Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli deductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


Cheltuieli deductibile

pensie facultativa liberala cheltuieli pfa facultate cheltuieli 2015
48 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 April 2014 - 01:15 PM

se deduc numai sumele !
penalizarile catre autoritati NU sunt deductibile, cf. art. 21(4), b) din CF.
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
a) .......
b) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, confiscările şi penalităţile, datorate către autorităţile române/străine, potrivit prevederilor legale;

Norme metodologice:
ART. 21 al. 4 b)
39. Prin autorităţi române/străine se înţelege totalitatea instituţiilor, organismelor şi autorităţilor din România şi din străinătate care urmăresc şi încasează amenzi, dobânzi/majorări şi penalităţi de întârziere, execută confiscări, potrivit prevederilor legale.

banuiesc ca nu sunt sume mari, deci le poti inreg. pe chelt. exercitiului financiar curent ...



#22 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 posts

Posted 25 April 2014 - 04:43 PM

77 ron regularizare inspectie si 180 ron e cealalta suma. Le trec la cheltuieli aferente lunii aprilie.

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#23 adela szartori

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Location:Petrosani

Posted 21 August 2014 - 09:46 AM

Buna ziua
Cum pot deduce cheltuiala cu un sejur la mare in cazul unei intreprinderi individuale?
Am inteles ca din factura iau in considerare doar costul pentru o persoana (titularul intreprinderii individuale), nu si pentru sot/sotie. Dar trebuie sa tin cont si de limita de 2 % din castigul - baza de calcul pentru impozit? se considera cumva cheltuiala cu protocolul? Sau nu?
Pot face o justificare a cheltuielii ca fiind necesara pentru refacerea capacitatii de munca si sa nu tin cont de limita de 2%?
Astept raspunsuri, cu interes.



#24 DelR91

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 23 September 2014 - 08:46 PM

Buna ziua

Am si eu o nelamurire. Am un pfa cu activitate productie video. In cadrul activitatii lucrez cu un program pe care fac video. Pot trece cheltuiala cu programul ca fiind deductibila, desi calculatorul este al meu personal? adica nu este trecut pe pfa. se pot achizitiona la fel, componente pc, placa grafica, tastatura, mouse si cam tot ce e nevoie in caz ca se defecteaza pc-ul, iar toate aceste cheltuieli sa fie deductibile? sau trebuie trecut si calculatorul pe pfa? si in acest caz, ce documente trebuie intocmite?

Va multumesc



#25 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts

Posted 24 September 2014 - 10:58 AM

Faci borderou de achizitie si deduci si aceasta cheltuiala.



#26 DelR91

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 24 September 2014 - 03:29 PM

Deci fac borderou de achizitie. Dar nu ma prea pricep, deci mai bine intreb. La valoare ce trec? Calculatorul a fost achizitionat pe parti, dar pe aceeasi factura. s-a achizitionat monitorul si unitatea si licenta de windows. Valoarea la care l-am achizitionat eu a fost 2000. Acum cat e corect sa trec pe borderoul de achizitie? O valoare mai mica? Iar daca valoarea este mai mica decat 1800 trece pe obiecte de inventar?

Si as mai avea o intrebare in legatura cu fisa de magazie pentru formularele cu regim special. Ce formulare trebuie trecute? Facturiere, chitantiere. Registrul unic de control am vazut ca are serie si numar. trebuie trecut si acesta? iar registrul jurnal de incasari si plati si inventar se trec in aceasta fisa?

va multumesc



#27 raduanamaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Male

Posted 23 January 2015 - 05:34 PM

Buna ziua!
Care sunt cheltuielile deductibile in cazul PFA-ului neplatitor de TVA?



#28 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 posts

Posted 02 May 2015 - 05:10 PM

Buna ziua.
am cumparat o masina tuns iarba, care a fost facturata pe numele meu, actele pt pfa pe venit real nefiind gata. Masina o sa fie folosita in interesul pfa, inchiriata tertilor. Cum pot proceda sa fie pe pfa si sa deduc cheltuilelile cu achizitionarea ei?
Pot face vanzare-cumparare intre mine si pfa?
Multumesc



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 03 May 2015 - 05:21 PM

vezi aici, e o sit. similara : http://www.conta.ro/forum/topic/50673-incarcare-gestiune-srl/page__pid__268339#entry268339



#30 Elena09

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 21 September 2015 - 11:24 AM

Buna ziua,

Tocmai mi-am infiintat un PFA cu activitate in domeniul marketing si relatii publice (prestari servicii marketing, organizare de evenimente, relatii publice)
Va rog sa ma ajutati sa imi deduc corect cheltuielile.
  • Pot deduce facultatea de Relatii Publice in Marketing pe firma? Doar ultimul an?
  • Pot deduce haine office si makeup, care imi sunt folositoare pentru intalniri (in special ca PR)? ( Cunosc o PR-ista caruia i se oferea un buget lunar pentru haine si makeup, pentru ca reprezinta imaginea firmei).
  • In ce masura pot deduce benzina, avand in vedere ca ma deplasez la evenimente si la magazinele pentru care prestez servicii de marketing?
  • Am castigat o anumita suma de bani in urma unui concurs pe fonduri europene, insa participarea la acest concurs se putea face doar infiintand firma. Acest castig trebuie trecut in Registru jurnal plati si incasari si este impozitat, sau nu este considerat venit brut?

Va multumesc,



#31 mdmilan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Location:Comuna 1 Decembrie, Ilfov

Posted 04 January 2016 - 05:19 PM

Buna seara,

Comisioanele bancare aferente cheltuielilor personale efecturate din contul de PFA sunt deductibile?
Pana acum nu am gasit nimic explicit in nicio lege.
Daca stie cineva si poate sa dea si actul normativ, ii raman indatorat.

Mii de multumiri anticipate.
Cu stima,
Marius Milan



#32 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 04 January 2016 - 05:43 PM

Nu sunt deductibile si este explicit :laugh: in CF (iti dau aici din codul noul, dar gasesti si in cel vechi asa ceva!).
Orice cheltuiala care nu este facuta in interesul activitatii pfa-ului NU este deductibila.

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
(1) Venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri, cu excepția situațiilor în care sunt aplicabile prevederileatr.69 si 70.
....
(4) Condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a putea fi deduse, în funcție de natura acestora, sunt:
a) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin documente;



#33 mdmilan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Gender:Male
  • Location:Comuna 1 Decembrie, Ilfov

Posted 04 January 2016 - 05:48 PM

Mii de multumiri pentru lamuriri.
Cu stima,
Marius Milan



#34 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 20 May 2017 - 06:19 PM

Detin un pfa, mai precis cabinet medical individual,neplatitor TVA.
Intrebarea este daca achizitionez produse, folosite bineinteles pentru activitatea cabinetului,de pe site-uri gen ebay, amazon etc. se pot deduce astfel de cheltuieli?
In caz afirmativ,sunt suficiente pentru justificare in contabilitate extrasul de cont impreuna cu invoice-ul paypal?
Platile se vor face online prin contul de paypal atasat cardului bancar.
Inca un amanunt aceste produse pot fi de provenienta UE sau nonUE.Pentru UE nu are fi o problema ca toate taxele sunt incluse in produs.
In cazul produselor nonUE am observat ca trec prin punct vamal si daca depasesc o anumita valoare trebuie platit TVA si comisionul vamal, se poate deduce si acesta?
Mai sunt situatii cand te duci sa ridici produsul fara sa mai platesti taxa vamala, ma refer la cele nonUE, este bine sa le trec in contabilitate asa fara TVA platit la vama sau sa solicit achitarea tuturor taxelor, daca vreau sa le deduc ?

Va multumesc anticipat!



#35 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 20 May 2017 - 07:51 PM

Detin o cartela digi-rds prepaid, pe care o reincarc folosind plata cu card-ul bancar prin sistemul/serviciul euplatesc.ro
Pentru deducerea acestei cheltuieli in contabilitate sunt suficiente urmatoarele documente justificative:
1.extrasul de cont
2.dovada tranzactiei de pe site-ul eu platesc.ro
Cu specificatia ca nr.de autorizare tranzactie de pe extrasul de cont se ragaseste pe documentul de la euplatesc.ro

Va atasez cele 2 documente.

Va multumesc anticipat!



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 May 2017 - 09:10 AM

Ai prezentat o situatie... ok ... dar care-i intrebarea ? Cu ce am putea sa te ajutam aici ? Vrei o confirmare sau ce ?



#37 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 22 May 2017 - 10:09 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 May 2017 - 09:10 AM, a spus:

Ai prezentat o situatie... ok ... dar care-i intrebarea ? Cu ce am putea sa te ajutam aici ? Vrei o confirmare sau ce ?

Da, imi cer iertare, am uitat sa pun semnul intrebarii la aceasta situatie(cand am dorit sa editez postarea, ca sa corectez, nu am mai putut)
As dori o confirmare, daca acele documente sunt suficiente, tinand cont ca acel document online( de la euplatesc.ro) nu reprezinta un bon fiscal, nu are stampila etc.
Va multumesc!

Edited by bogdan_pfa, 22 May 2017 - 10:11 AM.




#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 May 2017 - 11:26 AM

Dupa parerea mea, documentele justificative sunt ok pt inregistrarea in contabilitate, deductibilitatea intervine daca aceste chelt. de alimentare a cartelei sunt efectuate in scopul afacerii si asta se poate dovedi.
Cum dovedim "oficial" ? Pai, trecand cartela pe PFA sau intocmind un ctr de comodat pe cartela (evetual si aparat) intre PF si PFA. In cazul in care optezi pt ctr de comodat (folosinta fara plata), atunci plata va ramane pe PF, dar se va trece in RJIP al PFA in baza ctr de comodat in care se specifica faptul ca alimentarea se va face de catre PFA.
Daca se trece cartela pe PFA, atunci si plata va fi automat pe PFA.



#39 bogdan_pfa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 22 May 2017 - 02:24 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 May 2017 - 11:26 AM, a spus:

Daca se trece cartela pe PFA, atunci si plata va fi automat pe PFA.

Cum as putea sa fac lucrul acesta? avand in vedere,cartela a fost achizitionata mai demult pe persoana fizica,cu bon fiscal si nu-l mai gasesc.
Intr-adevar plata cartelei pentru reincarcare o fac cu card-ul/cont-ul PFA-ului.



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 May 2017 - 02:51 PM

Incearca la furnizor trecerea cartelei pe PFA.
Daca nu se poate, fa un ctr de comodat, cum ti-am zis mai sus.

Ma ierti ca intreb, oare nu-i mai avantajos un abonament in loc de cartela ? Asa primesti factura pe PFA, n-are nimeni ce comenta, costurile cred ca sunt cel putin apropiate, daca nu la fel ... Zic si eu ... :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL