Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot oferi servicii de consultanta si management ca I.I. ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pot oferi servicii de consultanta si management ca I.I. ?


3 replies to this topic

#1 dd2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 March 2012 - 09:14 AM

Buna ziua,
Pot oferi servicii de consultanta si management din postura de Intreprindere individuala? Daca DA, care sunt taxele si impozitele pe care trebuie sa le platesc? Eu in momentul de fata sunt SRL simplu, inainte am fost micro, dar acum nu pot sa mai fiu micro pentru ca peste 50% din activitatea mea consta in servicii de management.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.



#2 Bogdan Storm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 March 2012 - 02:50 AM

Iti recomand sa ramai SRL si sa-ti schimbi CAEN-ul pentru a presta servicii de consultanta in management si afaceri.

Ca PFA sau Intreprindere Individuala va trebui sa platesti obligat fortat asigurari sociale si de sanatate, si chiar nu merita.

Ca si taxe si impozite vei avea 16% din profit si cat mai sunt asigurarile sociale 5-6%.

Ca PFA sau I.I. cu serviciile de consultanta nu te vei gasi in nomenclatorul statului deci nu vei putea aplica pentru norma de venit si va trebui sa te declari in sistem real si sa-ti tii contabilitatea in partida simpla.

Eu sunt I.I. si mi-e scarba, mai ales ca am declarat sa nu fiu platitor de TVA si deja mi se restrange cercul de clienti pentru ca vor sa-si deduca acest bir exagerat de mare. Dar si daca te declari platitor de TVA te vei comporta ca o firma si va trebui sa faci declaratii periodice in acest sens.

Deci revin la randul 1 si-ti recomand inca o data sa ramai pe SRL.

Succes




#3 Dumitru Ivanov

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 February 2017 - 10:01 AM

Salut! La momentul actual I.I.-ul e cea mai ok varianta in ceea ce priveste costurile, dar ai grija la pragul de venituri. Daca estimezi ca il intreci, e mai bine sa ai SRL.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2017 - 02:21 PM

intrebarea e de acum 5 ani (2012 !), dar multumim pt raspuns !
Nu aveti voie sa va puneti niciun link de reclama ! Vi l-am sters.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL