Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit (taxe) venit internet (paypal) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit (taxe) venit internet (paypal)

impozit taxe internet paypal acte declarare formular
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Shack0812

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2012 - 07:09 PM

Salutare tututor,

In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, dar am dat de forum prin intermediul Google, deci sunt un vizitator nou. Nu voi sta mult pe aici, contabilitatea nu este pasiunea mea, dar am nevoie de ajutor la fel ca si multi altii. Fiecare cu ale lui cum s-ar spune :)

Sunt nelamurit in legatura cu urmatoarele:

- incepand din luna octombrie 2011 am inceput sa fac bani pe net lucrand ca designer - nu pentru firme, ci pentru persoane fizice. Mai pe scurt, imi gasesc clientul pe un forum, el imi spune ca are nevoie de un redesign pentru o coperta de carte, eu o realizez, ii trimit, iar el ma plateste prin paypal. Nici un contract la mijloc, doar la mica intelegere cum s-ar spune.
Mi-am deschis un cont in lei si am inceput sa fac bani mai multi si sa-i transfer din paypal in cont. Pe extrasul de cont nu apare decat ca am primit bani de la Paypal, nimic altceva.

Pana acum e ok, dar ce voi face pe viitor ?
Presupun ca cei de la fisc nu vor fii fericiti cand vor vedea ca in contul meu intra bani si nu e nimic platit sau transferat spre ei.
Problema se pune ca ceea ce fac eu nu pot incadra la venit sau profit, pentru ca nu am ceva fix pe luna sau pe an. Ipotetic, pot face in ianuarie 3$, iar in februarie 10$, deci ce sa declar eu aici ?
Cum justific eu acesti bani ? Nu am nici o dovada cum ca m-ar fii platit cineva pentru niste servicii. Luand totul la rece, mie doar imi trimit niste oameni bani, ca si cum mi-ar dona. Se impoziteaza si asta ?

Deci ce e de facut ? Trebuie sa completez formulare ?
Nu stiu daca ajuta, dar profitul pe luna ar fii cam un salariu mediu pe economie (maxim).

Va multumesc !


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL