaborare LUCRARE DE STAGIU ANUL III - SEM I ANUL 2011 - CONSTANTA - postati si Dvs. mesajul intr-un topic adecvat.
Multumim!




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2011 - 04:13 PM

separat postari si mutat topic nou format, la audit

ms mult, @mussette, pt atentionare http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#4 dodod

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 May 2011 - 12:06 PM

buna
ma poate ajuta si pe mine cu o lucrare la audit legat de standardul 500 "probe de audi" si ceva studiu de caz
multumesc
adresa mea
buji.maria@yahoo.com



#5 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 October 2012 - 07:57 PM

bună seara
sunt in anul III
cine da examen in noiembrie ar putea să ne spună cum ar trebui sa pregatim acest examen si cu ce sa incepem?



#6 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 October 2012 - 12:10 PM

cei care dau examenul de aptitudini in noiembrie probabil ca sunt ocupați
dar sunt sigura ca după examen, ne vor împărtăși din experiența lor



#7 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 December 2012 - 04:11 PM

daca dintre cei care dau examen sunt doritori sa colaboram pe forum astfel incat sa ne facem examenul cat mai usor, astept propuneri pana dupa sarbatori



#8 gabriela chirulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 January 2013 - 03:34 PM

Vezi postareajustinliviu, la 22 December 2012 - 04:11 PM, a spus:

daca dintre cei care dau examen sunt doritori sa colaboram pe forum astfel incat sa ne facem examenul cat mai usor, astept propuneri pana dupa sarbatori

da, si eu sunt interesata de rezolvarea subiectelor pentru examenul de aptitudini auditor, am dat proba de grila si urmeaza restul in 2013.



#9 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 January 2013 - 07:33 PM

La Mulți Ani!
ce materiale bibliografice/legislație ai studiat pentru proba grila?
La ce te apuci de tocit?
eu sunt in anul 3, imi doresc sa trec toate examenele in mai, de aceea trebuie sa-mi fac o planificare a materialelor de studiat
materia este imens de multa și timpul scurt
deci cu ce zici sa incepem?



#10 IoanO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2013 - 01:43 PM

Buna ziua. cine poate sa-mi spuna si mie de ce cursuri/pregatire ai nevoie ca sa poti aplica pentru un post de auditor intern. Multumesc.



#11 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 06 February 2013 - 05:45 PM

Vezi postareajustinliviu, la 02 January 2013 - 07:33 PM, a spus:

La Mulţi Ani!
ce materiale bibliografice/legislaţie ai studiat pentru proba grila?
La ce te apuci de tocit?
eu sunt in anul 3, imi doresc sa trec toate examenele in mai, de aceea trebuie sa-mi fac o planificare a materialelor de studiat
materia este imens de multa şi timpul scurt
deci cu ce zici sa incepem?

Buna,
si eu sunt in anul III si as vrea sa dau examenul grila in mai, restul in toamna. Tutorele de stagiu mi-a recomandat calduros sa nu ma hazardez la toate. La cursul din toamna ne-a spus din ce materiale sa ne pregatim pentru proba grila si binenteles si la restul probelor dar trebuie sa scotocesc prin cursuri sa gasesc unde mi-am notat. Am gasit si raspunsurile la cele 705 subiecte dar trebuie actualizate dupa 3055/2009. Am rugat pe cineva din bucuresti sa-mi faca rost de grilele si subiectele date la examenul din noi.2012, dar pana acuma...nimic. Cei care scapa de aceste griji nu se mai uita inapoi....din pacate. Daca vrei colaboram.



#12 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 06 February 2013 - 08:00 PM

bună seara !
cu ce vrei sa incepem din legislația afisată pt nov 2012?
daca ai un plan,astept sugestii

daca ai primit informațiile de la Buc trimite-mi și mie te rog pe adesa luminitabustiuc@yahoo.com



#13 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 06 February 2013 - 09:32 PM

Vezi postareajustinliviu, la 06 February 2013 - 08:00 PM, a spus:

bună seara !
cu ce vrei sa incepem din legislaţia afisată pt nov 2012?
daca ai un plan,astept sugestii

daca ai primit informaţiile de la Buc trimite-mi şi mie te rog pe adesa luminitabustiuc@yahoo.com

Ti-am scris pe mail. Am verificat pe sit-ul CAFR-ului subiectele propuse la proba I din noiembrie 2012 si sunt aceleasi cu cele pe care le am eu rezolvate doar ca trebuie actualizate dupa 3005/2009 si la audit financiar sunt vreo 60 de intrebari noi.



#14 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 February 2013 - 02:59 PM

eu m-am apucat de invatat Auditul intern
si sambata duminica trec la subiectele de audit intern propuse
nu am rezolvarile
daca poti sa-mi trimiti ce ai tu, astept
multumesc anticipat
cu ce legislație incepi?



#15 Adriana Popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 February 2013 - 10:24 PM

Eu sunt in inul III acum si vreau sa dau examenul din mai. Are cineva raspunsurile la testul grila din mai 2010? Eu am testul grila dar nu am raspunsurile.Pe site-ul lor nu mai sunt. da eroare



#16 justinliviu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 February 2013 - 08:17 PM

Acestea sunt raspunsuri nov 2010
am rugamintea sa-mi trimiti si mie grilele



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2013 - 02:58 PM

... iar eu am rugamintea sa le posteze aici, ca de aia-i forum public ... dragilor !!

am mai spus asta de cateva ori : nu mai cereti in "privat" materiale ce pot fi de interes mai larg !!
respectati menirea acestui spatiu virtual !!
de asemenea, daca aveti bunavoita sa dati materiale (atentie la legea drepturilor de autor !!) atunci faceti-o public, pe forum !!

spor la invatat si minte sprintena :biggrin:



#18 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 15 February 2013 - 11:33 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 14 February 2013 - 02:58 PM, a spus:

... iar eu am rugamintea sa le posteze aici, ca de aia-i forum public ... dragilor !!

am mai spus asta de cateva ori : nu mai cereti in "privat" materiale ce pot fi de interes mai larg !!
respectati menirea acestui spatiu virtual !!
de asemenea, daca aveti bunavoita sa dati materiale (atentie la legea drepturilor de autor !!) atunci faceti-o public, pe forum !!

spor la invatat si minte sprintena :biggrin:

Multumesc Otilia! m-am gandit si eu sa apelez la bunavointa celor care au materiale sa le posteze pe forum dar m-am abtinut. Asa cum am scris mai sus, cei care scapa de grijile examenelor nu se mai uita inapoi.
“Poti obtine orice vrei in viata daca vei ajuta indeajuns de multi oameni sa obtina si ei, la randul lor, ce doresc” – Zig Ziglar
Am facut rost de ceva materiale si le voi posta cand ma uit peste ele.....cu siguranta necesita actualizari.



#19 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 22 February 2013 - 06:17 PM

Vezi postareaAdriana Popa, la 10 February 2013 - 10:24 PM, a spus:

Eu sunt in inul III acum si vreau sa dau examenul din mai. Are cineva raspunsurile la testul grila din mai 2010? Eu am testul grila dar nu am raspunsurile.Pe site-ul lor nu mai sunt. da eroare

Daca le ai de ce nu le postezi??? poate le rezolvam impreuna.
P.s. eu am si intrebarile si raspunsurile si la sesiunea din mai si la cel din noiembrie.... dar spre marea mea nemultumire toata lumea vrea dar de dat nu prea are indemana.
“Poti obtine orice vrei in viata daca vei ajuta indeajuns de multi oameni sa obtina si ei, la randul lor, ce doresc” – Zig Ziglar



#20 Mihai_Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2013 - 11:17 PM

........... Succes!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL