Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pt. contracte de mandat la AP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


declaratii pt. contracte de mandat la AP

4 replies to this topic

#1 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,239 posts
  • Location:

Posted 24 August 2010 - 11:39 PM

pt contractele de mandat de la 01.07.2010 trebuie depuse declaratii la sanatate, pensii si somaj?
declaratia 102 se depune lunar sau trimestrial? trebuie schimbat vectorul fiscal?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 24 August 2010 - 11:55 PM

raspunsurile le ai deja in mesajele mele anterioare, doar sa le fi cittit cu atentie :

1. ctr de mandat sunt venituri asimilate salariilor dinainte de 01.07.2010, cf art 55, lit. 2)
2. decl. 102 se depune lunar daca ctb se platesc lunar, nu ?
3. evident, vectorul fiscal trebuie modificat.

remember : activ. administratorului + casierul + contabilul sunt activ. dependente ! prin urmare, veniturile lor sunt asimilate celor din salarii, eu am explicat ce cred ca trebuie platit si ce nu, in rest ...
daca gasesti info mai relevante, eu-una ti-as fi f. recunoscatoare, pe bune si fara misto, crede-ma ca nu am pretentia de a detine adevarul absolut, m-am muncit mult, in fel si chip, am zgarmanat pe net si legislatie, chiar as fi recunoscatoare oricui vine cu interpretari pertinente pe lege :lnr (1):




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,239 posts
  • Location:

Posted 25 August 2010 - 12:20 AM

multumesc Otilia
as vrea sa-mi spui si despre declaratiile pt pensii, sanatate si somaj, trebuie depune pt persoanele care au contract de mandat?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 21 November 2012 - 12:10 AM

Va rog sa-mi spuneti daca pentru Presedinte,Cenzor si Administrator la asoc de prop se pot intocmi contracte civile.Mentionez ca presedintele si administratorul sunt pensionari si nu sunt interesati de recalcularea pensiilor.Cenzorul nu are momentan un servici cum ar trebui angajat?Vreau sa stiu si daca trebuie sa depun decl.112.
De la Admin.Fin. am inteles ca Presedintele si Cenzorul sunt asimilati salariatilor iar Administratorul nu.El poate fi angajat cu conventie civila.La ITM insa, mi s-a spus ca pentru Presedinte si Cenzor pot face conventie civila si pt Admin trebuie sa fac CIM.In legea 230/2007 am citit altceva.Concluzia: sunt in ceata. Va rog din nou sa ma jutati daca puteti pentru ca nu as vrea sa treaca data depunerii declaratiilor.Va multumesc anticipat si daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze.Am sa invat.



#5 cetina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 17 December 2012 - 10:14 PM

Attached File  asoc proprietari - obligatii_07131345.pdf   133.1K   87 downloads






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL