Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen scris si oral -stagiari la sf fiecarui semnestru-EC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Examen scris si oral -stagiari la sf fiecarui semnestru-EC


3 replies to this topic

#1 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 May 2011 - 07:22 PM

Buna

Precum stiti de anul acesta s-a introdus examenele la sfrasitul fiacarui semestru din stagiu, putem sa ne impartasim impresiile aici, sa invatatm impreuna, sa rezolvam probelmele de la examenul scris etc etc
Mie mi-a picat problema cu lease-back-ul....



#2 adelamiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 May 2011 - 11:46 AM

Va rog, daca ma poate ajuta cineva si pe mine cu rezolvarea la urmatoarea problema:


Cu ocazia lucrărilor de închidere ale exercițiului N, se constată existența următoarelor evenimente ulterioare:

a)Managementul societății ALFA pregătește situațiile financiare pentru exercițiul N. Pe 25 ianuarie N+1 are loc un accident pe un teren al unui client. Unul din camioanele ALFA descărca acid sulfuric în rezervorul clientului. Sub presiune, pompele au cedat și acidul sulfuric a infestat terenul proprietatea clientului. Costurile de curățare sunt estimate la 200.000 de lei. Nu se cunoaște încă cine va fi declarat vinovat de incident.
b)Societatea ALFA SA emite 2.000 de acțiuni pe 16 februarie N+1.
c)Societatea BETA S.A deține acțiuni la societatea GAMA, evaluate în bilanț la 100.000 lei. Ca urmare a unui scandal financiar în care este implicată societatea GAMA cursul la bursă al acțiunilor sale scade cu 90% în luna februarie N+1.
d) Societatea ALFA produce pantofi. Ca urmare a succesului pe care l-au avut în anii 90 pantofii din GAMA “Z”, ALFA a deschis o fabrică specializată exclusiv în producerea acestora. Însă, de câțiva ani, ca urmare a noilor tendințe în modă, vânzările la pantofii GAMA “Z” au scăzut substanțial. Pe 26 februarie N+1, societatea ALFA a anunțat ca va închide fabrica de pantofi “Z”. Situațiile financiare ale exercițiului N nu au fost încă autorizate spre emitere.
e)Pe 21 ianuarie N+1, grupul G a realizat achiziția societății ALFA, înființată în N-4, care comercializează produse farmaceutice. Grupul a achiziționat 100 % acțiunile BETA cotate la BVB București.
f)Managementul societății ALFA pregătește situațiile financiare pentru exercițiul N. Adunarea Generală a societății ALFA a propus pe 30 aprilie N+1 dividende în valoare de 150.000 de lei.



Se cere:
1.Care sunt prevederile OMFP 3055/2009 în aceste cazuri?
2.Ce informații trebuie prezentate în fiecare caz în parte?



va multumesc anticipat




#3 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 October 2011 - 04:52 PM

Vezi postareaadelamiu, la 26 May 2011 - 11:46 AM, a spus:

Va rog, daca ma poate ajuta cineva si pe mine cu rezolvarea la urmatoarea problema:


Cu ocazia lucrărilor de închidere ale exercițiului N, se constată existența următoarelor evenimente ulterioare:

a)Managementul societății ALFA pregătește situațiile financiare pentru exercițiul N. Pe 25 ianuarie N+1 are loc un accident pe un teren al unui client. Unul din camioanele ALFA descărca acid sulfuric în rezervorul clientului. Sub presiune, pompele au cedat și acidul sulfuric a infestat terenul proprietatea clientului. Costurile de curățare sunt estimate la 200.000 de lei. Nu se cunoaște încă cine va fi declarat vinovat de incident.
b)Societatea ALFA SA emite 2.000 de acțiuni pe 16 februarie N+1.
c)Societatea BETA S.A deține acțiuni la societatea GAMA, evaluate în bilanț la 100.000 lei. Ca urmare a unui scandal financiar în care este implicată societatea GAMA cursul la bursă al acțiunilor sale scade cu 90% în luna februarie N+1.
d) Societatea ALFA produce pantofi. Ca urmare a succesului pe care l-au avut în anii 90 pantofii din GAMA “Z”, ALFA a deschis o fabrică specializată exclusiv în producerea acestora. Însă, de câțiva ani, ca urmare a noilor tendințe în modă, vânzările la pantofii GAMA “Z” au scăzut substanțial. Pe 26 februarie N+1, societatea ALFA a anunțat ca va închide fabrica de pantofi “Z”. Situațiile financiare ale exercițiului N nu au fost încă autorizate spre emitere.
e)Pe 21 ianuarie N+1, grupul G a realizat achiziția societății ALFA, înființată în N-4, care comercializează produse farmaceutice. Grupul a achiziționat 100 % acțiunile BETA cotate la BVB București.
f)Managementul societății ALFA pregătește situațiile financiare pentru exercițiul N. Adunarea Generală a societății ALFA a propus pe 30 aprilie N+1 dividende în valoare de 150.000 de lei.



Se cere:
1.Care sunt prevederile OMFP 3055/2009 în aceste cazuri?
2.Ce informații trebuie prezentate în fiecare caz în parte?



va multumesc anticipat


Buna !

Are careva, va rog, rezolvarea la problema d emai sus?

Va multumesc frumos!



#4 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 26 May 2012 - 10:41 AM

Salutare

Cam pustiu pe aici, asa ca am zis sa fac un pic de valva..

Examentul pentru stagiari, Semestrul 1, 2012, contabili autorizati...

Nu am reusit sa ajung la cursuri si am inteles ca profesorul a dat spre rezolvare 30 de probleme.Ma poate ajuta cineva va rog ?

Apoi pentru examenul scris din 27.05.2012 am un studiu de caz privind cheltuielile extraordinare.. Nu sunt foarte multe de spus despre acest subiect , iar eu am de facut o lucrare totusi de 20 de pagini , times new roman 12, 1 rand.


Si pana maine trebuie sa fie gata cica...:)

Multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL