Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot tine contabilitatea ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 9

Jump to content


pot tine contabilitatea ?

contabilitate
169 replies to this topic

#161 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 November 2016 - 02:33 PM

Eu cred ca poti lucra si in RO bazandu-te pe cunostintele din facultate + restul si asta pe un post din aria guvernului, a Ministerului Devoltarii, al Integrarii Europene sau cum s-o mai chema, sa aplici si cand se mai ivesc cereri pe la organismele UE, chiar si din afara RO.

Eu cred ca poti face altele mai calitative decat s-o iei de la capat cu conta primara ...
Intre a fi accountant in UK si a fi contabil in RO e mare diferenta fie doar din legislatia aplicabila, din modul de tratare a meseriei si a practicantului acesteia. Cu alte cuvinte, nu prea se compara ...

Pt a face meseria asta in UK trebuie sa fii membru ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants http://www.accagloba...a/overview.html) sau sa fi facut scoala direct in UK. Cel putin, astea-s informatiile mele.
Ca sa ajungi membru ACCA este necesar un parcurs f dificil, citeste si pe forum ca sa-ti faci o idee.



#162 DrdM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 22 November 2016 - 02:49 PM

Exact asa este. Prietena mea a facut 2 ani de scoala de conta in Londra, asta dupa tot ce facuse aici , insa nu e facultate considerata, sunt module ( cel putin ce a facut ea) !, Da , probabil ea de asta vorbeste cu atat aplomb si-i place ce face, pt. ca tot e pe fata acolo si exista cate un angajat, cel putin la ea in companie, pentru fiecare subdepartament de conta..( de exemplu ea da salarii si plateste taxele catre Guvern, alta colega plateste doar facturi, OP uri, alta tine doar registrul de casa, alta face doar achizitii , la nivel de ofertare, alta merge la banca iar contabila sefa, face bilant si balanta.....), evident absolut tot, asistat de programe.
Merci :)




#163 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 November 2016 - 02:52 PM

Cu drag si alta data ! :biggrin:



#164 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 November 2016 - 08:28 AM

Vezi postareaDrdM, la 22 November 2016 - 02:08 PM, a spus:

Sigur, asa este! Eu am terminat Relatii Internationale si Studii Europene, stiti facultatea aia de Diplomatie ( kind of) care nu are practic acoperire in Romania. Masterul de Management l-am urmat pt. ca imi place mult ideea de business developement, iar la doctorat sunt acum pentru ca vreau sa predau, mai ales in mediul superior; din pacate de 2 ani doctoratul este un must si la nivel de asistent universitar, desi se castiga 12 milioane....dehh, Romania...

Si baiatul meu a terminat facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene si un master tot in domeniul Relatiilor Internationale insa, pe cat de bucurosi eram ca a facut parte din prima generatie care a absolvit RISE , mare a fost dezamagirea noastra dupa aceea . Practic, daca nu aveai relatiile necesare nu faceai nimic cu aceasta facultate si cu acest master si oricat ne-am straduit sa gasim un job in acest domeniu fara "portite si propteli" , nu s-a putut . Am fost tare suparati cand am constatat ca piata muncii din Romania nu oferea nimic pentru acesti absolventi decat daca aveai vreo pila pe undeva si din pacate, a trebuit sa se reorienteze spre altceva .

Tine cont de sfaturile Otiliei fiindca este o profesionista in acest domeniu ! Mult succes !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#165 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 November 2016 - 01:27 PM

Cristina :wub: , sa nu renuntati, e pacat de atata efort, mai ales daca ii place meseria pt care s-a pregatit.
Incercati sa va gasiti / construiti relatiile necesare, daca nu ati stiut cum merge treaba dupa absolvire inca de cand a intrat baiatul la facultate. Folositi-va toate resursele de amicitie/ de contacte profesionale fiindca nu stii, pana la urma, de unde se poate ivi o ocazie. Nu renuntati inca, draga mea ! :blush: Zic si eu ... cu tot dragul !

E adevarat ca, in capitalismul romananesc, lucrurile sunt mai complicate cu joburile dupa absolvire si de aceea, cand se alege facultatea, trebuie avut in vedere si locul de munca (potential), de dupa aceea. E o chestiune f importanta fiindca uite asa ajung tinerii sa nu profeseze in domeniul pt care au absolvit studiile superioare si e mai mare pacatul de tot efortul comun depus (impreuna cu parintii), inclusiv de banii cheltuiti, mai ales ca angajatorii se uita mai mult la ce stie sa faca persoana in domeniul pt care ei au nevoie si mai putin la diplomele prezentate la angajare. Poti sa ai "x" facultati si "y" mastere, dar daca nu stii sa lucrezi ce se cere la acel post, toate studiile superioare inseamna prea putin pt angajator.
Mai rau este ca apare pericolul ca acesti tineri sa ramana cu solutia provizorie aleasa de nevoie si astfel sa se piarda pe drum ... adica sa abandoneze cu totul meseria pt care au facut facultatea si atunci chiar e pacat ...



#166 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 November 2016 - 09:47 AM

Otilia, draga mea :wub: ...sperantele de a avea o relatie sau o pila sunt extrem de mici, trebuie multi bani pe care nici eu si nici el nu ii are , din pacate ! Cine stie, poate in timp se va ivi vreo oportunitate . In 2007 cand a intrat la facultate , a fost primul an in care a aparut aceasta specializare la facultati si nu erau decat vreo cateva , le numarai pe degetele de la o mana fiindca intrasem in UE si ne-am gandit ca va fi ceva nou si de viitor , de unde puteam stii cum vor decurge lucrurile pe piata muncii in acest domeniu ? Vom vedea , in timp ce va fi...
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#167 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 November 2016 - 11:18 AM

Ai dreptate ! In 2007 se presupunea ca RISE va fi de viitor ...

Eu va tin pumnii sa reusiti sa gasiti un serviciu pe masura pregatirii fiului tau ! :biggrin: Multa bafta sa aveti !



#168 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 November 2016 - 08:08 AM

Mdaaa....asa ziceam si noi de aceea ne-am indreptat atentia catre RISE !!

Multumesc, draga mea ! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#169 ChrisPop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 October 2017 - 10:25 PM

Sunt detinatorul unui SRL. As vrea sa stiu daca este legal sa-mi fac singur contabilitatea daca nu am niciun fel de studii de specialitate pe acest domeniu?

Multumesc!



#170 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 26 October 2017 - 10:11 AM

Cf Legii contabilitatii nr. 82/1991 actualizata, NU - nu ai voie. :sad:

art. 10,
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Uluitor este ca, desi intrebi de legalitate, nu-ti pui problema nicio secunda ca NU STII sa faci efectiv contabilitatea unui SRL fiindca nu ai niciun fel de studii in domeniu .... si atunci cum sa stii ce ai de facut ? Nu crezi ca lipsa studiilor, a capacitatii profesionale de a tine conta, ar trebui sa te preocupe in primul rand, inainte de a fi legal sau nu ? Oare ce crezi ca inseamna a tine contabilitatea unei firme - o factura, o chitanta, un amarat de registru si gata ? :wacko: :blink:





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL