Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu fara plata si absente nemotivate in revisal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


concediu fara plata si absente nemotivate in revisal

22 replies to this topic

#21 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 February 2012 - 12:17 AM

zilmachaco:
-nu exista nr maxim de zile de cfs
-daca e vina societatii si decizia de suspendare apartine angajatorului, in baza art 53 codul muncii angajatorul plateste 75%
-daca angajatii fac cerere de cfs pt motive personale, angajatorul da decizie-art 54 codul muncii-
-in oricare caz, cfs se anunta in revisal

pt stefan alina
-la cererea angajatului pt cfs, angajatorul aproba (sau nu) si face decizieconf art 54 codul muncii
ce a cerut in cerere, cfs pana la data de ....20 ian 2012 sa zicem? ce i s-a aprobat? din data cand nu mai are acordul pt cfs incepi formalitatile
-apoi faci decizie de incetrare a suspendarii si i-o trimiti prin posta recomandata confirmare primire,
-apoi constati ca nu vine cu comisie si trimiti iar prin posta notificare
-apoi trimiti desfacere cim pe motiv de absente....
vezi codul muncii
dar nu era in per de proba de 90 zile ca sa inchizi cu art 31?!



#22 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 March 2012 - 03:22 PM

buna ziua
am si eu o nelamurire ,am salariati care lipsesc cite o zi pe luna sau doua dar nu la rind sa zicem cfs
se trimite revisal si pentru o zi trimit odata cand intra in cfs si odata cand vine din cfs,sa zicem ca are cfs pe 14 ,deci trimit dupa 13si trimit de incepere pe 15 e bine?
cfs se pot trimite si la sfarsitul luni (adica daca a avut o zi cfs in cursul luni februarie se poate trimite cfs la sfarsitul luni pentru data de 14)
cu bine ,astept si eu un raspuns




#23 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 16 February 2017 - 11:21 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema urgenta:
-am angajati care sunt incadrati cu 1h/ zi , dar in unele luni nu efectueaza aceste ore: de exemplu in luna ianuarie 2017 au lucrate cate 10 ore, 14 sau mai putin. Ce fac cu restul orelor , intrucat nu se platesc ?

Stiu varianta suspendarilor, dar acum nu pot face deoarece ei efectueaza aceste ore in anumite zile ale lunii: spre exemplu- joi-2 ore,
- marti -4 ore ;
- luni-5 ore;

Ei sunt profesori,invatamant privat, incadrati la plata cu ora, cu norma de baza in alte scoli.
Conducerea imi spune sa platesc doar ce au efectuat, eu ce sa fac cu revisalul si declaratia 112 , fara a suspenda .

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL