Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot tine contabilitatea ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


pot tine contabilitatea ?

contabilitate
169 replies to this topic

#1 ella86

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 05 October 2006 - 12:52 PM

Momentan sunt studenta anul II,IDD,Facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune si am terminat o scoala postliceala obtinand un certificat de competenta profesionala de asistent gestiune.Am tot incercat sa ma angajez in contabilitate dar fara nici un rezultat.Intrebarea mea este daca pot tine totusi contabilitate acasa.

Edited by Otilia Alupei, 24 October 2008 - 05:25 PM.




#2 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 posts
  • Location:Pitesti

Posted 06 October 2006 - 03:03 AM

Poti, ..., totul e sa vrei!

Iti trebuie un PC, un program de conta free (ex: contab.sql), si un prieten contabil care sa-ti descrie pas cu pas "fenomenul practica", pt ca difera ingrijorator de mult de cel teoretic!

Mult succes! :)




#3 ella86

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 06 October 2006 - 04:27 PM

CITAT(dufy2006 @ Oct 6 2006, 04:03 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Poti, ..., totul e sa vrei!

Iti trebuie un PC, un program de conta free (ex: contab.sql), si un prieten contabil care sa-ti descrie pas cu pas "fenomenul practica", pt ca difera ingrijorator de mult de cel teoretic!

Mult succes! :)



Multumesc pentru raspuns si pentru urari.Sper sa reusesc, desi in afara de contabilitate primara nu am prea mai facut nimic in domeniul asta.



#4 raluca06

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Location:Alba Iulia

Posted 06 February 2007 - 11:52 AM

Sotul meu are o firma cu o CA >300.000 EURO .Eu tin contabilitatea firmei fiind incadrata ca director economic cu norma intreaga.Acum cand depun bilantul scriu ca e intocmit ( raspunderea revine )de compartimentul fin-contabil .
De asemenea sunt anul 2 de stagiu la experti contabilil.Intrebarea mea este daca devin expert contabil mai am voie sa tin contabilitatea?Citeam ceva despre principiul independentei pe net ..??



#5 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 06 February 2007 - 05:14 PM

contabilitate da , certificare nu !



#6 bianca260

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa devin un contabil bun

Posted 18 February 2007 - 05:04 PM

Sunt studenta in ultimul an la contabilitate si informatica de gestiune.As dori sa stiu daca pot fi incadrata contabil...In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns va multumesc mult.



#7 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 posts
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Posted 18 February 2007 - 05:18 PM

Orice incadrare se face pe baza diplomelor obtinute!Daca ai o diploma de contabil cu studii medii,raspunsul este da!

Edited by madalinab, 08 July 2008 - 09:24 AM.

"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#8 delia.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 21 February 2007 - 09:05 PM

Buna! Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva...
O persoana cu o scoala postliceala de doi ani de finante-contabilitate, si cu diploma de contabil, poate tine " legal" contabilitatea in intregime la o firma?



#9 Kovaci Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:tot ce este brain stimulating

Posted 02 March 2007 - 09:20 PM

Buna seara,

De mult doream sa intreb asta, am terminat liceul economic si mi-am luat atestatul de contabilitate, am terminat o facultate de management financiar contabil cu specializarea de economist. Dorind sa iau intr-o buna zi examenul de expert contabil, am tot insistat sa m-i se treaca pe cartea de munca meseria de contabil, din ceea ce am citit mai sus, ca sa fi incadrat cu aceasta meserie trebuie sa ai studii medii? cele superioare nu se recunosc?
Cand am sunat la CECCAR sa intreb in septembrie 2006, mi-au spus ca nu conteaza, pot sustine examenul de expert contabil atat timp cat aduc dovada ca am studii superioare de specialitate si ca am intreprins activitati legate de contabilitate, asa ca am insistat sa treaca pe cartea de munca, contabil. Va dati seama ca am refuzat sa imi treaca economist.
Nu stiu ce sa mai cred....
Ma puteti lamuri, ca am tot incercat sa aflu si nu ma lamureste nimeni.

Multumesc,

Edited by madalinab, 08 July 2008 - 09:24 AM.




#10 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 posts
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Posted 02 March 2007 - 09:27 PM

dar ce functie ai trecuta pe cartea de munca?
kathy



#11 Kovaci Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:tot ce este brain stimulating

Posted 04 March 2007 - 11:24 AM

Contabil.

Edited by madalinab, 08 July 2008 - 09:24 AM.




#12 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 posts
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Posted 04 March 2007 - 03:52 PM

ar trebui sa treci economist , acum nu mai conteaza vechimea asa ca poti sa te treci pe calificarea reala
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#13 Kovaci Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:tot ce este brain stimulating

Posted 04 March 2007 - 10:18 PM

Multumesc frumos. Toate cele bune

Edited by madalinab, 08 July 2008 - 09:25 AM.




#14 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 posts

Posted 06 March 2007 - 04:35 PM

CITAT(bianca260 @ Feb 18 2007, 07:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sunt studenta in ultimul an la contabilitate si informatica de gestiune.As dori sa stiu daca pot fi incadrata contabil...In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns va multumesc mult.


Daca ai terminat un liceu economic atunci poti sa fi incadrata ca si contabil . Conteaza foarte mult si daca ai diploma de atestat profesional , care se obtine la terminarea liceului.



#15 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 posts
  • Location:bucuresti

Posted 06 March 2007 - 10:42 PM

Am nevoie de un sfat !
Pot sa tin contabilitatea la o firma care are CA mai mare de 100.000E, in conditiile in care am firma cod CAEN 7414, si patronul a acceptat sa-i fac factura pe prestari servicii !



#16 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 March 2007 - 08:27 AM

Esti persoana fizica autorizata...expert contabil sau contabil autorizat...?
Daca da, se poate...
Daca nu, mai bine iti face contract de munca ....



#17 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 posts
  • Location:bucuresti

Posted 07 March 2007 - 09:18 PM

Multumesc pt raspuns!
Sunt economist , si sunt in priul an de stagiu la CECAR!!!



#18 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 posts
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Posted 26 March 2007 - 07:39 PM

Am auzit un zvon ...... cica daca esti student in ultimul an la o facultate de stiinte economice te poti angaja ca si economist....... pate sa imi confirme cineva? sau e doar un zvon :pullhair:

Edited by Otilia Alupei, 24 October 2008 - 05:09 PM.

Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#19 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 posts
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Posted 26 March 2007 - 08:01 PM

Ca sa poti fi angajat pe un anume post trebuie sa ai o calificare dovedita cu o diploma. Scrie pe diploma ta "economist? Daca da, atunci te poti angaja economist. Totusi eu cred ca doar dupa licenta poti fi economist. Dar s-or fi schimbat vremurile si nu mai stiu eu bine.



#20 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 posts
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Posted 26 March 2007 - 08:23 PM

Asa ma gandeam si eu ..... dar eu totusi mai sper ....... :biggrin:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL