Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere personala la calcul salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

deducere personala la calcul salarii

salariati
48 replies to this topic

#1 deea29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 12 October 2011 - 10:13 PM

Buna ziua. Anul acesta am terminat facultatea si am preluat contabilitatea unei asociatii de proprietari, iar pe statul de salarii, un salariat are o persoana in intretinere adica deducere de 350, si contabila anterioara nu ii calcula impozit., iar la o alta persoana in aceeasi situatie i se calcula impozit.si nu inteleg de ce? multumesc



#2 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Posted 13 October 2011 - 07:43 AM

deea , in primul rand vreau sa-ti urez un BUN VENIT in randul acestei profesii ! :smile:

persoana careia i se calcula impozit , avea functia de baza la alta firma nu la asociatia de proprietari de care e vorba. ( adica la acea firma i se acorda deducerea personala de 350 lei ). :smile:

Ca si baza legala a celor spuse de mine , e art 26 CF :
"ART. 56
Deducere personală

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) și alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcția de bază.

(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:

- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreținere - 250 lei;

- pentru contribuabilii care au o persoană în întreținere - 350 lei;
...."

Edited by gramaco, 13 October 2011 - 07:49 AM.




#3 mocanumadalina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 05 March 2012 - 12:24 PM

Buna ziua. Am un salariat care a uitat anul trecut sa isi declare un copil pentru deducere si s-a trezit acum cand i-am dat fisa fiscala pentru anul 2011. Ce pot face ? Ii fac rectificative pentru tot anul? Multumesc



#4 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 05 March 2012 - 03:23 PM

Nu ai obligatie pentru trecut. Sa depuna cerere si ii calculezi dedeucre suplimentara de acum incolo



#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Posted 28 April 2015 - 08:35 PM

Reinviu topicul, n-am ce-i face.

Mai exista deducerea suplimentara? Trebuie mentionata separat pe statele de plata sau in vreo declaratie/fisa etc?

Potrivit OMFP 1016/2005, formula de calcul pentru deducerea persoanala acordata salariatului cu o (1) persoana in intretinere este:

350 x [1-(VBL- 1.000)/2.000]

Iar colaboratorul meu tot imi spune ca trebuie sa mentionez separat pe statul de plata, cat e deducerea normala si cat cea suplimentara.

Dar eu nu am gasit mentionat nimic de deducerea suplimentara nici in acel ordin, nici in Codul fiscal, nicaieri. Deci nu stiu sa calculez acea deducere suplimentara. El vrea sa fac formula cu 250 afland deci deducerea personala normala, si sa trec deducerea suplimentara separat (in valoare de .... nu stiu, pentru ca nu exista o formula sau tabel)

Sunt eu nebun sau colaboratorul meu, care e blocat pe contabilitatea invechita invatata de la tatal lui nu stie ca nu mai exista asa ceva?

Multumesc.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 29 April 2015 - 10:27 AM

Nu mai exista decat deducere personala (care poate fi de 250/350/ etc... eventual redusa conform formulei in functie de venitul brut).
Mai ai ce-i drept alte deduceri, speciale (pentru cotizatii sindicat de ex.) , dar nu este cazul tau.

Deduceri de baza si suplimentare existau pe vremea cand era lupul catel :laugh: si au fost abrogate in 2003, cand a aparut codul fiscal.



#7 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Posted 29 April 2015 - 05:22 PM

Vezi postareamgabi, la 29 April 2015 - 10:27 AM, a spus:

Deduceri de baza si suplimentare existau pe vremea cand era lupul catel :laugh: si au fost abrogate in 2003, cand a aparut codul fiscal.

Deci am dreptate. E culmea cum putea sa ma contrazica, si nu s-a lasat pana nu mi-a modificat statul de salarii cat sa fie evidentiate separat. Ca mai apoi sa ma intrebe cat vine deducerea totala (300 lei in cazul nostru) ca sa scada din aceasta suma, suma care ar fi avut-o daca nu avea persoane in intretinere (170), pentru a-i da cea suplimentara (130 lei). Pentru ca aveam formule pentru ce am pus eu, dar nu si pentru ce voia el sa puna (suplimentara). :biggrin:

Si apoi ma mir de ce n-am invatat mare lucru de la el atata amar de vreme. Mi-am gasit un mentor inadecvat din pacate. Multumesc pentru confirmare.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 30 April 2015 - 08:33 AM

Principalul tau "mentor" in materie de taxe trebuie sa fie fie Codul Fiscal (cu normele) .. :cool:



#9 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Posted 30 April 2015 - 08:45 AM

Vezi postareamgabi, la 30 April 2015 - 08:33 AM, a spus:

Principalul tau "mentor" in materie de taxe trebuie sa fie fie Codul Fiscal (cu normele) .. :cool:

Corect. Dar incepand imediat dupa liceu cu munca si facand ce-mi spunea/dadea/explica pentru ca avea multe firme din acelasi domeniu de 15 ani, am zis ca-si cunoaste meseria, si cum oriunde practica bate teoria, am studiat putin.

Din pacate am gresit, si doar de curand am inceput sa-mi repar (aici e baiul) bagajul de cunostinte. Si folosesc acest mesaj care deja e off-topic (scuze) pentru a va multumi pentru ajutorul acordat.



#10 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 posts

Posted 30 April 2015 - 08:59 AM

Buna ziua,

Am inceput sa citesc de ceva vreme ce se scrie pe acest forum... (si salut initiativa oamenilor pasionati de meseria pe care o practica intr-atat incat sa-si gaseasca timp pentru a oferi sfaturi celor care sunt in impas).
Si cred - cu convingere - ca litera legii e cea mai importanta; dar la fel de bine venita este si experienta celor dispusi sa iti impartaseasca din stiinta lor.
Tuturor, multumiri.



#11 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 posts

Posted 22 October 2015 - 03:30 PM

Reinviu acest topic in speranta ca o sa gasesc niste lamuriri la voi

Am urmatoarea dilema:

- eu sunt PFA
- sotia a fost angajata in luna august pe PFA-ul meu cu un salar brut de 1100 lei
- avem 2 copii, unul de 2 si unul de 6 ani.

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. este obligatoriu sa se treaca copii in intretinere, ma refer in special la nedumerirea legata de faptul ca sunt sau nu asigurati la casa de sanatate?
2. este posibil sa se treaca ambii copii la persoane in intretinere pe numele sotiei? Eu ca PFA beneficiez de acest drept?
3. ce pasi trebuie urmati pentru a oficializa aceasta deducere?

Va multumesc.

Edited by alinescoo, 22 October 2015 - 03:30 PM.




#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 22 October 2015 - 04:30 PM

1. Deducerea este un drept nu o obligatie, deci nu este obligatoriu sa treci copii la unul dintre parinti. Copii sunt asigurati "by default", indiferent de statutul parintilor. Daca sunt majori in schimb (nu mai sunt copii ci adulti) atunci da, trebuie sa apara co-asigurati la unul dintre parinti... dar nu este cazul tau.

2.Poti trece toti copii la un singur parinte salariat. Doar SALARIATII la functia de baza au dreptul la deducere, deci tu, pe PFA, nu!

3. Persoana care vrea deducerea face o declaratie pe proprie raspundere in care trece copii care vor figura in intretinere + o declaratie a sotului/sotiei ca nu beneficiaza de deducerea respecticva.

PS: Din 2016 vor beneficia ambii parinti la functie de baza de deducerea pentru copiii in intretinere.



#13 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 posts

Posted 22 October 2015 - 05:12 PM

Multumesc foarte mult!

Deci, cand dorim noi, de ex 1 noiembrie, sotia o sa treaca ambii copii in intretinere. Asta va presupune sa facem cele 2 declaratii, atasam certificatele de casatorie/nastere la dosarul ei de angajat si se va trece acest lucru in D112. La revisal nu trebuie declarat nimic.
Am inteles corect?



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 October 2015 - 10:53 AM

se va trece deducerea in statul de salarii si apoi in D112.
nu are legatura cu Revisalul fiindca acolo nu se raporteaza salariile, deci nu intereseaza ce deduceri exista la calc. acestora.

atentie ca daca ai devenit angajator trebuie sa indeplinesti intocmai cerintele Codului muncii chiar daca poti avea tentinta sa le mai treci cu vederea fiind vb de sotia ta.
vreau sa spun ca si la angajarea ei trebuie parcursi toti pasii obligatorii ca la orice alt salariat, la fel si in ceea ce priv. derularea ctr. de ei de munca.



#15 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 06 January 2016 - 03:18 PM

Vezi postareamgabi, la 22 October 2015 - 04:30 PM, a spus:

PS: Din 2016 vor beneficia ambii parinti la functie de baza de deducerea pentru copiii in intretinere.
Conform ce act legislativ ?
Tot din 2016 se modifica deducerea de baza de la 250 la 300 lei si pragul creste de le 1000 respectiv 3000 la 1500 respectiv tot 3000.
Dar si pentru acesta a aparut actul care reglementeaza clar cu tabele sau formula cum se calculeaza intre 1500 si 3000 ?



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 07 January 2016 - 10:22 AM

Conform codului fiscal :biggrin:
Codul fiscal 2016:
ART. 77 - Deducere personală
....
(4) În cazul în care o persoană este întreținută de mai mulți contribuabili, suma reprezentând deducerea personală se atribuie unui singur contribuabil, conform înțelegerii între părți. Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreținerea căruia/cărora se află aceștia.

Tabelul cu deducerile nu a a parut inca (desi CF este publicat din august ... vad ca nu s-au grabit!), se poate doar intui formula de calcul.



#17 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 08 January 2016 - 03:39 PM

Mutumesc am vazut si eu pana la urma
Formula care calculeaza deducerea este:
deducerea finala=deducerea de baza (300,400,500,600 sau 800) x (1-((venitul brut -1500)/1500) si se rotunjeste la multipli de 10.
Evident formula se aplica veniturilor intre 1500 si 3000. (pana la 1500 este deducerea de baza iar peste 3000 este 0)

Edited by Dinu George, 08 January 2016 - 03:40 PM.




#18 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,344 posts
  • Gender:Female

Posted 09 January 2016 - 01:04 PM

Atentie ca formul aceea este "dedusa" , nu este oficiala :))

Formula si tabelul oficial nu s-au publicat in MO.



#19 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 posts

Posted 15 January 2016 - 08:53 AM

Buna ziua, am si eu o intrebare. Copilul major aflat in continuarea studiilor poate fi declarat la un parinte care i-i plateste pensie de intretinere ca persoana in intretinere pentru a beneficia de deducerea suplimentara?
Multumesc!



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 January 2016 - 02:06 PM

da, cf. art 77 CF 2016 !
dupa cum poti observa, la alin. 3) nu se specifica "copiii minori", ci simplu "copiii".
conditia este ca acesti copii aflati in intretinere sa nu obtina venituri > 300 lei/lunar, cu exceptia burselor, a premiilor obtinute de sportivii medaliati si a premiilor şi altor drepturi sub formă de cazare, masă, transport şi altele asemenea, obţinute de elevi şi studenţi în cadrul competiţiilor interne şi internaţionale.
sunt exceptate si pensiile de urmas si prestatiile sociale pt pers. cu handicap.

ART. 77 - Deducere personală
......
(3) Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 300 lei lunar, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) şi x) şi/sau a pensiilor de urmaş cuvenite conform legii, precum şi a prestaţiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(4) În cazul în care o persoană este întreţinută de mai mulţi contribuabili, suma reprezentând deducerea personală se atribuie unui singur contribuabil, conform înţelegerii între părţi. Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.
(5) Copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniţi, ai contribuabilului, sunt consideraţi întreţinuţi.
(6) Suma reprezentând deducerea personală se acordă pentru persoanele aflate în întreţinerea contribuabilului, pentru acea perioadă impozabilă din anul fiscal în care acestea au fost întreţinute. Perioada se rotunjeşte la luni întregi în favoarea contribuabilului.
(7) Nu sunt considerate persoane aflate în întreţinere persoanele fizice care deţin terenuri agricole şi silvice în suprafaţă de peste 10.000 m2 în zonele colinare şi de şes şi de peste 20.000 m2 în zonele montane.
..........

ART. 62 - Venituri neimpozabile
o) bursele primite de persoanele care urmează orice formă de şcolarizare sau perfecţionare în cadru instituţionalizat;
w) premiile obţinute de sportivii medaliaţi la campionatele mondiale, europene şi la jocurile olimpice/paralimpice. .....
x) premiile şi alte drepturi sub formă de cazare, masă, transport şi altele asemenea, obţinute de elevi şi studenţi în cadrul competiţiilor interne şi internaţionale, inclusiv elevi şi studenţi nerezidenţi în cadrul competiţiilor desfăşurate în România;






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL