Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stat salarii: acelasi angajat cu 2 CIM-uri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Stat salarii: acelasi angajat cu 2 CIM-uri

8 replies to this topic

#1 ralu_e

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 January 2012 - 03:13 PM

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu un raspuns referitor la urmatoarea situatie:
In firma exista un angajat cu 2 contracte de munca diferite (ambele determinate, cu timp partial si cu COR-uri diferite - este vorba despre functii diferite in cadrul unor proiecte diferite de aceea s-a impus aceasta abordare).

In statul de salarii trebuie sa cumulez cele doua salarii astfel incat aplicand procentele corespunzatoare sa rezulte aceleasi sume la CAS, CASS, impozit etc. ca cele pe care mi le calculeaza automat D112. Cumuland salariile ating pragul de plafonare la CAS deci chiar trebuie sa tratez cele 2 salarii ca fiind de fapt unul, pt.ca in caz contrar nu ma mai corelez cu D112.

Din punct de vedere contabil este corect sa tratez cele doua salarii ca fiind o suma unitara? - sper sa nu para stupida intrebarea, dar nu am mai avut o situatie similara pana acum si am nevoie de o parere experimentata.
Multumesc,



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 January 2012 - 06:46 PM

da, e corect. In ctb inreg suma statelor de salarii (centralizatorul lor), deci nu inteleg intrebarea.
Am aceeasi situatie le proiectele cu fonduri europene




#3 ralu_e

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2012 - 10:43 AM

Intrebarea aparuse in contextul in care programul contabil utilizat trata individual salariile din cele doua contracte (deci nu le "unea" sub acelasi CNP). Probabil e o scapare a programului si va fi necesar sa adaptez statul.
Va multumesc pentru raspuns.



#4 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 16 July 2014 - 11:39 AM

Am aceeasi problema cu 2 CIM-uri la un salariat. Separat sunt sub plafonare, adunate depasesc plafonul. Din postarile de mai sus inteleg ca voi aplica 10,5% la suma veniturilor celor doua.
Dar trebuie sa fac 2 state separate - pe fiecare stat va fi un CIM. Pe stat am o rubrica pentru CAS salariat. Cum impart CAS calculat plafonat pe cele 2 CIM-uri?
Multumesc



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2014 - 12:14 PM

corectie :

cod fiscal
ART. 296^4 Baza de calcul al contribuţiilor sociale individuale
(2) În situaţia în care totalul veniturilor prevăzute la alin. (1) este mai mare decât valoarea a de 5 ori câştigul salarial mediu brut, contribuţia individuală de asigurări sociale se calculează în limita acestui plafon, pe fiecare loc de realizare a venitului.
(3) Câştigul salarial mediu brut prevăzut la alin. (2) este cel utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

ART. 296^18 Calculul, reţinerea şi virarea contribuţiilor sociale
(6) În cazul în care din calcul rezultă o bază de calcul mai mare decât valoarea a de 5 ori câştigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 296^4 alin. (3), cota contribuţiei individuale de asigurări sociale se va aplica asupra echivalentului a de 5 ori câştigul salarial mediu brut, pe fiecare loc de realizare al venitului.

Norme metodologice
ART. 296^18 alin.6
29. Prin loc de realizare al venitului se înţelege persoana fizică sau juridică care are calitatea de angajator sau entitatea asimilată angajatorului.

În cazul în care persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) şi b) din Codul fiscal obţin venituri ca urmare a încheierii mai multor contracte individuale de muncă cu acelaşi angajator, aceste venituri se cumulează, după care se plafonează în vederea obţinerii bazei lunare de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale.

În cazul în care persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. a) şi b) din Codul fiscal obţin venituri ca urmare a încheierii mai multor contracte individuale de muncă cu angajatori diferiţi, veniturile obţinute se plafonează separat de către fiecare angajator în parte.

sa fiu in locul tau, as calcula suma integrala pe unul dintre state, iar dif. plafonata as pune-o pe celalalt stat !
in D112 vei avea un CIM in sectiunea A (cel cu CAS intreg) si 1 CIM in B1 (cel cu CAS plafonat)



#6 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 17 July 2014 - 02:02 PM

Multumesc pentru raspuns. Unul dintre contracte este pentru un proiect european. Cred ca trebuie sa le explic modalitatea de impartire a CAS. Daca l-as imparti proportional cu ponderea veniturilor (ca in exemplu din Norme art.296(5) alin.1) ?

Nu am inteles cum sa inregistrez in D112 un CIM la sectiunea A si altul la sectiunea B. Am incercat in formularul de la ANAF.
Am inregistrat primul CIM in sectiunea A. La cel de-al doilea am bifat sectiunea B si apoi am scris acelasi CNP. Am primit mesajul: "Eroare! Aparitii multiple CNP nepermise! Vewrificati asiguratul nr.1".



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2014 - 04:17 PM

Ralu,
n-am avut asemenea caz pana acum, deci n-am lucrat efectiv D112 pt cumul de functii, dar cautand pe net explicatii pot sa-ti spun asa :

pentru salariatul care are 2 contracte de munca, in luna iunie se va completa cate o inregistrare pentru fiecare contract incheiat cu angajatorul respectiv.
In Anexa nr.1.2 Anexa asigurat a Formularului 112 se alege Sectiunea B, se completeaza datele solicitate la B.1. Contract/Contracte de munca sau/si somaj tehnic beneficiar de scutire, Randurile 1-11 pentru primul contract de munca,
apoi se bifeaza ADAUGA SECTIUNE B 1 iar in Sectiunea B1 astfel adaugata se completeaza datele pentru cel de-al doilea contract de munca.

In centralizatorul B.4. Centralizator asigurat la Randul 7 Baza Contributie individuala ASIGURARI SOCIALE plafonata se va inscrie automat castigul brut care constituie baza de calcul pentru contributia individuala de asigurari sociale, plafonata.




#8 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 18 July 2014 - 10:34 AM

Am reusit sa inregistrez ambele CIM-uri cu timp partial cu acelasi CNP, obtinand 2 sectiuni B1.
Un contract are 3 ore/zi, altul 5 ore/zi. La numar de zile lucrate in luna pe fiecare CIM am impartit nr. de ore lucrate la 8 (60/8=7 zile, 100/8=13 zile).
Incepand cu sectiunea B2 am inregistrat sumele cumulate pentru cele 2 contracte.
Multumesc mult Otilia! Am cautat si eu pe net dar nu am gasit aceasta solutie.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2014 - 12:38 PM

cu drag ! :smile:

ce bine ca ai reusit ! bravo tie, fata descurcareata ! :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL