Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incetare CIM, cu probleme - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

incetare CIM, cu probleme

14 replies to this topic

#1 any_268

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 19 May 2011 - 12:58 PM

Buna ziua!Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatarea situatie:la incetarea activitatii intr-o societate comerciala carnetele de munca se dau salariatilor si se inregistreaza totul in revisal;cum se procedeaza cu demisia?nu mai primesc decizia de incetare semnata de ambele parti?angajatorul nu vrea sa-mi dea decizia pe motiv ca nu se mai procedeaza asa.De la Sanatate,pentru a-mi putea plati"din mana" asigurarile de sanatate mi s-a cerut decizia de incetare si fisa fiscala.Ce e de facut in acest caz?Multumesc!



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 20 May 2011 - 11:44 AM

Chiar daca documentele nu mai primesc viza de la ITM, angajatorul este obligat sa va dea un exemplar din decizia de incetare, ba mai mult, ar trebui sa va puna sa scrieti pe exemplarul care ramane la unitate, ca ati primit exemplarul dumneavoastra.
Chiar daca ITM nu mai tine carnetul de munca, si nici un act aditional nu se mai vizeaza de catre ei, toate modificarile la contract trebuie sa se regaseasca in dosarul salariatului; ele trebuie sa existe ca si inainte, doar ca nu se mai vizeaza la ITM.




#3 any_268

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 20 May 2011 - 06:38 PM

buna seara!problema e ca angajatorul refuza sa-mi dea decizia.ce sa fac in acest caz?



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 21 May 2011 - 12:47 AM

Daca chiar nu vor sa va dea decizia de incetare , puteti face reclamatie la inspectia muncii si eii ii vor pune sa se conformeze.



#5 any_268

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 22 May 2011 - 06:38 AM

Buna dimineata!Eu stabilisem cu ea sa inchei cu acordul partilor(ma imbolnavisem la serv,imi venise rau pt ca am stat cu mult peste program in ultima perioada dar nu m-a lasat sa plec,am continuat sa lucrez asa) si dna a incheiat demisie...eu nu am semnat nimic,oare asta e motivul pt care refuza sa-mi dea decizia?!



#6 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 22 May 2011 - 08:34 PM

Daca a completat si semnat ea in locul dumneavoastra demisia, e posibil sa fie motivul pt. care refuza sa va dea decizia.



#7 any_268

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 23 May 2011 - 06:34 AM

asa m-am gandit si eu....



#8 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 23 May 2011 - 09:21 AM

Citeaza

Florin 76:Daca a completat si semnat ea in locul dumneavoastra demisia, e posibil sa fie motivul pt. care refuza sa va dea decizia.

Vezi postareaany_268, la 23 May 2011 - 06:34 AM, a spus:

asa m-am gandit si eu....
In aceasta situatie este vorba de fals in acte, Any! Numai tu iti poti da demisia, angajatorul are dreptul sa faca concedieri, nicidecum demisii (demisia = actul unilateral de vointa al angajatului).
Eu te sfatuiesc fie sa faci direct reclamatie la ITM, fie sa intocmesti o adresa catre soc. (cu nr. de inregistrare), in care sa le comunici faptul ca iti rezervi dreptul de a te adresa
ITM-ului daca in termen de ...(o zi de pilda) nu ti se aduce la cunostinta Decizia de incetare a ct. de munca conform art...(vezi in Codul Muncii articolul, conform intelegerii voastre) pe care nu ai semnat-o si care, in ciuda numeroaselor tale cereri, nu ti-a fost adusa la cunostinta. Si nu mai sta pe ganduri daca vezi ca nu iti respecta drepturile, fa sesizare la ITM.
Daca ai anumite drepturi cnf. Codului Muncii, in calitate de angajat, nu ai dreptul sa renunti la ele (ca paranteza, fara o legatura directa cu subiectul).

Tot ca si paranteza: oameni buni, este postat pe Forum Codul muncii, nu este mare lucru sa il cititi si astfel sa va cunoasteti drepturile si obligatiile, modalitatile legale de incheiere si incetare a ct. de munca, abaterile disciplinare, ce trebuie sa contina Reg. intern, cui va puteti adresa in cazul incalcarii legii etc. Atat angajatorul cat si angajatul trebuie sa cunoasca legea si sa o respecte, este mare pacat ca unii angajatori sa isi poata bate joc de angajati, din motive de necunoastere a legii de catre angajati si invers: angajatii sa nu respecte legea si sa aduca prejudicii angajatorului .

Edited by Dana42, 23 May 2011 - 09:28 AM.

Dana




#9 any_268

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 23 May 2011 - 07:02 PM

buna seara!in sfarsit mi-a dat decizia de incheiere a contractului cu acordul partilor,asa cum convenisem cu ea.multumesc tuturor pt sfaturi.mai am o intrebare of topic:pot beneficia de somaj daca am lucrat din 19 noiembrie 2010 pana pe 14 aprilie 2011?



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,877 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 23 May 2011 - 09:31 PM

cu acordul partilor , nu
daca era concedire sau desfiintare post da.



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 23 May 2011 - 11:55 PM

Any, nu ai indeplinita nici conditia de stagiu de cotizare: minim 12 luni in ult. 24 de luni premergatoare inaintarii cererii.

Dana




#12 coletta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 18 August 2012 - 04:51 PM

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca angajatorul poate desface disciplinar un contract de munca, ulterior inregistrarii demisiei salariatului, demisie cu termen de preaviz? Problema este ca angajatorul a acceptat demisia si in termenul de preaviz de 20 de zile, salariatul a fost persecutat, jignit, denigrat in fata colegilor si colaboratorilor si supus unor atributiuni care nu puteau fi in sarcina sa ( sa nu plece din firma pana nu invata predecesorul sau), motiv pentru care salariatul a inregistrat cererea de concediu de odihna pe perioada preavizului, concediu de odihna neefectuat pe anul in curs. Precizez ca societatea nu are programare de concediu semnata de salariati si totodata nu i s-au platit drepturile salariale pentru perioada lucrata.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 August 2012 - 10:49 AM

:sad: din pacate, salariatului i se poate desface corect CIM pt. abateri disciplinare fiindca plecarea sa in CO fara acordul scris al angajatorului inseamna absente nemotivate.
nu ca aceasta procedura ar fi simpla, ci dimpotriva - este destul de complicata prin aceea ca nu se poate face fara parcurgerea unor etape obligatorii.

de retinut ca inclusiv pe per. de preaviz CIM se deruleaza cu toate drepturile si obligatiile stipulate, adica la fel ca intr-o per. "normala" de munca, deci salariatul nu putea pleca in CO fara aprobarea angajatorului ! inreg. cererii (la secretariat, de ex.) nu inseamna si aprobarea ei implicita, chiar daca salariatul avea dreptul la acele zile de CO ! angajatorul putea opta pt compensarea in bani a CO ramas neefectuat la incetarea CIM (singura posibilitate de compensare in bani a CO), deci avea dreptul sa nu le acorde "fizic", iar hotararea sa era obligatorie pt angajat.

prin urmare :
- subiectiv vorbind, daca salariatul nu pleca in CO astfel, indiferent ca exista o programare semnata sau nu, parerea mea este ca angajatorul ar fi putut fi tras la raspundere ceva mai usor pt toate mizeriile pe care le-a comis (avand pe partea sa numai elemente negative), insa in acest caz tocmai i s-a oferit un motiv f. bun de care sa se agate in efortul sau de a-si justifica masurile luate.

-ramanand strict la litera legii, sunt 2 variante de lucru :
* posibilitatea facila a reclamatiei la ITM si sfatuiesc salariatul sa ii dea curs cat mai curand fiindca sunt sanse reale ca firma sa se aleaga cu niscaiva santiuni financiare !
procedura este gratuita si f. simpla, iar trecerea la executarea ei se poate baza chiar si numai pe marturia scrisa a salariatului (fara alte dovezi), iar inspectorii ITM sunt obligati sa pastreze confidentialitatea semnatarului ! daca se pot prezenta dovezi, atunci e si mai bine / mai usor pt inspectori sa gaseasca nereguli.
avem postat la aceasta sectiune fisierul / modelul pt reclamatie.
* exista si varianta actionarii in instanta, insa acolo lucrurile se complica mult si sunt neaparat necesare dovezi solide ale tuturor celor reclamate.
procedura nu este gratuita, ci implica niste costuri destul de ridicate, dar care se recupereaza integral de catre partea care castiga.
de asemenea, partea care se considera vatamata poate pretinde daune-interese (compensare in bani), ceea ce reprezenta un alt avantaj pt beneficiarul castigator al procesului, cu conditia ca aceste daune sa ii fie acceptate de catre instanta.

bafta ! :smile:



#14 coletta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 19 August 2012 - 11:51 AM

Multumesc pentru raspuns! As dori sa va mai intreb daca un regulement de ordine interioara adus la cunostinta salariatilor in anul 2006, nerevizuit de atunci conform modificarilor Codului Muncii , poate sa mai fie luat in considerare....La fiecare control de la ITM daca regulamentul nu era revizuit pe anul in curs, se obliga angajatorul sa-l revizuiasca, prin Dispozitie de masuri. Exista insa si eventualitatea ca angajatorul sa insereze in cel vechi (deja semnat in 2006 pe ultima fila, de salariati), noile modificari din Codul Muncii, precum si sa modifice prima pagina cu " revizuit an 2012".



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 August 2012 - 04:13 PM

sigur ca poate fi luat in considerare !

de altfel, rareori regulamentul intern (denumire ROI schimbata in mai 2011) trebuie modificat in intregime (ca sa spunem ca nu mai e bun de nimic daca nu se actualizeaza), ci numai cateva elemente, rand pe rand si doar atunci cand aspectele concrete din firma sau modificarile legislative o impun.

cf. Codul Muncii (art. 241 si urmatoarele, ref. la regulamentul intern), modificarea si/sau completarea regulamentului intern se poate face fie prin act aditional, fie prin decizii ale angajatorului.
in ambele situatii, salariatii trebuie informati despre modificarile aduse.

daca la verificarile intreprinse, ITM constata neconcordante intre R.I. si alte documente de personal/ aspecte concrete ale activitatii, atunci poate dispune (prin dispozitie de masuri) actualizarea lui.
in cazul in care salariatul sesizeaza ca un drept al sau este incalcat de catre vreo dispozitie din R.I., el poate sesiza angajatorului aceasta situatie, insa controlul legalitatii dispozitiilor cuprinse in R.I. este de competenta instantelor judecatoresti.

ART. 245
(1) Orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.
(2) Controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern este de competenţa instanţelor judecătoreşti, care pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate potrivit alin. (1).

sper sa fi inteles bine ce ai vrut sa spui si sa-ti fi dat raspunsurile dorite ...
te rog sa formulezi cat mai clar intrebarile, da ? :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL