Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Estimare Bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Estimare Bilant


2 replies to this topic

#1 bujuu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 August 2011 - 08:32 AM

Salutare,
Am de completat un bilant simplificat pe 5 ani si m-am impotmolit la o chestie:
Am urmatoarea situatie
An1 | An2 | An3 | An4 | An5
V.PROFIT SAU PIERDERE REPORTATE
SOLD C- PROFIT
SOLD D-PIERDERE
VI.PROFITUL SAU PIERDEREA EXERCITIULUI FINANCIAR
SOLD C-PROFIT 10 | 20 | 24 | 23 | 22
SOLD D-PIERDERE
REPARTIZAREA PROFITULUI


Cum se completeaza la postul de profit si pierdere reportata sau repartizarea profitului daca eu de ex an de an vreau sa reportez profitul?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de bujuu: 15 August 2011 - 08:35 AM




#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 October 2011 - 09:11 AM

Vezi postareabujuu, la 15 August 2011 - 08:32 AM, a spus:

Salutare,
Am de completat un bilant simplificat pe 5 ani si m-am impotmolit la o chestie:
Am urmatoarea situatie
An1 | An2 | An3 | An4 | An5
V.PROFIT SAU PIERDERE REPORTATE
SOLD C- PROFIT
SOLD D-PIERDERE
VI.PROFITUL SAU PIERDEREA EXERCITIULUI FINANCIAR
SOLD C-PROFIT 10 | 20 | 24 | 23 | 22
SOLD D-PIERDERE
REPARTIZAREA PROFITULUI


Cum se completeaza la postul de profit si pierdere reportata sau repartizarea profitului daca eu de ex an de an vreau sa reportez profitul?
Multumesc

Cred ca răspunsul meu o fi, este deja, tardiv pentru cine ne-a-ntrebat.
Dar pentru a lega si bilantul de (cunoștințele de) contabilitate, și pentru a putea intelege cum devine profitul/pierderea realizată, rezultat reportat, sau daca e profit atunci cum devine chiar si profit repartizat, reamintesc celora care si-au pierdut o pagină din notițele lor la acest curs , că:
Rezultatul realizat fie profit, fie pierdere, poate fi reportată, înregistrată potrivit formulei 121 = 117 cu valoarea profitului reportat, sau 117 = 121 cu valoarea pierderilor reportate.
Profitul realizat poate fi repartizat conform legii și hotărârii AGA,
a) la rezultate reportate, fie negative, adică cu-n sold debitor, pentru a acoperi pierderile din exercițiile precedente, fie pozitive, cu-n sold creditor, dacă acționarii/asociații deocamdată nu vor să le repartizeze pe alte destinații legale . De inregistrat fie 121=117, fie 117=121
b) la rezervele pe care actionarii, asociatii doresc sa le constituie , eventual si pentru a le putea incorpora in capitalul social, subscris si varsat, deci destinat majorării capitalului.DE inregistrat 121 (117) = 106)
c) la dividende de distribuit, ceea ce inseamna ca sunt extrase din categoria capitalurilor proprii, și transferate în sfera decontărilor, obligațiilor de plată asumate față de acționari ori asociați.De înregistrat 121 = 457

Deci dacă-i vorba de completarea unei situații pe ultimile 5 exerciții, trebuie să preluați din bilanțul anului respectiv cu 5 ani în urmă eventualele solduri de REZULTATE REPORTATE,dacă-i creditor semnifică PROFIT, dacă-i debitor, semnifică PIERDERI, respectiv și soldul REZULTATELOR CURENTE ale exercițiului nerepartizate.
Sau dacă au fost deja repartizate atunci le evidențiați și valoarea acestora.
Luând bilanțul pe exercițiul cu 4, cu 3 și cu 2 ani în urmă, respectiv pe ultimul exercițiul încheiat, veți constata că datele, valorile se modifică an de an după un algoritm aritmetic corespunzător înregistrărilor și rezultatelor din exercițiul în cauză.
Cu o singură mențiune , de repartizat se pot repartiza doar profiturile reflectate fie ca rezultatele reportate rămase în sold creditor, fie rezultatele curente pozitive -profituri - dar și acestea numai după acoperirea pierderilor din anii precedenți reportate și evidențiate ca sold debitor la contul 117.De acoperit. Compensat.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 18 October 2011 - 09:18 AM




#3 bujuu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 February 2012 - 08:32 PM

va multumesc foarte mult pentru explicatii
bilantul care vroiam este de fapt o proiectie:
An : N , N+1,N+2,N+3,N+4 , deci practic nu am datele...trebuie sa le pun eu...
An1 | An2 | An3 | An4 | An5
V.PROFIT SAU PIERDERE REPORTATE
SOLD C- PROFIT
SOLD D-PIERDERE
VI.PROFITUL SAU PIERDEREA EXERCITIULUI FINANCIAR
SOLD C-PROFIT 10 | 20 | 24 | 23 | 22
SOLD D-PIERDERE
REPARTIZAREA PROFITULUI

Aceasta postare a fost editata de bujuu: 27 February 2012 - 08:35 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL