Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SRL vs. PFA vs I.I. vs. PF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

SRL vs. PFA vs I.I. vs. PF

comision intermediar
10 replies to this topic

#1 bikeoholic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 April 2012 - 10:47 AM

Urmeaza sa incasez un comision lunar de 7000 de euro pentru intermedierea unui contract pe o durata de 12 luni si nu stiu cum sa procedez pentru a-l putea incasa?

Ce imi recomandati sa infiintez? PFA, SRL?
Pot sa fac un contract pe persoana fizica pentru a-l incasa?

Multumesc mult



#2 bikeoholic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 April 2012 - 08:00 AM

Nu ma poate sfatui nimeni? Am mare nevoie de ajutor




#3 rodicus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 135 posts
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Posted 11 April 2012 - 07:11 AM

puteti incasa suma respectiva in baza unui "contract de comision comercial"

"
Contractul de comision este contractul prin care o parte, comisionarul, se obliga, in baza unei imputerniciri data de cealalta parte( comitentul), sa incheie acte de comert in nume propriu dar pe seama comitentului, in schimbul unei remuneratii.
Comisionarul poate fi o persoana fizica sau juridica .Aceasta, in raporturile contractuale, este partea care se obliga, in baza imputernicirii date de cealalta parte, sa incheie actele juridie pe seama acesteia, dar in nume propriu.
Comitentul este partea contractuala care imputerniceste cealalta parte, comisionarul, sa incheie in nume propriu, dar pe seama comitentului, acte juridice de comert.
Pretul contractului de comision se numeste comision.
In intelesul codului comercial, este o varietate a contractului de mandat comercial, deci este un mandat comercial fara reprezentare.
Obiectul lui este negocierea de afaceri comerciale."
The art of knowing is knowing what to ignore.



#4 paul25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 posts

Posted 07 January 2013 - 11:25 AM

Buna ziua,
Vreau sa deschid un Srl sau Pfa si am nevoie de ajutorul dumneavostra. O sa incerc sa va explic cat mai bine ca sa intelegeti exact ce vreau.
Vreau sa deschid o firma fara punct de lucru, sa figurez doar cu sediul social sau daca este necesar acel punct de lucru sa fie acasa unde este si sediul social. Dupa care produsele pe care le voi achizitiona pe firma aceasta vreau sa le vand pe un site online iar site-ul sa apartina de aceasta firma.
Este posibil asa ceva si care ar fi variantele.

Multumesc,



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 January 2013 - 12:26 PM

sigur ca este posibil ! :smile:

s-a mai discutat despre comertul online, fol. fct. de cautare - cf regulament este obigatoriu sa faceti asta inainte de a deschide topic nou.

pana mai cititi si/sau va raspund colegii, parerea mea este sa optati pt. PFA, neplatitor de tva fiindca inteleg ca majoritatea clientilor vor fi pers. fizice.
motivele pt care alegerea mea este PFA sunt legate de evidenta contabila mai simpla chiar daca optati pt. evidenta in sistem real, precum si accesul imediat la profit (la toti banii pe care ii castigati) fiindca nu trebuie sa asteptati anul urmator pt a putea face repartizarea dividendelor asa cum se intampla la SRL.

revin cu sfatul (ca sa nu spun "cerinta") de a citi ce s-a scris, deja, pe forum in leg. cu comertul online, va asigur ca veti afla multe info interesante.
in plus, la acest capitol putem discuta doar aspectele juridice ale afacerii, restul elementelor se regasesc la capitolele care au specificul respectiv (impozitare - venit, impozitare - tva, casa de marcat, etc .. si, bineinteles, toata sectiunea dedicata PFA).



#6 vladutu93

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 19 September 2013 - 05:36 PM

Buna ziua sunt student la stiinte economice, dar inainte de asta am absolvit un liceu de profil economic si contabilitatea pentru mine nu este o noutate deci stiu in mare cum se ,,mananca''.
Avand in vedere ca in ziua de astazi greu gasesti un loc de munca am hotarat sa-mi descid o mica afacere daoar ca nu stiu ce sa aleg dintre PFA sau SRL (microintreprindere) domeniul de activitate comert cu amanuntul legume-fructe in piete si balciuri.
Eu vreau ca in primul rand sa am o carte de munca din cate stiu ca PFA nu potfi propriul angajat dar daca nu pot fi ca si administrator al afaceri imi pot plati din fonduri proprii cartea de munca aici vreau sa ma lamuriti daca v-ati comfruntat cu problema asta si sa ma ajutati adica in primul rand pentru mine este importanta aceasta carte de munca sa stiu ca voi avea si eu o vechime o asigurare la pensie, sanatate si somaj.
Sau sa aleg o SC unde pot fi propriul angajat bineinteles numind o alta persoana administrator care sa ma angajeze.
Pe mine pentru inceput ma intereseaza un regim de PFA.
Vreau sa ma ajutati sa aflu si eu prin ce mijloace pot obtine o carte de munca.



#7 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 posts
  • Gender:Male

Posted 20 September 2013 - 09:50 AM

Puteti sa incepeti activitatea infiintand o societate comerciala microintreprindere. La inceput nu sunteti obligat sa aveti salariati. E bine sa va angajati pe propria firma dupa un timp in care sa vedeti cum merg incasarile si sa vedeti daca veti avea bani de plata a impozitelor pentru salarii.
Angajarea se poate face cu contract de munca pe perioada nedeterminata, cu norma intreaga sau partiala. La angajare trebuie sa completati si sa trimiteti date din contractul de munca in revisal. Apoi la trimestru va trebui sa depuneti declaratia 112 pentru contributiile legate de salariu si declaratia 100 pentru impozitul pe venitul microintreprinderii.
La inceput nu o sa va declarati ca platitor de tva.
Veti plati ca impozit 3% din venituri/incasari fara a putea deconta cheltuieli diverse.

Daca doriti sa va desfasurati activitatea ca pfa, va fi o problema cu actele de studii/calificare in domeniu..



#8 vladutu93

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 20 September 2013 - 11:55 AM

Va multumes pentru raspuns!!!
Ca acte de studii pentru a fi PFA am o diploma de competente ,,tehnician in activitati economice'' data in urma sustinerii unui atestat la contabilitate.
Mie unul imi este mai usor sa tin contabilitatea la o microintreprindere deoarece este in partida dubla si asta am facut in liceu si fac si acum in facultate, cu partea cu salarizarea ma descurc putin mai greu deoarece nu prea am pus foarte mult accent pe ea.



#9 ionut.scuriu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 13 March 2016 - 09:36 AM

Buna ziua,

Poate s-a mai pus aceasta problema dar nu am gasit-o.
Doresc sa infiintez o forma juridica inca nu stiu ce sa aleg de accea as dori cateva sfaturi din partea dvs. Codul CAEN va fi 7112 (sectorul proiectare), pentru inceput voi colabora cu o firma de proiectare pe viitor poate cu mai multe.
Intrebarea mea este, ce forma juridica sa aleg? Microintreprindere sau PFA?
Momentan nu doresc sa am angajati dar taxele la pfa mi se par destul de mari de accea nu stiu ce sa aleg intre pfa si microintreprindere.

Daca aleg microintreprindere am citit ca in primul an fiscal nu poti soate bani din firma deci cu ce voi trai ? Daca ma angajez la propria firma sa pot incasa bani (salariu) taxele nu ajung la fel de mari ca in cazul unui PFA?

Sper ca m-am facut inteles. Va multumesc anticipat.



#10 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Posted 13 March 2016 - 10:22 AM

Daca vrei sa traiesti cu taxe mai mici in RO trebuie sa te risti cu micro si sa folosesti ilegal timp de cateva luni banii din firma in scop personal, sa iei in considerare faptul ca daca nu lucrezi cu consumatori finali sunt sanse foarte reduse sa fii verificat de anaf si sa fii pus la plata, urmand sa discuti cu contabilul daca si cum vrei sa platesti din proprie initiativa impozit pe venitul personal (16%) aferent sumelor utilizate personal.

Daca vrei sa dormi linistit, iti faci PFA, calculul si declararea de impozite si contributii este relativ simpla, si eviti sa te complici cu inregistrarea de cheltuieli care nu par a avea legatura cu activitatea de baza. La PFA trebuie sa verifici daca respecti permanent min.4 criterii fiscale din 7 ca sa nu considere anaful ca in realitate primesti pe PFA un salariu de la un client sau altul si sa solicite plata suplimentara de contributii la pensii, somaj si sanatate. In mod evident, linistea te costa aproape dublu in termeni de impozite si contributii.

Mult succes !



#11 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 posts

Posted 29 December 2016 - 04:59 PM

As vrea sa ma sfatuiti legat de urmatoarea situatie.

Sunt PFA, neplatitor de TVA si am un angajat, domeniul de activitate IT. Putem lua ca si exemplu, venituri anuale in valoare de 50.000. Ca sa fie mai usor de calculat, consideram aceiasi valoare si pentru anul anterior si pentru anul curent. Cheltuieli deductibile, nesemnificative pe care nu le luam in considerare. Pentru angajat, dupa fiecare trimestru, platesc cam 1500 lei contributiile.
Stiu ca s-a modificat de anul trecut procentul legat de pensii insa anul curent am platit foarte putin, in fiecare trimestru. Nu stiu la ce suma au facut raportarea pentru estimativa.

Deci, practic ca si PFA am de platit 16% impozit pe profit + 5.5% sanatate + 10.5% pensie. Nu stiu exact cum se scad si la ce sume efectiv se aplica fiecare procent.

Ma intreb, daca nu e mai avantajos pentru mine sa imi fac un SRL. Cum ar fi taxele ca si SRL raportat la PFA si ce avantaje/dezavantaje as avea?

Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL