Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Persoana care lucreaza doar o parte a lunii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Persoana care lucreaza doar o parte a lunii

6 replies to this topic

#1 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 10 May 2011 - 08:24 AM

Am o activitate pentru care am nevoie de un om in plus, dar de a carui munca este nevoie doar 3 saptamani pe luna, pe parcursul mai multor luni. In acest caz, ce acte trebuie incheiate pentru acest raport de munca?



#2 nicosalarii

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 10 May 2011 - 11:31 AM

Vezi postareaionutp_me, la 10 May 2011 - 08:24 AM, a spus:

Am o activitate pentru care am nevoie de un om in plus, dar de a carui munca este nevoie doar 3 saptamani pe luna, pe parcursul mai multor luni. In acest caz, ce acte trebuie incheiate pentru acest raport de munca?

Deci el lucreaza 3sapt*5zile*8ore = 120 ore / 4saptamani*5zile = 6 ore pe zi medie. Poti sa il angajezi cu timp partial de munca.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2011 - 12:40 PM

ii faci CIM cu durata contractului determinata si scrii clar perioada, iar la durata muncii specifici cate sapt/luna in per..... din luna, cate zile / sapt. si cate ore/zi :thumbup:

nu uita de CO, minim 20 zile lucratoare/an, adica 20/12 x cate luni are cim

persoana cu CIM pe per. determinata are aceleasi drepturi cu salariatul permanent comparabil.



#4 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 10 October 2012 - 12:13 PM

Buna ziua
Pentru un loc de joaca am angajate pentru zilele luni-vineri, si mai am nevoie de o angajata doar pentru weekend. Pot incheia un contract doar cu 8/ore sambata si 8 ore/duminica?
Ce salariu ar trebui sa primeasca aceasta angajata? Pentru norma intreaga, de 8ore/zi, minimul ar fi 840 ron. Dar avand in vedere ca ea lucreaza doar 2 zile/saptamana, care ar fi minimul? Sunt luni in care ar munci 64 ore, si luni in care ar munci 80 ore.
Mai trebuie sa-i acord si spor de weekend?
Va rog mult sa ma ajuti cu raspunsul la aceste intrebari, pentru ca trebuie sa inchei cat mai urgent acest CIM.
Multumesc



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2012 - 01:17 PM

Cory, am vb la ITM (inspector de serviciu) si am cerut un sfat pt tine, iar o doamna f draguta si amabila a zis asa :

1. sa ii faci CIM cu specificarea clara ca lucreaza doar 2 zile / sapt., sambata si duminica (asta-i elementar si e f bine ca ne-a confirmat-o)
2. nu ii dai zile libere fiindca nu ai de ce, ea lucrand numai aceste 2 z/sapt ( ... logic ! )
3. parerea ei este sa ii pui cativa lei in plus la salariu lunar si sa spui in CIM ca sporul de w-e este inclus in salariu. (asta NU stiam si e f important)
de ex., la un sal. minim de 700 lei, ii vei stabili 705 lei + neaparat mentiunea in CIM

acum, numai de la mine :
salariul il stabilesti ca medie a orelor ce pot fi lucrate intr-o luna (asa se stabileste si la 8h/zi = 170 h / luna desi intr-o luna-s mai multe, in alta mai putine).
prin urmare, din ce spui tu, media ar fi cam 72 ore lunar si faci regula de 3 simpla : daca la 170 ore/luna ar avea 840 lei, atunci la 72 ore ar avea ... 356 lei.
la asta mai adaugi sa zicem 4 lei spor si vei avea un sal. de 360 lei lunar, indiferent cate w-e prinde.

cam asta ar fi ideea ... :smile: si poti ajusta sumele in fct de calculele tale riguroase.



#6 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 10 October 2012 - 01:34 PM

Multumesc frumos pentru raspunsurile foarte clare.
D-na de la itm care se ocupa cu aceasta firma are pentru mine doar raspunsuri de genul: "pai, cum credeti..nu stiu ce sa zic..cum credeti ca e mai bine" :sad:
O zi buna in continuare



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2012 - 03:28 PM

Cu drag, Cory ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL