Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii sociale venituri din strainate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Contributii sociale venituri din strainate

contributii sociale venituri strainatate
4 replies to this topic

#1 Geea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 02 November 2011 - 04:17 PM

Buna ziua,

Sunt angajat cu carte de munca in Romania si primesc si venituri din strainatate (pentru servicii online). Am trimis o solicitare de asistenta la ANAF in care ii intrebam ce contributii sociale am de platit pentru veniturile din strainatate, dar au zis sa intreb la casa de pensii si de sanatate (in paranteza fie spus, cand a venit ANAF-ul sa-mi controleze veniturile din activitati indep m-au intrebat si daca am platit contributiile sociale, acum brusc nu mai e problema lor).

In OG 82/2010 care modifica OG 58 apare urmatorul text:

Citeaza

Art III. (2) În sistemul public de pensii și în sistemul asigurărilor pentru șomaj, prin venituri de natură profesională, altele decât cele de natură salarială, în sensul prezentei ordonanțe de urgență, se înțelege acele venituri realizate din drepturi de autor și drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, și/sau venituri rezultate din activități profesionale desfășurate în baza contractelor/convențiilor încheiate potrivit Codului civil. Asupra acestor venituri se datorează contribuțiile individuale de asigurări sociale și asigurări pentru șomaj.

Intrebarea mea este: veniturile din strainatate se incadreaza in conditiile de mai sus, tinand cont ca n-am vreun contract sau conventie cf Codului civil semnate cu cei care ma platesc?

Multumesc.



#2 Geea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 16 November 2011 - 01:53 PM

Dupa ce ANAF-ul m-a trimis sa intreb despre contributiile pe care le am de platit la Casa de pensii si cea de sanatate, acum a venit si raspunsul de la Casa de pensii: nu intra in atributiile lor, sa ma adresez ANAF-ului.




#3 norna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 19 November 2011 - 06:44 PM

Buna seara,
am o intrebare: daca am un contract de colaborare (ca si contractor independent) cu o firma dintr-o tara a UE, ce tip de impozite trebuie sa platesc? va multumesc.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 19 November 2011 - 10:29 PM

mai multe detalii: prestator servicii de care, pfa sau srl sau pf sau...,



#5 anadark

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 09 July 2012 - 01:49 PM

Bună ziua!
Aș dori să vă cer opinia în legătură cu anumite aspecte legate de contribuțiile pentru veniturile realizate în strainătate de o persoană fizică care nu e autorizată.
Este vorba de programul Adsense. Mai exact, m-ar interesa daca o persoana care realizeaza lunar venituri de aproximativ 1000-1500 € prin programul de publicitate Adsense de la Google trebuie sa plateasca CAS si CASS. Ce inseamna mai exact acest program? Persoana fizica respectiva afiseaza pe anumite site-uri pe care le detine reclame furnizate de Google prin programul Adsense. In functie de cati vizitatori vizualizeaza sau dau click pe acele reclame, Google o plateste pe persoana fizica respectiva cu o anumita suma de bani. Banii sunt trimisi prin Western Union de catre Google Ireland. Intre Google si persoana fizica nu exista vreun contract scris. Asadar, nu exista salariu, ci doar venituri care pot varia intre orice cote de la o luna la alta sau pot inceta a fi realizate in orice moment. Persoana fizica a depus deja o declaratie 201 pentru veniturile realizate pe parcursul anului 2011. Este aceasta persoana obligata si la alte contributii? CAS si/sau CASS?






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL