Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 392 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 392

6 replies to this topic

#1 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 02 March 2011 - 09:38 AM

Declaratia 392B pt asociatii. Trebuie depusa zic finantele de la noi. Ati depus? mai sunt intarziati ca mine?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 12:02 PM

poate pt asoc care desf activ economice




#3 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 02 March 2011 - 02:07 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 2 2011, 11:02 AM, a spus:

poate pt asoc care desf activ economice


Avem contract pentru o reclama pe un perete al blocului si am incasat in 2010 suma de 1500 lei pe care-i folosim pt reparatii, veniturile sunt neimpozabile. Daca e considerata activitate economica declaratia 392B trebuie intocmita cu livrarile si achizitiile aferente acestei activitati? Achizitii aferete contractului nu am(ce as putea avea?) iar livrari sunt bani incasati. Nu stiu nici ce documente ar trebui asociatia sa intocmeasca pt. banii incasasti. Avem contractul si banii ne sunt virati in cont, mai trebuie facuta factura pt banii acestia?



#4 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 03 March 2011 - 11:54 AM

Vezi postareaFelichir, la Mar 2 2011, 01:07 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 2 2011, 11:02 AM, a spus:

poate pt asoc care desf activ economice


Avem contract pentru o reclama pe un perete al blocului ................ Nu stiu nici ce documente ar trebui asociatia sa intocmeasca pt. banii incasasti. Avem contractul si banii ne sunt virati in cont, mai trebuie facuta factura pt banii acestia?

In declaratia 392B la cifra de afaceri sa trec si sumele incasate in 2011 dar aferente lunii dec.2010?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 05:03 PM

- trebuie factura, e un serviciu pe care asoc in presteaza catre un client
- CA a anului 2010 se formeaza, ca si la SRL-uri, din veniturile facturate ca urmare a prestarii serv. respectiv, deci cand ai prestat serviciul - atunci facturezi si consideri venitul, atentie ca data inceperii prestarii sa corespunda cu ctr. !
- daca banii au fost incasati prin cont, evident ca asoc. nu mai trebuie sa intocmeasca nici un alt docum. pt incasarea lor, factura este suficienta
- nu ai achizitii aferente operatiunii economice - treci zero

nu-i cam tarziu pt D392 ?

:thumbup:



#6 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 03 March 2011 - 05:12 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 3 2011, 03:03 PM, a spus:

nu-i cam tarziu pt D392 ?

:thumbup:


Este tarziu dar asta e. Multumesc mult pt. atentie si raspunsuri.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 05:29 PM

:biggrin: :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL