Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reducere comerciala tichete de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reducere comerciala tichete de masa


2 replies to this topic

#1 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 06 June 2011 - 01:13 PM

De acteva luni am inceput sa primim facturi de reduceri la valoarea nominala a tichetelor restaurant achizitionate de la firma Edenred (fosta ACCOR).
Intrebara mea este: e corect ca facturile de reducere sa fie cu TVA avand in vedere ca la facturare, valoarea nominala a tichetelor de masa este scutita de TVA?



#2 Edenred Romania

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 June 2011 - 04:18 PM

Vezi postareacitrom05, la 06 June 2011 - 01:13 PM, a spus:

De acteva luni am inceput sa primim facturi de reduceri la valoarea nominala a tichetelor restaurant achizitionate de la firma Edenred (fosta ACCOR).
Intrebara mea este: e corect ca facturile de reducere sa fie cu TVA avand in vedere ca la facturare, valoarea nominala a tichetelor de masa este scutita de TVA?

In conformitate cu prevederile contractuale, reducerea se acorda in functie de comisionul platit de angajator care este purtator de TVA, deci este normal ca aceasta sa reduca baza de impozitare a TVA.

Daca putem sa va ajutam si cu alte raspunsuri va rog sa ne contactati.




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 August 2011 - 03:59 PM

M-am trezit cam tarziu:

Edenred, din cate am inteles...citrom05 se referea la reducere comerciala pentru valoarea tichetelor, care nu au fost facturate cu tva, si nu la reducerea comisionului.

Asa mi se pare si mie logic, reducerea comerciala pentru valoarea nominala a tichetelor sa se factureze fara TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL