Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?

casa marcat? casa marcat
47 replies to this topic

#1 Karmen23

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 August 2011 - 02:42 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema. In cazul unui SRL ce are ca si obiect de activitate - 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, este obligatorie casa de marcat?
Comcenzile se preiau de pe site-ul firmei si coletele sunt expediate prin curier/posta romana. Cumparatorii pot fi ata PJ car si PF.

Multumesc,



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2011 - 04:10 PM

Vezi postareadana_cz, la 01 September 2007 - 11:49 PM, a spus:

Pentru servicii de internet nu ai nevoie de casa de marcat.

care ar fi baza legala ? eu stiu ca daca ai clienti persoane fizice esti obligat sa ai casa de marcat.
exceptie fac doar pfa-urile, dar societatile comerciale ar fi obligate ....

Vezi postareaKarmen23, la 18 August 2011 - 02:42 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema. In cazul unui SRL ce are ca si obiect de activitate - 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet, este obligatorie casa de marcat?
Comcenzile se preiau de pe site-ul firmei si coletele sunt expediate prin curier/posta romana. Cumparatorii pot fi ata PJ car si PF.

Multumesc,

eu zic ca da, trebuie sa ai casa de marcat .... asa cum descrii tu, faci chitante si le trimiti prin posta nu ? sau incasezi ramburs de la curier ?

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 18 August 2011 - 04:12 PM




#3 Karmen23

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 August 2011 - 07:58 PM

incasez ramburs de la curier



#4 nication

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 September 2011 - 10:04 PM

Buna seara!

Avand ca principal domeniu(obiect) de activitate codul CAEN 4321 - Lucrari de instalatii electrice, in mod normal nu as avea nevoie de casa de marcat pentru incasarea in numerar de la PF dupa cate am mai citit pe forum.

Dar problema ar fii alta:
- eu facturez diverse echipamente si materiale ce intra in componenta devizului: cabluri, prize, boxe acustice, amplificatoare etc.
Ma gandesc ca acestea intra in categoria 'comert cu amanuntul', chiar daca eu livrez la beneficiar direct respectivele produse, fara punct de lucru sau spatiu comercial specializat.

Imi TREBUIE sau NU IMI TREBUIE casa de marcat???
Multumiri anticipate!!!



#5 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 September 2011 - 07:26 AM

din OG 28/1999 retinem ca nu trebuie casa de marcat pentru :

....

l) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
o) efectuarea lucrărilor de construcții, reparații, amenajări și întreținere de locuințe;"


eu zic ca tu te incadrezi la una din ele ( mai degraba litera l ).

Daca materialele amintite de tine le incluzi in devizul de lucrari atasat facturii de servicii nu iti trebuie casa de marcat.

Daca in schimb le vinzi ca atare , atunci sunt mentionate pe factura ca pozitii distincte ( in deviz incluzi doar manopera efectiv ) , atunci iti trebuie casa de marcat pt PF.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 30 September 2011 - 07:27 AM




#6 nication

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 October 2011 - 01:15 PM

Sa inteleg ca factura catre client va avea o singura pozitie: " Servicii instalare sistem x ", cu deviz atasat facurii sau contractului de prestari servicii?

Contractul incheiat de mine este unul de furnizare materiale ce-i drept !



#7 Samuela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 October 2011 - 10:06 PM

buna tuturor!
va rog daca puteti sa ma ajutati : pt firma de catering trebuie casa de marcat?(Cod caen 5629)
Multumesc



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 20 October 2011 - 11:05 AM

1) Daca livrati doar catre persoane juridice (nu direct catre angajatii persoanei juridice) se face factura+chitanta.
2) Daca livrati doar catre persoane fizice, pe baza de comenzi prealabile, se fac doar bon fiscal, care insoteste pachetul de mancare.
3) Daca e amestecat, nu pot sa spun sigur cum e. Aici va recomand sa mai cautati pe forum sau stratagema urmatoare:
Faceti o comanda de 1-2 pizza la domiciliu si vedeti ce document primiti. Apoi intrebati pe baiatul care aduce mancarea ce documente da in cazul livrarilor catre o firma (adica cu plata facuta de firma nu de angajatii firmei).
Daca nu va lamuriti repetati comanda la alt catering.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 4Info

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 November 2011 - 06:51 PM

Buna seara !

As avea cateva intrebari:

- 1. se poate vinde cu factura si chitanta catre persoane fizice in regim de "comert cu ridicata" ?

- 2. o casa de marcat fiscalizata "volant" poate fi folosita intr-un punct de lucru ? in cazul in care punctul de lucru respectiv a fost deschis in urma cu doua luni si s-a folosit o astfel de casa care sunt riscurile daca voi incerca o fiscalizare a unei noi case acum pe punctul respectiv?

Multumesc anticipat.



#10 4Info

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 November 2011 - 10:29 PM

Vezi postareaMares Stefan, la 14 November 2011 - 10:40 AM, a spus:

1. Da.
2. Da.
Fiscalizarea unei noi case de marcat la punctul de lucru respectiv acum, după 2 luni, trebuie justificată și explicată cum că ați vrut să vă convingeți că acel punct de lucru are viitor! Și pentru că da, v-ați hotărât să faceți o nouă învestiție întro nouă, altă casă de marcat.
Iar cel "volant" își va continua menirea volantă!

Va multumesc pentru raspuns si argumentatie.



#11 Guest_cornelya_*

  • Guests

Postat 07 December 2011 - 05:04 PM

o covrigarie vinde pe casa de marcat la pers.fizice si al PJ cu factura cu incasare chitanta fara sa fie trecute si in casa de marcat
inregistrare venit prin Z si prin chitanta este gresit?
pot vinde la pf. produse finite prin casa de marcat?
multumesc



#12 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 23 December 2011 - 08:44 PM

Recitind tot topicul nu-mi ramane decat sa reiau alin.2 din art.1 al OUG 28/1999 (publicata si...raspublicata):

(2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le predea clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factură fiscală.
PJ e de la sine inteles ca doresc factura...doar asa isi pot deduce TVA-ul.Deci toate tranzactiile se "trec" prin casa de marcat (avem acolo optiuni pentru incasare Cash/Card/Banca).Vom avea grija la inregistrarile contabile in cazul in care o PJ doreste chitanta.



#13 asanil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 January 2012 - 08:31 AM

saluti,

daca ma puteti clarifica......o societate presteaza servicii electronice (pagina web anunturi)...in cazul in care clientii sunt persoane fizice...cu precadere din afara Romaniei...am obligatia de a avea casa de marcat?
Multumesc



#14 asanil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 January 2012 - 08:38 AM

Vezi postareaasanil, la 06 January 2012 - 08:31 AM, a spus:

saluti,

daca ma puteti clarifica......o societate presteaza servicii electronice (pagina web anunturi)...in cazul in care clientii sunt persoane fizice...cu precadere din afara Romaniei...am obligatia de a avea casa de marcat?
Multumesc

inca o precizare care cred ca e importanta...incasarile se vor face doar prin transfer bancar...



#15 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 06 January 2012 - 03:22 PM

Despre obligativitatea utilizarii casei de marcat avem OUG 28/1999.
Regula de baza este art.1 alin.1
"Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Dar sun si exceptii de la aceasta regula, prevazute la art.2 unde la litera n aflam ca printre aceste exceptii se numara si :
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice şi termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie, inclusiv de telefonie mobilă, de poştă şi curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
imho, nu sunteti obligat sa folositi Casa de marcat (plata prin banca nu are nici o relevanta,casele de marcat avand meniu pentru incasari cash/banca/card)



#16 asanil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 January 2012 - 08:03 PM

Multumesc Tzica ...din nou



#17 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 19 February 2013 - 09:57 PM

Activitatea de servicii online (cursuri) se include in cea de comert electronic??
Pentru comertul electronic nu exista forma de comert cu ridicata?
In CAEN, pentru mediul online am gasit doar forma de comert cu amanuntul (4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet si 4799 Comert cu amanuntul altfel efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor), forma care ma obliga sau nu sa utilizez casa de marcat? (in situatia in care cumpararile de servicii-cursuri si eventual de materiale aferente s-ar face pe baza de comanda-contract si factura, iar plata, pe baza de ordin de plata sau chitanta)

Multumesc.



#18 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 11 March 2013 - 02:12 PM

Pentru vanzare de carti pentru copii e nevoie de casa de marcat?

Dar pentru profesorii care dau meditatii elevilor?



#19 Claw

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 October 2013 - 11:02 AM

Buna ziua,

Lucrez la o societate care de cica 2 luni a inceput sa inchirieze blocul construit cu ceva timp in urma.
Primii chiriasi au platiti prin banca pe baza facturii emise de noi, dar au aparut si cazuri in care s-a solicitat plata cash, am eliberat chitanta.
Intrebarea este: suntem obligati sa ne achizitionam o casa de marcat ?

Multumesc!



#20 gyongyiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 July 2015 - 08:45 AM

buna ziua

va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu urmatoarea problema: societatea comercializeaza produse si catre persoane fizice, dar nu incaseaza numerar efectiv, banii se incaseaza in cont( cu op sau depunere numerar ), sau se cere ramburs la curier in cont colector - ceea ce inseamna ca, curieratul la randul lui vireaza banii in cont. avem sau nu nevoie de casa de marcat?

va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL