Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pot fi dat in penal fiind nevinovat? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


Pot fi dat in penal fiind nevinovat?


11 replies to this topic

#1 pitagora8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 15 March 2012 - 01:38 PM

Buna ziua,
S-ar putea sa vi se para naiva formularea, dar sunt incepator si vreau sa stiu daca se merita sa merg mai departe pe acest drum.
Am studii de contabilitate (facultate si master) dar am lucrat putin in domeniu.
M-am angajat de foarte putin timp la o persoana expert contabil. Nu imi gaseam de lucru de mult timp. Persoana respectiva tine evidenta la mai multe firme pe jumatate de norma, mai are si pe acasa de lucru plus expertize. Intr-un cuvant e foarte ocupata.
Printre altele tine o anume firma fara scop lucrativ, dar trece foarte rar pe acolo, desi are contract de 4 ore / zi.
Nefiind la timp cu evidenta vreo 3 ani si existand diferente mari pe analitic-sintetic, individa fiind acum si in criza de timp cu inchidere luna decembrie (balanta, bilant) face inregistrari fictive (fara documente) pentru a regla diferentele sintetic - analitic.
Cam asa lucreaza peste tot, dar asta e alta discutie.

Problema cu firma asta e ca astia nu se joaca. Au mai dat vreo 2 contabile si 3 cenzori in cercetari penale si dupa parerea mea urmeaza cucoana asta care m-a angajat pe mine, pentru ca se repeta scenariul. Si ceilalti au facut inregistrari fara justificare legala (document).

Si acum vine buba: am picat si eu ca musca in lapte. Totusi, desi incepator am intrebat de ce nu facem pentru inventariere decembrie un Proces - Verbal? Cica facem la urma. Pai cine mai stie dupa toate corectiile ce a fost inainte si cine mai poate lua sute de fise sa vada ce diferente au fost inainte de inventar? Am mai intrebat de ce facem inregistrari fara documente justificative? Individa diminueaza profitul nerepartizat ca sa creasca fondul social al CAR-ului (pe membrii) ca sa bata cu inventarul facut de filiale. Pe baza carui document? Mi-a raspuns ca exista pe undeva o Hotarare, dar nu o mai gaseste acum.

Poate sunt eu perfectionist,idealist, dar e corect asa? este etic, profesional? mai mult individa ma baga pe mine la inaintare. ce sa fac? daca ii spun nu, ma da afara. sunt cumva la mana ei. am intrebat-o daca e normal ce se intampla si mi-a raspuns ca sa tac din gura ca daca se afla intru si eu la favorizare sau complicitate.

Acum indraznesc sa va intreb: e posibil sa intru in cercetari fiind nevinovat? practic am semnalat problema, am vorbit si cu administratorul si a zis ca nu il intereseaza ce face ea sau cenzorul. Se va descoperi totul de catre experti in cazul unei alte cercetari penale.

Nu stiu ce este de facut. Sa imi dau demisia? Sa inchid ochii si sa ma fac ca nu vad? E corect, moral, etic, profesional ceea ce face? Asa se intampla peste tot in contabilitate? Daca da, nu imi doresc sa devin contabil si mai bine ma duc vanzator sau agent de asigurari.
Pot avea probleme chiar daca nu am facut nimic, nu am prejudiciat pe nimeni cu nimic? M-a mai pus sa si semnez acte pe acolo. Am ajuns de nici nu prea mai dorm bine. Ma pun pe ganduri toate fazele astea. Nu vreau sa infund puscaria de tanar pentru magariile altora ! Iar Codul Penal are multe articole depasite de vremurile pe care le traim. Cand citesti din el, parca e imposibil sa nu regasesti ca interpretare ceva. Ar insemna ca un sfert din contabili sa aiba probleme. Cum interpretam falsul in acte, favorizare si alte asemenea?
Multumesc mult!



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 March 2012 - 08:41 AM

Parerea mea este sa nu mai semnezi nimic si sa pleci urgent de acolo !

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 16 March 2012 - 11:56 PM

Pitagora, teorema ta trebui sa fie, dupa cum a afirmat si Cristina: nu semnez nimic si...adio! Ca masura de prevedere te sfatuiesc sa ai in scris, cu nr. de inregistare obligatoriu, acea informare pe care ai facut-o. Daca vrei sa dormi linistit, pleaca cat mai repede, nu ai nimic de pierdut decat de castigat.

Dana




#4 pitagora8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 17 March 2012 - 09:37 AM

Multumesc Cristina si Dana!
Informare in scris nu pot face catre administratorul societatii, ci catre angajatorul meu care este contabilul - care nu ar accepta asa ceva. :biggrin2:
Chiar daca as face catre administrator ar iesi un tambalau: contabila ar spune : "bine mai eu te-am angajat ca sa imi faci probleme", administratorul ar mai intra la cine stie ce alte idei, ca nu se pricepe la contabilitate (sau se face ca nu pricepe).
Am incercat sa plec, dar contabila m-a rugat sa mai stau pentru perioada de preaviz ca sa o ajut sa inchida.
Dupa perioada de preaviz plec. Le-am spus ca mi-am gasit de lucru, desi nu e adevarat.

Pe de alta parte, ma preseaza si parintii mei de genul: atata timp nu ti-ai gasit de lucru si acum in final cand ai gasit vrei sa pleci repede. Ei imi spun ca sa inchid ochii, sa ma fac ca nu vad, ca nereguli se fac prin toate firmele si bineinteles intrebarea obsesiva: Preferi sa fii somer fara somaj? care ma dispera.

Dar cum spuneati si voi, sunt genul de om care prefera sa puna capul linistit pe perna. Oricum de semnat nu mai semnez nimic si raspunderea e a celui care semneaza bilantul: expertul contabil.

Pot pleca mai repede decat perioada de preaviz? Ca poate ma tine in preaviz ca sa continue cu magariile si sa ma faca sa ma razgandesc.
Cristina si Dana, in provincie e mult mai greu sa gasesti ceva de lucru decat in Bucuresti, mai ales in domeniu.

Intrebarea care imi vine in minte e : Ce fac dupa asta? Unde ma duc? Ca nu prea mai sunt locuri de munca pe nicaieri. Am cautat si nu mai gasesti nici vanzator. Nu stiu, nu mai merge economia... Pe bestjobs sau e-jobs vad si cca. 600 de candidati care depun CV pentru un singur post de contabil si pe Bucuresti. Ma ingrozeste! Nu sunt locuri de munca si cum nu am nici cine stie ce experienta...

Edited by pitagora8, 17 March 2012 - 09:39 AM.




#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 17 March 2012 - 03:03 PM

Nu cunosc situatia celor din provincie in privinta locurilor de munca ...e adevarat ca, in Bucuresti ceva-ceva tot gasesti sa muncesti !..... daca as fi in locul tau nu as tine cont de acest aspect si as pleca rapid de la acel loc de munca fiindca riscul la care te expui este mult prea mare si eu zic ca, nu se merita indiferent de salariu care ti-l da !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 pitagora8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 17 March 2012 - 05:08 PM

Cristina, salariul e jalnic. Pentru riscul la care te expui nu merita. Adica minimul pe economie pt. studii sup. 800 ron brut, 601 net.
Plus ca fac ore suplimentare la greu si week-end (am avut duminici in care am stat pana la 10 seara).
Dar nu asta era problema. Eram dispus sa accept o perioada pana ma pun si eu la punct cu contabilitatea si intru in breasla - eventual sa ma inscriu la examen pt. CECCAR.
Insa cu riscurile astea mai bine lipsa si poate-poate gasesc ceva pe undeva, ca trimit mereu la CV-uri.

Multumesc inca o data pentru sfaturi! De fapt mi-au fost confirmate banuielile!
Toate cele bune va doresc!



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 17 March 2012 - 08:55 PM

sigur, daca vrei sa dormi linistit noaptea si daca te tin puterile poti face singur curatenie, daca sti, in evidentele contabile si inventare, sa continui corect si sa-ti pastrezi postul; acumuleaza cunostinte temeinice, vei capata experienta si cine stie, s-ar putea sa-ti placa meseria; cand vei fi stapan pe tine vei putea sa-ti cauti alt post de contabil. O parere, un sfat, nu prea se pote da deoarece nici nu ai spus cu ce te ocupi tu pe acolo, care sunt atributiile tale, fisa postului, responsabilitatile tale.



#8 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 18 March 2012 - 09:33 AM

Mult succes iti doresc, pitagora8 ....indiferent de decizia pe care o vei lua ! ....asteptam sa ne spui ce ai mai facut !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#9 pitagora8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 18 March 2012 - 01:26 PM

Lexiroxi, nu am avut o fisa a postului. Fac de toate. Contabilitate primara. Inregistrez contracte de imprumut, dobanzile aferente, incasare de cotizatii, dobanzi, fonduri, retrageri. in principal operatiuni de trezorerie.
buba e la fisele personale. sunt multe puncte de lucru, iar responsabilii de puncte trec aiurea pe unele documente cumulative

Spre exemplu, daca Popescu X ia imprumut, el trece numele lui, dar la nr. de fisa e nr. lui nevasta-sa, maica-sa, soacra-sa etc.
iar contabilul introduce nr. de fisa, ca asta e regula. li s-a explicat de nenumarate ori ca numele trebuie sa corespunda cu nr. de fisa dar degeaba.

si la sfarsit cand vine inventarierea iti pui mainile in cap! normal ca nu mai bate sinteticul cu analiticul.
si cine mai poate sa stea sa ia sute de fise doar pe un punct de lucru pe 1 an, poate 2 ani, dosare si evidenta din calculator. Cauta acul in carul cu fan. este ceva....te doare capul!

il inteleg si pe contabil ca face niste corectii, reglari de solduri ca sa dea inventarul, ca nu poti sa pui oamenii sa aduca bani de acasa, ca doar nu a furat nimeni nimic. nu poti sa ii spui omului sa aduca bani de acasa ca nu mai bate casa cu masa in contabilitate.

nu stiu, cred ca diferentele sunt din urma. am intrebat si eu - de ce daca iau 5 mere si le pun intr-un cos, cand ma uit in cos gasesc numai 4 ? dar nu stie nimeni unde s-au evaporat anumite sume.

si nici nu poti lucra mereu in conditii de stress, sa stii ca tot timpul astia te ameninta ca te dau in penal.

oricum, am plecat de acolo. si se pare ca o sa ma duc cu putin noroc pe un post de asistent marketing (in curand aflu rezultatul)
asa ca nici nu vreau sa mai aud de astia.
pentru mine subiectul e inchis.



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 19 March 2012 - 12:34 AM

Ma bucur Pitagora ca ai luat aceasta decizie, ai gandit ca si un matematician! :smile:

Dana




#11 pitagora8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 27 March 2012 - 11:21 AM

Am plecat de acolo. Privind in urma nu pot decat sa ma bucur ca ma stiu linistit si cu constiinta impacata ca am facut ceea ce trebuie.

Cred ca pot emite si eu o parere in urma acestei experiente. Nu stiu cum este la alte CAR-uri, dar am vazut cum este la acesta.
Din cauza faptului ca Statul nu are nici un fel de control REAL asupra activitatii financiar-contabile, se fura ca in codru, se fac numai magarii.

Exista un Cenzor sau o Comisie de Cenzori, dar sunt prieteni de-ai presedintelui, iar cand nu-i mai convine ceva ii poate da afara oricand. Consiliul de Administratie are ca membrii numai dintre cei care sunt agreati prin Statut de presedinte (chiar daca sunt alesi conform Statutului).
Cand cenzorul sau contabilul nu mai inchide ochii la magariile, ilegalitatile si nerepectarea prevederilor statutare e inlaturat si adus altul.
Asa s-a intamplat mereu.

CAR-urile astea sunt pentru multi veritabile "vaci de muls". Vine omul si depune o suma de bani, urmanad ca in decurs de 3 luni sa poata lua credit triplu suma fondului. Dar se intampla sa vina omul azi cu o suma si in aceeasi zi sa ia fondul, sau chiar sa nu vina cu nimic si sa ia banii.
Ma gandesc ca nu aproba seful fara o mica "spagutza", dar e doar o presupunere personala. Numai ca trebuie sa inchida ochii si contabila si casiera daca vor sa nu zboare, ca si cenzorul.

Iar daca astia se trezesc ca nu e bine, sunt dati in penal tot ei de catre presedinte in numele CAR-ului. Hotul striga hotii !!!

Presedintele isi scoate o gramada de bani "legal" din banii celor buni platnici. Deconteaza amenzi personale, procese personale, convorbiri telefonice, deplasari etc etc.

REPET: Pentru ca Statul nu are nici un control asupra activitatii CAR. Nu tu ANAF, Curte de Conturi, Banca Nationala.
Fisc-ul e interesat doar de impozitul pe venituri din salarii sau conventii civile. Acolo nu vine deloc Garda Financiara in control.
Pentru ca organizatiile fara scop lucrativ nu platesc impozit pe profit, iar Fisc-ul nu e interesat de modul cum se inregistreaza cheltuielile, provenienta acestora sau legalitatea lor.
Iar daca Cenzorul si Consiliul sunt din gasca Presedintelui....

In fine, fura toti!
Expertiza judiciara, in caz de proces a fost facuta de un expert agreat tot de presedinte, ca sa il scoata nevinovat, cum ca nu se poate fixa precis valoarea prejudiciului, ca nu reprezinta pericol social, varsta inaintata etc etc.

Cam asta cu CAR-urile astea. Pana cand nu va exista un control real din partea Statului asupra activitatii financiar-contabile, ca si in cazul societatilor comerciale, institutille astea financiare nebancare vor fi o sursa de imbogatire pentru multi fondatori, fosti sindicalisti, care lupta pentru drepturile oamenilor si se arata foarte intrigati cat de mult se fura in aceasta tara.
Si din cand in cand se mai sparg oalele in capul contabilului pentu ca nu reuseste sa acopere toate magariile si furaciunile unora sau ale altora.

Sincer, daca asta presupune meseria de contabil, nu imi doresc niciodata sa profesez!
O spun cu mare parere de rau, pentru ca mi-a placut mult matematica in scoala si contabilitatea in facultate. Am fost premiant si am participat la tot felul de seminarii in cadrul facultatii.

Pacat! Ce deosebire intre scopul declarat al contabilitatii (de a refecta in mod fidel operatiunile economice si de a oferi o imagine reala a patrimoniului) si realitate (a acoperi magarii sau a pleca din firma).

Numai bine tuturor va doresc!

Edited by pitagora8, 27 March 2012 - 11:24 AM.




#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,152 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 28 March 2012 - 08:03 AM

pitagora, ma bucur ca ai luat aceasta hotarare si ai plecat ! ....si contabilitatea inseamna mult mai mult decat ceea ce ai vazut acolo ! Iti doresc mult succes !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL