Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 101 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 3

Jump to content


decl. 101 / topic 2012


57 replies to this topic

#41 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Gender:Female

Posted 25 February 2012 - 12:33 AM

Vezi postareaDana42, la 23 February 2012 - 10:57 PM, a spus:

Am gasit un exemplu mai vechi, nu mai stiu de pe unde l-am luat, dar pentru a intelege diferenta dintre amortizare contabila si fiscala este bun.
Atasament Ex.amort.fisc._contabila.doc

Va multumesc frumos pentru raspunsurile voastre, dar in special tie Dana42! Foarte frumos si ajutator raspunsul tau cu explicatia data.
Aseara am vorbit cu cineva care lucreaza la Finante si mi-a zis ca in cazul meu, avand aceeasi valoare si pentru amortizarea contabila si pentru cea fiscala, sa trec linistita valoarea si pe randul 2 si pe 14 si 29, randurile 14 si 29, anulandu-se unul pe celalalt, nefiind astfel afectat profitul impozabil/pierderea fiscala, dar se va putea vedea separat valoarea cheltuielii cu amortizarea.
Va multumesc inca o data pentru raspuns, dar in special tie, Dana42!



#42 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 25 February 2012 - 10:58 PM

Sa fii sanatoasa, emimil!

emimil: "...sa trec linistita valoarea si pe randul 2 si pe 14 si 29, randurile 14 si 29, anulandu-se unul pe celalalt, nefiind astfel afectat profitul impozabil/pierderea fiscala, dar se va putea vedea separat valoarea cheltuielii cu amortizarea."

Nu sunt de acord cu acea persoana care te-a sfatuit sa procedezi in acest fel.
Daca te uiti in D.101 la rd. 35, de exemplu, scrie: total cheltuieli nedeductibile, in care intra si rd. 29 ch. cu amortizarea contabila. Idem la rd.19, total deduceri, care include amortizarea fiscala.
Ai tu cheltuiala nedeductibila cu amortizarea? Raspuns: NU. Idem pt. amortizare fiscala.
Calculul rezultatului impozabil se face in Reg. de evidenta fiscala, unde se evidentiaza atat ch. neded. cat si deducerile fiscale etc.
Logic vorbind ce vei scrie la cheltuieli nedeductibile in ceea ce priveste amortizarea, din moment ce ea este deductibila integral?
Lasati acesti sfatuitori care "numa' sed, nu si cugeta" si ganditi logic!

Edited by Dana42, 25 February 2012 - 10:59 PM.

Dana




#43 emimil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Gender:Female

Posted 26 February 2012 - 12:02 AM

Dana42, ai foarte mare dreptate!!! Ai tot respectui si aprecierea mea. Este logic cum ai pus problema si am sa urmez sfatul tau. Am sa trec doar la randul 2 aceasta cheltuiala cu amortizarea. Cat despre acele persoane, iti dau dreptate din nou...
Multumesc foarte, foarte mult!!!

Edited by emimil, 26 February 2012 - 12:06 AM.




#44 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 26 February 2012 - 12:43 PM

Cu placere, emimil! :smile:

Dana




#45 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 21 March 2012 - 03:45 PM

Buna ziua, dragi colegi !

Am un dubiu: Cheltuiala cu impozitul pe profit in 2011 a fost zero, dar dupa calculele de la 31.12 rezulta suma de 270.
In declaratia 101 trebuie trecuta aceasta suma la rd. 24 Impozit pe profit? Si inclusiv la rd.2 Chelt. de exploatare?

Adica 101 trebuie sa cuprinda sumele din balanta dupa toate inregistrarile de peste an, inclusiv cea cu impozitul pe profit de la 31.12?
Sau trebuie sa cuprinda sumele existente in balanta la momentul cand ne apucam sa calculam impozitul pe profit final?

Rezultatul final nu se schimba...dar totusi cum se face?



#46 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 22 March 2012 - 10:29 AM

"Daca te uiti in D.101 la rd. 35, de exemplu, scrie: total cheltuieli nedeductibile, in care intra si rd. 29 ch. cu amortizarea contabila. Idem la rd.19, total deduceri, care include amortizarea fiscala.
Ai tu cheltuiala nedeductibila cu amortizarea? Raspuns: NU. Idem pt. amortizare fiscala.
Calculul rezultatului impozabil se face in Reg. de evidenta fiscala, unde se evidentiaza atat ch. neded. cat si deducerile fiscale etc.
Logic vorbind ce vei scrie la cheltuieli nedeductibile in ceea ce priveste amortizarea, din moment ce ea este deductibila integral?"


Eu am o alta parere. Consider amortizarea contabila o cheltuiala nedeductibila dpdv fiscal, ca de aceea este doar contabila, si valoarea ei totala se inscrie la rd 29 anulandu-se astfel cheltuiala din exploatare inregistrata la rd 2 (dupa modelul lui 691) iar la rd 14 se inscrie acea valoare (mai mica, egala sau mai mare decat valoarea contabila) care reprezinta deducerea fiscala permisa de lege privind amortizarea imobilizarilor.
La calculul impozitului pe profit se inscrie intreaga valoare a amortizarii contabile ca fiind, prin natura ei, o cheltuiala nedeductibila.
Dupa cum spuneam, parerea mea...

Edited by letalica, 22 March 2012 - 10:30 AM.

letalica



#47 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 22 March 2012 - 08:29 PM

Vezi postareaLiliana, la 21 March 2012 - 03:45 PM, a spus:

Am un dubiu: Cheltuiala cu impozitul pe profit in 2011 a fost zero, dar dupa calculele de la 31.12 rezulta suma de 270.
In declaratia 101 trebuie trecuta aceasta suma la rd. 24 Impozit pe profit? Si inclusiv la rd.2 Chelt. de exploatare?
Adica 101 trebuie sa cuprinda sumele din balanta dupa toate inregistrarile de peste an, inclusiv cea cu impozitul pe profit de la 31.12?
Sau trebuie sa cuprinda sumele existente in balanta la momentul cand ne apucam sa calculam impozitul pe profit final?
Rezultatul final nu se schimba...dar totusi cum se face?
Declaratia privind impozitul pe profit se intocmeste cu datele prevazute in Balanta la 31.12, inaintea calcularii imp. pe profit aferent trim IV, randul 24 se completeaza cu sumele reprezentand cheltuielile cu impozitul pe profit inregistrate in evidenta contabila; se stabileste diferenta de impozit pe profit datorat/de recuperat care se inregistreaza, in contabilitate, stabilindu-se corect impozitul pe profit datorat/de recuperat la sfarsitul anului, profitul sau pierderea fiscala anuala.



#48 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 March 2012 - 08:48 PM

Multumesc pentru raspuns.
Am auzit de curand opinia contrara si eram derutata.



#49 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 posts

Posted 23 March 2012 - 11:07 PM

Am depus astazi declaratia 101 la ghiseu, la Administratia Financiara Sector 1, avand in vedere ca nu am putut-o depune online, primeam o eroare.
Am un numar de inregistrare, insa pe site-ul ANAF exista posibilitatea de verificare doar pentru declaratiile depuse online:
http://www.anaf.ro/p...izualizareStare

Stiti cumva daca exista o posibilitate de verificare a declaratiei 101 depusa la ghiseu, similar cu declaratia 112?



#50 expertmds

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 24 March 2012 - 01:34 AM

Aici verifici starea declaratiilor, indiferent de modul de depunere : http://www.anaf.ro/StareD112/



#51 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 posts

Posted 24 March 2012 - 11:03 AM

Am incercat si pagina din linkul pus de tine, nu merge. Ceea ce inseamna ori ca nu se poate, ori ca nu a incarcat inca declaratia.



#52 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 posts

Posted 27 March 2012 - 11:17 AM

Am aceeasi problema in continuare, am incercat si astazi, la introducerea numarului de inregistrare primit la ghiseu si a codului fiscal obtin urmatorul mesaj:

Vizualizare Declaratii Nu exista. Verificati introducerea cui-lui si a indexului, respectiv a numarului de inregistrare.



#53 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 posts
  • Gender:Female

Posted 27 March 2012 - 03:05 PM

@cristian nastase

Buna ziua!
Eu am depus declaratia pe 12.03 si inca nu imi apare acelasi mesaj ca si la tine. Oare nu au avut timp sa introduca datele?



#54 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 13 May 2012 - 11:17 AM

Buna ziua,
Declaratia 101 recitficativa presupune si o amenda. Daca da, care este prevederea legala?



#55 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 posts

Posted 14 May 2012 - 01:07 PM

Nu se plateste nicio amenda



#56 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 May 2012 - 02:37 PM

... dar primesti AVERTISMENT PUBLIC PT NERESPECTAREA REGULAMENTULUI PRIV. POSTAREA !!

exista capitol special dedicat raportarilor/declaratiilor de tot felul !!
prin urmare, nu aveai dreptul sa postezi aici, ci acolo !!

topic marcat pt mutare !



#57 mdima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Location:bucuresti

Posted 27 December 2012 - 11:03 AM

buna ziua,
am gasit urmatoarea situatie intr-o declaratie 101.
la total ch din exploatare au fost adaugate si cheltuilelie din contul 471, o suma destul de mare, rezultand o pierdere f mare.
este corect sa aduni aceste cheltuieli?

va multumesc!



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 27 December 2012 - 01:34 PM

:smile: ,
471 sunt chelt. in avans = de repartizat (esalonat) in per. urmatoare.
prin urmare, nefiind trecute pe chelt. ale per. pt care se intocmeste D101 (adica pe conturi de clasa 6), evident ca ele nu pot fi adaugate la total chelt. si nici nu pot influenta rezultatul contabil si fiscal aferent per. respective.

maiculitaaa ... te ia durerea de cap cand vezi ce "nazbatii" fac unii prin acte ... :sad:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL