Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BF PENTRU PLATA IN RATE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BF PENTRU PLATA IN RATE

3 replies to this topic

#1 irinadinu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 July 2011 - 11:48 AM

Buna,
Am urmatorul caz: societatea emite bonuri fiscale pentru livrarea catre populatie de lemn de foc. Pentru salariatii firmei,se poate face plata produselor in 2-3 rate. In OUG 28/1999 la art.10 lit.b) este mentionata contraventie neemiterea de bonuri pentru toate bunurile livrate ori emiterea de bonuri cu o valoare inferioara celei reale. Cum incasez plata produselor vandute in rate catre populatie?



#2 Lamiitab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 July 2011 - 08:50 PM

Vezi postareairinadinu, la 05 July 2011 - 11:48 AM, a spus:

Buna,
Am urmatorul caz: societatea emite bonuri fiscale pentru livrarea catre populatie de lemn de foc. Pentru salariatii firmei,se poate face plata produselor in 2-3 rate. In OUG 28/1999 la art.10 lit.b) este mentionata contraventie neemiterea de bonuri pentru toate bunurile livrate ori emiterea de bonuri cu o valoare inferioara celei reale. Cum incasez plata produselor vandute in rate catre populatie?
Am aceeasi situatie , si incasez rate cu BF , iar in reg de casa inreg .diferenta de valoare dintre RZ si val. ratei incasate .




#3 irinadinu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 July 2011 - 04:00 PM

Vezi postareaLamiitab, la 05 July 2011 - 08:50 PM, a spus:

Vezi postareairinadinu, la 05 July 2011 - 11:48 AM, a spus:

Buna,
Am urmatorul caz: societatea emite bonuri fiscale pentru livrarea catre populatie de lemn de foc. Pentru salariatii firmei,se poate face plata produselor in 2-3 rate. In OUG 28/1999 la art.10 lit.b) este mentionata contraventie neemiterea de bonuri pentru toate bunurile livrate ori emiterea de bonuri cu o valoare inferioara celei reale. Cum incasez plata produselor vandute in rate catre populatie?
Am aceeasi situatie , si incasez rate cu BF , iar in reg de casa inreg .diferenta de valoare dintre RZ si val. ratei incasate .
Da,dar asta inseamna sa emiti 2-3 BF(echivalentul ratelor) pentru o singura livrare. Se emit astfel BF cu valoare mai mica decat livrarea. Nu se incalca art.10 lit b)din OUG 28/1999?



#4 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 07 July 2011 - 03:09 PM

Sa inteleg ca le livrezi 2 tone de lemne, iar ei platesc in rate (o data 500kg, alta data 100kg s.a.m.d.) aceste lemne livrate si IESITE efectiv din gestiunea ta.
La livrarile normale, fara plata in rate, atunci cand clinetii platesc toata cantitatea de lemne bonul fiscal este suficient pentru a te scade din gestiune cu lemnele livrate. Nu acelasi lucru se intampla la plata in rate: conform bonului fiscal emis pt. plata in rate rezulta ca a iesit din gestiune o cantitate mult mai mica de lemne.
Si atunci iti trebuie un alt document de iesire care este FACTURA. Intocmesti factura pe toata cantitatea si plata se face in rate pe baza bonului fiscal.

Scuze pentru explicatia alambicata.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL