Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot tine contabilitatea ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 7

Jump to content


pot tine contabilitatea ?

contabilitate
169 replies to this topic

#121 alemimi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Female
  • Location:campina

Posted 24 July 2011 - 09:52 PM

VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS



#122 seffa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Male

Posted 31 July 2011 - 10:30 PM

Buna seara! Am citit aproape tot site-ul, si am constatat urmatoarele! Multa lume cere sfaturi si ajutor dar, se pare ca raspunsuri se dau numai informativ, nimic concret! Cei deja in breasla le este teama sa raspunda, de teama ca mai au un rival! L-i se micsoreaza numarul de "clienti". Eu sincer nu v-a inteleg de ce sunteti sceptici sa dati indicatii celor care (si nu sunt putini) au avut de suferit din cauza unor asa zici contabili! Sunt in locul multora care cere ajutor, dar se pare ca raspunsurile vin doar informativ sau se dau in "doi peri"! Sunt suparata si cred ca multi sunt de acord cu mine! Multe Societati, P.F.-uri, I.I.-uri au contabili care nu raspund de faptele lor, asociatul unic al firmei semneaza peste tot, si in caz de control se dau "loviti". Ierata sa-mi fie aciditatea din mesaj, dar vreau sa vad si eu pe cineva din voi, contabili cu ani de profesie si experienta ca va dedicati unei cauze nobile si ajutati pe cei care vor sa-si tina contabilitatea singuri!




#123 EVA the one

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 01 August 2011 - 09:15 AM

D-na seffa,

Nu e vorba ca ne simtim amenintati de concurenta pe care ziceti ca ne-ati putea-o face :smile: fiindca pregatirea pe care o aveti in acesta meserie, ca si modul in care intelegeti lucrurile, nu va fac un competitor! Deci, de ce ne-am teme ?? :sad:

Credeti ca profesia de contabil este foarte accesibila, dar va inselati! Avand atat de putine cunostinte in domeniu, nici macar nu va dati seama cat de mult va inselati, dar sa stiti ca asa se intampla cu toti cei care judeca la fel ca dvs.

Meseria de contabil nu se invata de pe un forum de contabilitate! In cel mai bun caz, ea se poate perfectiona intr-o masura variabila de la persoana la persoana si asta numai daca exista o baza solida creata anterior, ceea ce la dvs. nu este cazul pentru ca un simplu curs de contabilitate nu va poate da aceasta baza absolut necesara ci numai niste elemente de contabilitate primara, cum spunea si d-na Otilia.

Ati jignit gratuit acest forum si pentru asta ar trebui sa va fie rusine !

Edited by EVA the one, 01 August 2011 - 09:20 AM.




#124 seffa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts
  • Gender:Male

Posted 01 August 2011 - 08:42 PM

Multumesc! La acest fel de "raspuns" ma refeream in cele scrise mai sus! Rusine??...de ce? Ca am avut curajul sa spun adevarul in fata? Cate intrebari au fost puse in acest topic si raspunsuri nu au primit? Ma pot numi o victima a unui contabil care mi-a dus Societatea in pragul falimentului, datorita faptului ca de cate ori intrebam cate ceva niciodata nu mi s-a raspuns decat cu ignoranta si tupeu ca si Domnia Voastra! In 6 ani are cea mai impunatoare proprietate, concedii pe cele mai insorite plaje, si culmea e o pensionara (pe caz de boala) din infiermiera, ajunsa cea mai cautata contabila! Are 40 de firme, care venit nu este declarat nicaieri! Si noi (pe baza carora existati) ne punem toata averea la picioarele voastre! Eu nu generalizez, stiu ca sunt persoane demne de tot respectul, competente la locul lor de munca, dar sunt foarte rare! Si apoi ce este asa greu sa faci contabilitatea unei firme, pe baza acestor programe de contabilitate care el face tot? In fine, nu vreau sa intru in polemici cu nimeni! Inca odata scuzele de rigoare!



#125 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 August 2011 - 09:16 AM

daca ai fi citit regulamentul acestui forum ai fi vazut ca nimeni nu este obligat sa raspunda la intrebari, deci reprosurile iti sunt cel putin deplasate ! aici nimeni nu sta la dispozitia nimanui, decat daca vrea sa stea !! de fapt, asta este sistemul de lucru pe toate forumurile gratuite !! pretentii de genul celor pe care le-ai exprimat poti avea numai pe forumurile cu plata !! nu-i nici o filozofie in aceasta organizare si nu trebuie sa ai un IQ deosebit ca sa intelegi asta.

nu-ti mai comentez mesajul, nici macar afirmatia "va punem toata averea la picioarele voastre" :laugh: :laugh: fiindca ea vorbeste de la sine despre cum percepi lucrurile, insa iti voi spune doar atat : fiecare dintre noi, indiferent de meseria pe care o avem, "existam unii pe baza altora" fiindca traim intr-o societate si fiindca avem activitate sociala in aceasta societate comuna. toti existam intr-un angrenaj social ce functioneaza dupa niste reguli si, vietuind impreuna, nu ne putem desfasura activitatea unii fara altii, deci nici voi (patronii) nu va puteti desfasura activitatea fara contabilitate (nu numai contabilii fara voi).

acestea fiind zise, iti suspend permanent dreptul de a posta si te invit sa iti impui prezenta in alte locuri virtuale, unde poate ti se va acorda imediat atentia dorita, indiferent de solicitarile pe care le emiti ! :angry2:

aaa, sa nu uit : nu stai bine nici la gramatica ... poate mai lucrezi si la acest capitol, inainte de a mai scrie pe undeva.

cu bine !



#126 natorus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 06 August 2011 - 08:39 AM

Buna!
Lucrez intr-o institutie publica, in urma reorganizarii cei doi contabili nu au luat examenul si au fost demisi.
Mentionez faptul ca structura biroului nu are compartiment contabil in noul stat de functii.
Pentru ca am studii superioare economice seful unitatii propune sa preiau atributiile celor doi contabili.
Eu sunt angajat pe alta functie, nu am profesat o zi de contabilitate si nici nu imi doresc.
Este legala propunerea sefului?



#127 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 06 August 2011 - 03:41 PM

nu prea, depinde ce scrie in fisa postului si ce calificari ai tu . Daca nu vrei s-ar putea sa iti gaseasca inlocuitor (daca nu esti PDL sau ceva pile).
Eu nu as accepta in locul tau, contablitatea e ceva mai grea si implica responsabilitate, semnezi pe ce faci, plus ca va trebui sa ai si atributiile postului naterior.



#128 caesar1602

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 14 February 2013 - 12:50 PM

Buna ziua,

sunt absolvent de studii medii, profil real. Am urmat un curs de contabilitate finaciara si lucrez in functia de contabil de 6 ani de zile. Vreau sa stiu daca indeplinesc conditiile necesare pentru a putea colabora in acest domeniu cu SRL-uri, PFA-uri, etc.



#129 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 14 February 2013 - 02:30 PM

sigur ca da, poti - dar numai pt. contabilitate primara.

:smile:



#130 Raducu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iași

Posted 22 August 2013 - 10:09 PM

Buna seara!

Am terminat anul acesta facultatea de economie pe specializarea Management. In anul 1 de facultate am studiat Bazele Contabilitatii si Contabilitate Financiara (doua discipline care mi-au placut si inca imi plac in mod deosebit). Momentan sunt la master in anul 1 la specializarea Achizitii Distributie Logistica.

As dori sa stiu ce studii ar trebui sa mai fac pentru a putea tine contabilitatea IMM-urilor (pentru inseput). Ma ajuta cu ceva in acest sens faptul ca am absolvit o facultate cu profil economic? Am auzit de acele stagii organizate de CECCAR pentru profesia de contabil autorizat si expert contabil. Imi poate oferi cineva mai multe detalii depre acesti stagii, in ce consta ele, la ce costuri se ridica, etc?

Multumesc!
O seara buna!



#131 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 August 2013 - 07:54 AM

Iti recomand sa intri pe site-ul CECCAR-ului si sa citesti topicurile de pe acest site cu privire la acces si alte detalii .
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#132 Raducu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iași

Posted 23 August 2013 - 11:42 AM

Multumesc de raspuns.

Totusi in situatia mea actuala, fara a fac aceste stagii pentru contabil autorizat sau expert contabil, exista restrictii in ceea ce priveste firmele carora le pot tine contabilitatea (aici ma refer la marimea cifrei sa afaceri sau diverse elemente juritice) ?

Nu prea am gasit pe website-ul lor nimic legat de costuri... Are cineva idee la cat se ridica costurile pentru cei 3 ani de stagii? Pentru contabili autorizati stagiile de pregatire dureaza tot 3 ani ca la experti contabili? In ce consta mai exact aceste stagii, se fac ore zilnice ca la facultate, sau dau doar niste examene la sfarsit de semestru?


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
O zi buna!

Edited by Raducu', 23 August 2013 - 11:44 AM.




#133 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 23 August 2013 - 12:26 PM

Orice persoana cu studii superioare economice poate tine contabilitatea la micro (cu CIM sau contract civil) sau la orice firma,indiferent de marime, daca are incheiat contract de munca cu acea societate (cu 1 ora de exemplu).

Ai nevoie de expert (atentie "contabil autorizat " n-are nici o valoare!) doar daca vrei sa sa lucrezi ca PFA, externalizat.



#134 Raducu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iași

Posted 23 August 2013 - 01:32 PM

Ok, multumesc de raspuns Gabi. Cat despre intrebarile legate de CECCAR imi poate oferi cineva niste raspunsuri?

Multumesc anticipat!
O zi buna!



#135 andrei89

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 27 August 2013 - 10:41 AM

Deci in legatura cu intrebarea lui Raducu si eu ma aflu in aceasi dilema.Am terminat o facultate de stiinte economice,specializarea contabilitate si informatica de gestiune si un master Audit si expertiza contabila.As dori sa aflu daca as putea sa tin contabilitatea si sa semnez si bilantul la 10 firme de expemplu ca sa ma fac inteles,daca am contract de munca cu o ora la fiecare...este posibil si legal asa ceva?



#136 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 August 2013 - 03:37 PM

tocmai a raspuns @mgabi ca da !!

ti se pare nr. de contracte cam mare ??
sa stii ca nu e !! :smile: 10 ore/zi, cumulate, este chiar ok !!

permite-mi un sfat : fa-ti contracte pe zile (succesive) la fiecare - nu pe cate o ora/zi, adica 3 zile la unul, 1 zi la altul, 2 la altul ... astfel incat sa nu poata nimeni spune ca nu ai timp sa alergi la 10 firme/zi.
durata va fi, de ex., 1 zi/luna, in per. 08-10 ale lunii (ca sa ai marja 2 zile pt vreun W-E care poate pica in acest interval). asa iti aranjezi toate ctr. si nici patronul nu te poate lega de "glie" mai mult decat in zilele acelea.

atentie : la vechime nu te ajuta mai mult de 8 ore/zi fiindca doar atat se ia in considerare ca timp, poti sa lucrezi si 20 ore/zi - nu doar 10.!!
ca bani, limita la contributia catre stat e de 5 sal. medii/pe economie (daca nu ma insel), adica circa 10.000 ron/luna - ceea ce la tine nu cred ca e cazul inca, DAAAR sa dea D-zeu sa faci tu 10.000 ron lunar ... :smile:

eu asa am procedat si merge f bine !



#137 SorinaSorina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 January 2014 - 09:01 PM

Buna,
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Am termint Facultatea de Marketing si Masteratul Auditul si Controlul Agentilor Economici.
Pot tine contabilitate la o firma de trasport marfa?
Multumesc mult.



#138 florina77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 10 January 2014 - 04:41 PM

absolventii de studii economice superioare pot sa tina contabilitate doar la firmele cu o anumita limita la cifra de afaceri;stiti cumva care este inprezent aceasta limita a cifrei de afacer?multumesc



#139 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 11 January 2014 - 02:08 PM

Cu contract de munca poti tine contabilitatea la orice firma.

Cu contract de prestari servicii (extenalizat adica), doar la microintreprinderi, CA<65000euro



#140 florina7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 12 January 2014 - 07:58 PM

multumesc mult pentru lamurire :rolleyes:

eu am terminat ASE-ul,Facultatea de Comert Bucuresti ;In legatura cu stagiatura de la CECCAR,inca nu am inteles,care este diferenta intre contabil autorizat si expert contabil?;daca urmez cursurile CECCAR in cotinuare,ce pot deveni?contabil autorizat,expert contabil?





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL