Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transfer proprietate leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Transfer proprietate leasing


1 reply to this topic

#1 c.pletea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 24 February 2012 - 10:52 AM

Buna ziua,

Am o intrebare legata de un contract de leasing. Leasing-ul a fost facut pe 4 ani, fara valoare reziduala, pe PFA. Intre timp, anul trecut, am inchis PFA-ul, si am uitat de contractul de leasing, eu plateam facturile oricum din cont de persoana fizica. Mai am vreo 10 rate din contractul de leasing de platit, insa nu stiu cum sa procedez la terminare, asa incat sa pot inmatricula masina direct pe mine, ca persoana fizica.
E o problema cred, din moment ce pfa-ul nu mai exista.
Am inteles ca exista o modalitate de genul ca ultima factura sa fie emisa direct pe persoana fizica, se cheama transfer de proprietate sau asa ceva. Poate cineva sa ma ajute cum ar trebui sa procedez si ce sa cer de la firma de leasing ?

Multumesc.



#2 c.pletea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 24 February 2012 - 01:27 PM

Se pare ca transferul de proprietate catre o terta persoana nu mai este posibil conform noului Cod Civil. Are cineva o alta idee ?







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL