Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract determinat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Contract determinat

20 replies to this topic

#1 irinacristina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 August 2011 - 08:52 AM

De curand m-am angajat cu contract determinat, insa nu mai doresc sa continui colaborarea. Contractul s-a incheiat pe 3 luni, si nu este stipulata nici o clauza cu privire la incetarea contractului inainte de termen. Se mentioneaza masurile standard, de 20 de zile in cazul concedierii sau demisionarii.
Doresc sa stiu daca pot cere incetarea contractului in orice moment, fara sa am probleme, si daca sunt nevoita sa stau cele 20 de zile de preaviz. Multumesc anticipat!



#2 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Location:Craiova

Posted 24 August 2011 - 10:07 AM

Ai mai multe posibilitati:
a) daca in contract este stipulat o perioada de proba (in cazul contractului pe 3 luni perioada de proba maxima poate fi de 5 zile) si mai esti in aceasta perioada de proba poti pleca fara preaviz;
b) daca nu este prevazuta perioada de proba sau a expirat poti sa vorbesti cu angajatorul si de comun acord sa incetati contractul;
c) demisia, si respectarea duratei preavizului de 20 de zile lucratoare. De comun acord cu angajatorul perioada poate sa fie mai mica.




#3 irinacristina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 August 2011 - 10:23 AM

Vezi postareabogdan_p, la 24 August 2011 - 10:07 AM, a spus:

Ai mai multe posibilitati:
a) daca in contract este stipulat o perioada de proba (in cazul contractului pe 3 luni perioada de proba maxima poate fi de 5 zile) si mai esti in aceasta perioada de proba poti pleca fara preaviz;
b) daca nu este prevazuta perioada de proba sau a expirat poti sa vorbesti cu angajatorul si de comun acord sa incetati contractul;
c) demisia, si respectarea duratei preavizului de 20 de zile lucratoare. De comun acord cu angajatorul perioada poate sa fie mai mica.


Perioada de proba a fost de 0 zile, scrie in contract. Asadar, pot fie sa cadem de comun acord, fie sa imi dau deminia. Multumesc mult pentru raspunsul promt!



#4 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 posts

Posted 01 October 2011 - 12:01 AM

Am contract de munca incheiat in perioada 01.06.2011-05.10.2011. Aceste date sunt si in revisal. Care este data de incetare a contractului de drept: 05.10.2011 sau 06.11.2011?
multumesc



#5 haiducul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 posts
  • Gender:Male
  • Location:zalau

Posted 21 October 2011 - 08:15 AM

Sal.
Data de incetare a contractului, cf. codului muncii este data de 06.10.2011, ultima zi lucrata fiind 05.10.2011.

Insa data de inregistrare in Revisal trebuie sa fie 05.10.2011 deoarece in 06.10.2011 cand ar fi trebuit normal inregistrat in revisal nu te lasa, apare un mesaj cum ca data operararii trebuie sa fie egala sau mai mica decat data incetarii contractului.
Ciao.



#6 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 posts

Posted 19 November 2012 - 01:17 PM

Avem o angajata care va intra la inceputul lunii decembrie in concediu de maternitate(nu stie exact data,in 22.11.2012 are programare la medic si atunci va sti exact),intre timp a venit o fata care o va inlocui pe cea insarcinata pe perioada suspendarii contractului.
Problema e ca fata a venit de acuma,pentru instruitre,si nu stiu cu ce contract legal sa o angajez pana la suspendarea celuilalt contract.





#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 November 2012 - 02:26 PM

fa-i CIM normal, cu durata determinata (estimeaza cat ar fi) ! ce daca se "suprapun" cateva zile ? :smile:
de ce sa te complici cu 2 CIM pe durata determ. - unul pt cateva zile si unul pt per. de suspendare a celeilalte salariate ?



#8 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 posts

Posted 19 November 2012 - 03:14 PM

Pentru ca ar insemna sa mai creez un post si nu am depus situatia locurilor vacante la ITM.Daca nu specific in contract ca inlocuieste pe cineva insemana ca e un post nou,nu?Chiar nu am intalnit asfel de cazuri si sunt intr-o mare dilema.Nici cei de la ITM nu m-au lamurit.Ei au zis sa fac 2 contracte si sa intreb angajata cand pleaca,cum asa sa nu stie,in opinia lor ar trebui sa stie cand pleaca.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 November 2012 - 03:54 PM

ok ! :smile: am inteles, dar n-ai cum sa fie amandoua fara post in plus ! pt ucenic nu stiu daca merge ... mai "sap" !

atunci fa-i primul CIM pt. o luna, cu marirea activitatii si pe care il inchizi cu acordul partilor cand iti pleaca sal. in maternitate, iar al 2-lea CIM il faci cu data plecarii in CM, pana cand estimati impreuna ca se va intoarce. daca intervin modificari cu data intoarcerii, faceti ajustarile atunci.



#10 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 posts

Posted 19 November 2012 - 03:58 PM

Ma gandeam sa fac act aditional de prelungire,cand pleaca angajata in maternitate.E asa incurcata situatia:(



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 November 2012 - 04:03 PM

cred ca merge cu CTR de ucenicie, daca are < 25 de ani !!

vezi

Legea 279/2005 privind ucenicia la locul de munca, republicata 2011. Lege nr. 279/2005, republicata 2011
Art. 5
(1) Poate fi incadrata ca ucenic in munca orice persoana fizica ce a implinit varsta de 16 ani, dar nu mai mult de 25 de ani, si nu detine o calificare pentru ocupatia in care se organizeaza ucenicia la locul de munca.




ti-am atasat modelul ctr de ucenicie si adevarul este ca se potriveste situatiei. :smile:

Attached Files





#12 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 posts

Posted 19 November 2012 - 04:09 PM

Mersi....dar are 35 ani:))



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 November 2012 - 04:19 PM

uufff ... :sad:

atunci, n-ai cum ... cred ca trebuie post nou fiindca n-ai cum sa le tii pe amandoua odata pe acelasi post.
eu nu vad nici o alta solutie ... dar mai scormonesc ...



#14 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts

Posted 28 January 2013 - 08:45 AM

Contract pe perioada determinata 01.08.2012-28.02.2013. In perioada 01.02 - 28.02.2013 salariatul are concediu medical , care este posibil sa se prelungeasca si dupa data de 28.02.2013. In acest caz eu pot sa incetez contractul de munca sau trebuie prelungit cu perioada aferenta concediilor medicale (oricat ar fi acestea?)
Multumesc anticipat!

Edited by scorpiutza_leny, 28 January 2013 - 08:46 AM.




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 January 2013 - 04:14 PM

cf. art. 49, (5) din CM, nu trebuie sa-i prelungesti CIM.
........

(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

:smile:



#16 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 posts

Posted 03 April 2013 - 12:22 PM

in ce conditi se poate incheea un contract de colaborare cu beneficiarul (nu ca persoana fizica),daca persoana in cauza este pensionata la limita de varsta si pensie de boala handicap grad II



#17 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 posts
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Posted 29 June 2017 - 12:08 PM

Buna ziua,

Contractul pe perioada determinata poate inceta inainte de data pentru care a fost incheiat, prin acordul părților (art. 55 lit. b), ca si CIM pe perioadă nedeterminată,?
Deoarece activitatea pentru care a fost incheiat s-a terminat mai repede, iar angajatorul si salariatii sunt de acord sa il incetam. In acest caz este necesara perioada de preaviz, sau este bine o notificare din partea angajatorului ca activitatea s-a incheiat?

Va multumesc!



#18 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 29 June 2017 - 12:21 PM

E cu acordul părților sau nu?



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 29 June 2017 - 12:35 PM

DA, contractul pe perioada determinata poate inceta inainte de data limita pentru care a fost incheiat, prin acordul părţilor (art. 55 lit. b), ca si CIM pe perioadă nedeterminată !
NU, nu este necesara o per. de preaviz daca CIM inceteaza prin acordul partilor si acestea nu solicita per. de preaviz. Daca salariatii sunt de acord sa incetati ctr., atunci se poate fara preaviz, dar trebuie sa se scrie asta atat in cererile lor de incetare CIM cat si in deciziile emise de voi - astfel aratati ca nicio parte nu a dorit preaviz. Sa se adauge in cereri, dupa "incepand cu data de ... ", si cuvintele "fara perioada de preaviz", iar in deciziile de incetare treceti la fel.




#20 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 posts
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Posted 29 June 2017 - 02:05 PM

Multumesc mult !! Imi sunteti de un inestimabil folos!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL