Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold mare in contul 581, ce-i de facut ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


sold mare in contul 581, ce-i de facut ?


4 replies to this topic

#1 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 posts
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Posted 09 May 2011 - 09:44 AM

am si eu un necaz.
am anuntat patronii (in scris, pe mail) de anul trecut ca au un sold la casa gigantic la una din firme.
am fost intrebata cum e posibil asa ceva, au urmat explicatiile, apoi m-am trezit ca anul acesta nu am primit hartiile de ridicare numerar din banca, deci am ramas cu sold la 581 si nu stiu ca ma fac de acum inainte. cum sa elimin soldul la 581 daca nu am nici o hartie semnata? :thumbup:



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 May 2011 - 10:27 AM

e f simplu , eu vad 2 variante daca nu stii OFICIAL unde s-au dus sumele respective (adica cu acte) :

1. le bagi in 473 si acolo vor sta pana se clarifica, adica pana iti dau documente justificative.
apoi, le trimiti mail ca ai sume neclare si le insiri care sunt (faci un tabel, eventual), ca sa te acoperi ca i-ai informat rigiros, le ceri sa-ti prezinte documentele pt ele si daca n-o vor face e pbl lor ! :thumbup: tu ti-ai facut datoria de contabil !
2. le bagi 542.analitic si vei face aceleasi demersuri ca mai sus.
de regula, in extras scrie cine a ridicat nr. (la explicatii operatiune)

:smile:

Edited by Otilia Alupei, 09 May 2011 - 10:29 AM.




#3 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 posts
  • Gender:Male

Posted 09 May 2011 - 11:17 AM

dacă nu e depus bilanț pe 2010 fă operaținile în 2010 pe baza înscrisurilor din extrasele de cont și a unui proces verbal al asociaților (patronilor) privind identitatea beneficiarilor sumelor respective, cu semnături de recunoaștere ale celor în cauză. Eventual stingi cu sume datorate de firmă din creditări (ct. 461, 4551, 167)restul trebuind contați în 461/analitic și comunicat că se percepe impozit 16% dacă nu se restituie. Dacă nu prin 473 cum zice Otilia.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#4 theya_05

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 June 2011 - 09:04 PM

Vezi postareagabriela berciu, la 09 May 2011 - 09:44 AM, a spus:

am si eu un necaz.
am anuntat patronii (in scris, pe mail) de anul trecut ca au un sold la casa gigantic la una din firme.
am fost intrebata cum e posibil asa ceva, au urmat explicatiile, apoi m-am trezit ca anul acesta nu am primit hartiile de ridicare numerar din banca, deci am ramas cu sold la 581 si nu stiu ca ma fac de acum inainte. cum sa elimin soldul la 581 daca nu am nici o hartie semnata? :thumbup:
nu aveti nici extrasele ? puteti inregistra in casa aceste retrageri de nr din banca si in baza extraselor de cont.
anexati,eventual copii dupa extrasele de cont la reg.de casa
o alta alternativa ar fi sa folositi contul 5125-sume in curs de decontare pentru inchiderea ct.581.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 10 June 2011 - 12:13 PM

Vezi postareatheya_05, la 09 June 2011 - 09:04 PM, a spus:

puteti inregistra in casa aceste retrageri de nr din banca si in baza extraselor de cont.
anexati,eventual copii dupa extrasele de cont la reg.de casa
GRESIT !!

extrasul de cont nu este document de inreg. in caserie !! Gabriela a inreg. f bine extrasul in 581 si atat, fiindca nu are document de intrare a nr. in caserie ci NUMAI docum. de ridicare a sumei din contul bancar !! ce s-a intamplat ulterior cu acei bani va trebui sa explice cine i-a ridicat din cont ! cum asta se vede din extrasul de cont (cine i-a ridicat), solutia cu ct. 542 (sau, in extramis, 473) e cea mai corecta. personal as folosi 542 fiindca e clar ca a fost o ridicare de numerar fara a se prezenta ulterior vreun decont pt. acele sume !

ct. 5125 se refera la sumele din cont in curs de decontare, NU la cele care NU MAI SUNT IN CONT !!

mai dau un ex. :
dau unui salariat o suma de bani pt a fi depusa in banca (salariaul are delegatie/imputernicire sa faca aceasta oper. bancara).
cum inreg. situatia ?
1. fac DPC catre salariat cu suma respectiva, inreg. in 542/581
2. cand primesc extrasul de cont/ FV si vad ca suma a fost depusa de catre salariat (ca poate pleaca cu banii si eu cum dovedesc ca i-am dat suma daca nu am DPC pe numele lui ??), abia atunci inreg. descarcarea sumei din ct. salariatului si intrarea ei in contul bancar !

analog se procedeaza la ridicarea sumelor din banca pt. depunerea lor in caserie !

doar pe baza extrasului de cont nu rezulta ca suma a fost depusa in caserie - din cont, ci numai ca suma a fost ridicata din cont + de catre cine si atat !!
la fel e si la depunea nr. in cont, extrasul nu arata decat ca suma a fost depusa + de catre cine (nu si sursa sumei) ea putand proveni din alte surse in afara caseriei, cum ar fi, de ex. aport nr. asociat/administrator sau decontarea unui avans numerar primit sau ...

deci am nevoie de 2 documente pt. aceste operatiuni de transfer nr. din caserie in cont si invers !! chiar si patronului trebuie sa ii fac DPC/DIC ca sa am justificare a sumelor iesite/intrate in caserie si provenind din astfel de operatiuni. ca si casier, poate ca vrea sa ma dea afara si-mi cauta motiv, asa ca daca ii dau bani din caserie fara DPC si el nu-i mai deconteaza (zice ca ii depune in cont, dar nu-i mai depune si eu stau dupa extrasul de cont cu suma resp. mult si bine), asa poate sa ma scoata dator cu suma respectiva fiindca eu nu am dovada ca el a luat banii!

chiar si atunci cand patronul e si casierul (la firme f. mici) e recomandabil sa intocmiti, dragilor, ambele documente pt. a respecta inregistrarile corecte ale operatiunilor si pt a nu fi trasi la raspundere, la un control, ca nu ati intocmit docum. necesare sau ca ati inreg. sume fara a avea documente justificative corecte si suficiente pt a se vedea clar circuitul/ provenienta banilor !

:thumbup:

Edited by Otilia Alupei, 10 June 2011 - 02:26 PM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL