Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
restituire indemnizatii concediii medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


* * * * * 1 Voturi

restituire indemnizatii concediii medicale

concedii medicale og 158/2005
28 replies to this topic

#21 vslmarcel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sportul

Postat 22 April 2017 - 08:18 PM

Buna seara.Ma puteti ajuta cu o lamurire: ce fisa sintetica trebuie depusa la Casa Jud de Sanatate,impreuna cu celalalte documente si concediul medical exemplar roz,cod 08 ? Cum se obtine aceasta fisa acum : la ghiseu ANAF sau online ?
multumesc mult.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2017 - 02:30 PM

Informatii despre dosarul recuperare sume de FNUASS gasesti aici : http://www.cnas.ro/c...angajatori.html
la pozitia 5 vei vedea ca iti trebuie :
5.Certificat de atestare fiscala eliberat de Administratia Financiara, care sa ateste plata contributiei de 0.85% pentru perioada anterioara restituirii sumelor.

Cum certificatul de atestare fiscala nu se elibereaza prin e-mail fiindca datele priv. evidenta fiscala nu sunt cu caracter public ca sa le poata obtine oricine, eu cred ca singura solutie ramane drumul la fisc, cu cerere, imputernicire si copie dupa actul de indentitate al imputernicitului sau dovada (act constatator) ca pers. solicitanta este asociat/ administrator al firmei resp. ... adica dovada ca este o pers. care are dreptul sa ceara certificat fiscal.

Asta e ce am gasit mai nou. Stie cineva altfel, va rog ?

Ma mai interez si revin daca o sa am alte date. :smile: Cu ani in urma se putea primi fisa sintetica pe stick sau chiar pe mail daca te cunosteai cu inspectorul la care erai arondat la fisc. Acum nu stiu daca se mai poate aplica metoda si mai ales daca e suficienta fisa sau trebuie neaparat certificat fiscal. Intr-un document emis de CNAS priv. actele necesare la dosar e specificata fisa pana la concediile afer. anului 2010, iar incepand cu 2011 figureaza in lista numai certificatul fiscal.

Cu mentiunea ca sediul CNAS nu mai este in Titeica (pt Bucuresti), ci in Baneasa !
Tu esti din Constanta, nu te afecteaza mutarea sediului.

Oricum, si pt fisa pe platitor trebuie sa faci cerere depusa pe hartie la fisc, iar fisa poate veni pe mail - adica scutesti drumul pt fisa, dar nu scapi de cel pt depunerea cererii. Mai bine suna la voi la fisc si ei iti vor spune exact cum procedeaza in astfel de cazuri.




#23 vslmarcel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:sportul

Postat 06 May 2017 - 11:46 AM

Multumesc. Era vorba doar de contul 439 din fisa sintetica,pe care am obtinut-o usor, la adresa de mail valabila ptr Constanta,online.
cereri.CT@mfinante.ro
In cateva ore mi-au trimis-o pe mail.Atasez un model de cerere ptr trimitere fisa sintetica.Oricum ,trebuie ceruta la ANAF in fiecare luna cat se depune dosarul la CJAS. Anaf trimite tot documentul de fisa sintetica,in cazul meu 160 pagini,cu toate ca le ceri doar cea aferenta contului 439, ptr 0,85 %.

Aceasta postare a fost editata de vslmarcel: 06 May 2017 - 11:48 AM




#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2017 - 11:52 AM

Multumim frumos pt info ! :smile:



#25 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 April 2018 - 10:48 AM

Am intalnit urmatoarea situatie la care daca s-a mai raspuns, va rog sa ma scuzati:
In cursul anului 2018, in ptimele 2 luni, am avut certificate medicale de accidente de munca platite si raportate in D112.
Dupa depunerea la Casa de sanatate a cererii de rambursare a indemnizatiilor platite de stat, acestia imi comunica imposibilitatea de a efectua plata, intrucat in datele ce le trimite ANAF-ul lor, aparem ca fiind datori cu valoarea fostei contributii de concedii si indemnizatii aferenta accidentelor de munca! A fost inutil sa incerc sa le explic ca in declaratia actuala nu mai exista loc de a introduce sau calcula aceasta valoare!
Va rog, s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie? Cum se poate rezolva?
Mircea



#26 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 April 2018 - 02:20 PM

Cu un certificat de atestare fiscala dovediti ca nu aveti nimic de plata .
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#27 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2018 - 08:07 PM

Am mai auzit de asemenea probleme :angry2:

Programele de pe la diverse institutii nu s-au actualizat nici acum, datele sunt vraiste dupa revolutia fiscala si trebuie sa sa te "bati" cu ei ca sa-si faca treaba!
Ca sa nu mai vorbim ca-si paseaza pisica fara jena.

Interesul lor este sa nu-ti retuneze prea curand, asa ca nu se vor deranja sa elimine aberatiile din evidentele lor.

Iar tu n-ai de ales si trebuie sa te plimbi cu hartii de la unii altii.



#28 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 21 April 2018 - 06:59 AM

Sunt de acord. Eu am depus si a fost acceptat un concediu de maternitate care nici acum nu a fost platit, si in 2 luni imi revine angajata inapoi la munca dupa 2 ani de crestere copil.

Deci nu se grabesc nici cu platile. Cu toate ca ar cam trebui deja sa incep niste demersuri pentru a recupera banii, ca deh, asa-i in Romania, te penalizeaza si amendeaza cu sume uriase daca intarzii o zi, dar ei daca intarzie cu lunile/anii, e ok, tu trebuie sa te si strofoci sa-i recuperezi.

Apropo, a fost cineva in situatia asta si a reusit sa-si recupereze cu success banii (si fara prea multe probleme)?



#29 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 April 2018 - 02:29 PM

Da, cu pile, la CJAS Timis i-au dat banii in doua luni, pentru ca se stiau cu cineva din conducere.
La o alta firma copilul merge cu drag la gradinita, dar banii, de la aceiasi CJAS Timis, nu i-a vazut inca nimeni.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL