Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Angajare pensionar gr. III de invaliditate - urgent ajutor! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Angajare pensionar gr. III de invaliditate - urgent ajutor!

3 replies to this topic

#1 dalyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 posts

Posted 04 May 2011 - 01:55 PM

Avem un angajat care lucreaza ca paznic de noapte fara forme legale.
Acum cu amenzile astea drastice patronul vrea sa-l angajeze cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Problema este ca persoana in cauza este pensionat pe caz de boala gr. III si sustine ca are drept de munca 4 ore pe zi.
I-am cerut sa-mi arate un act din care sa reiasa acest lucru si el mi-a aratat o decizie de pensionare in care intradevar este trecut gradul III de invaliditate dar nu mentioneaza nimic ca ar avea drept de munca 4 ore.
Este legal sa i-l angajam cu 4 ore?
Ce acte trebuie sa i-mi aduca ca sa faca dovada ca are drept de munca 4 ore si de unde, de la casa de pensii ?
Contractul de munca poate fi facut pe perioada nedeterminata ?
Cum trebuie sa procedez?
Va rog ajutati-ma patronul deja i-mi spune ca daca nu sunt in stare sa-i rezolv problema sa-mi gasesc de munca in alta parte ca el nu ma plateste degeaba desii ce vrea el sa faca e oricum in afara legii adica sa-l angajeze cu 4 ore pe zi dar de fapt sa munceasca 8 ore de noapte crede ca asa scapa de amenda de munca la negru idiotu.
Eu sunt contabila nu am terminat resurse umane sa stiu chiar toate lucrurile astea.
Va multumesc.



#2 IONICUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts

Posted 04 May 2011 - 06:45 PM

da asa este ,pensionarii cu gradul III au dreptul la munca jumatate de norma(4 ore),in decizie daca scrie pensie invaliditate gr.III este deajuns ca sa puteti sa-l angajati cu 4 ore pe zi.




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,239 posts
  • Location:

Posted 05 May 2011 - 02:15 AM

decizia de pensionare gradul III de invaliditate + restul actelor ca pt orice salariat normal
nu uitati sa specificati intervalul orar in care lucreaza, altfel se considera cim cu norma intreaga
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 dalyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 posts

Posted 06 May 2011 - 12:13 PM

Va multumesc din suflet. De luni incep cursul de IRU si cred ca am multe de invatat.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL