Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CUI si CIF diferite - cum transmitem on-line declaratiile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


CUI si CIF diferite - cum transmitem on-line declaratiile


3 replies to this topic

#1 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 24 February 2012 - 02:28 PM

Am o firma care initial nu era inregistrata in scopuri de Tva si are un CUI "normal" fara "RO".
S-a activat contul pentru depunerea on-line a declaratiilor pt. CUI-ul respectiv.

De curand s-a inregistrat in scopuri de Tva conform art.153 indice 1 din Codul Fiscal (numai pentru achizitii intracomunitare) si a primit un CIF cu "RO" urmat de un cod numeric diferit de cel al CUI-ului "normal".

Trebuie sa depun decontul special (301) si recapitulativa (390) si am completat in aceste declaratii,
la datele de identificare, CIF-ul cu "RO". Nu a fost posibila transmiterea declaratiilor prin internet.

Am figurat, apoi, CUI-ul normal si le-am transmis "cu succes".

Este totusi corect cum am procedat ?

Trebuie sa depun un formular 150 si pentru CIF-ul cu "RO", in vederea transmiterii on-line ?

Ce pot sa fac ?



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 24 February 2012 - 05:39 PM

Nu, nu e bine. Semnatura electronica trebuie activata pentru fiecare CUI in parte, sau se poate depune decontul la ghiseu.
S-ar putea sa ai probleme pentru ca ai depus decont de TVA pe un CUI neplatitor de TVA, cred ca ar fi indicata o vizita la Administratie.




#3 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 26 February 2012 - 02:24 PM

Am declarat in decontul 301 suma de 1000 lei.

Daca vreau sa rectific acest decont cum se face :

1 - in noul decont scriu "-1000" lei (pentru a anula cei 1000 lei initiali)

sau

2 - in noul decont scriu 0 (zero) (pentru a anula prin suprascriere) ?


Cum functioneaza decontul special 301, din acest punct de vedere ?



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts

Posted 26 February 2012 - 02:59 PM

http://static.anaf.r...nt_301_2011.pdf


"Declaratia depusa initial se rectifica prin depunerea unei noi declaratii, pe acelasi format, bifand casuta corespunzatoare de pe formular"
(cap. III, mai pe la pagina cinci, Instructiuni)

Deci punctul doi (adica trecem suma corecta), iar "casuta corespunzatoare" o gasim in partea dreapta sus a formularului.

Edited by Tzica, 26 February 2012 - 02:59 PM.






2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL