Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obligat sa demisionez - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

obligat sa demisionez

1 reply to this topic

#1 ciprianvalentin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 March 2012 - 11:37 AM

Buna ziua! lucrez la o firma mai mare privata,am fost chemat in birou pentru sa-mi dau demisia,am refuzato dupa care mi sa intocmit un referat disciplinar de catre directorul punctului de lucru,trimitand la sediu central unde am fost penalizat pe 3 luni cu 10% din salariu de baza,bonusurile de vanzari nu mi -au fost date si am fost mutat la alt departament unde eram subordinea cumnatalui la directorul punctului de lucru unde lucrez.De aici au inceput magariile,stres,referate semnate iar trimise la sediu central pana cand am fost sanctionat inca 3 luni cu 10% si se iau si bonurile de masa.ce pot face?directorul are ceva personal cu mine.pot face ceva?de la un salariu de 1200 de ron am ajuns sa lucrez pe 600 de roni.pot face ceva ajutati-ma un sfat.multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2012 - 02:52 PM

ceea ce ti se intampla se cheama MOBBING (hartuire psihologica la locul de munca) strategic ( = atunci cand organizaţia sau managementul pun la cale actiuni menite sa-l determine pe angajat sa demisioneze).
in asemenea conditii si data fiind complexitatea actiunii de a dovedi in instanta o astfel de hartuire, poate ar trebui sa iei in considerare serios varianta plecarii de acolo fiindca alternativa ar fi sa ii dai in judecata, insa iti trebuie dovezi solide ca lucrurile stau asa; in caz contrar ai mari sanse sa pierzi procesul si, evident, banii cheltuiti + cheltuielile lor de judecata ... adica procesul pierdut te va rupe la buzunar !

viata-i scurta si nu merita traita intr-un stres continuu ... deci, parerea mea e sa-ti cauti alt loc de munca pt. ca poti fi convins c-o vor tine cu sanctiunile pana vor parcurge toti pasii necesari unei concedieri din vina ta.
demnitatea este f importanta, insa trebuie sa fii sigur (si sa-ti confirme asta un avocat bun) ca ai armele necesare unui razboi in justitie, cu firma in cauza !

desigur ca exista si varianta reclamatiei la Inspectoratul Teritorial de Munca, insa chiar daca se va dovedi ca ai dreptate, asta nu-ti va aduce conditii mai bune de lucru, ci ii va ambitiona si mai tare sa te dea afara - doar ca vor fi mai atenti la procedurile aplicate, deci de plecat tot va trebui sa pleci pana la urma.

in concluzie : e clar ca la un moment dat vei parasi firma, chestiunea este in ce conditii vrei sa o faci !

În cadrul legislaţiei specifice cu privire la prevenirea şi combaterea formelor de discriminare, nu există prevederi directe cu privire la fenomenul de mobbing, dar se regăsesc elemente indirecte. Unul dintre instrumentele care vine în sprijinul angajaţilor în cazurile de mobbing este Codul Muncii, prin Art. 6.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL