Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incetare contract pe perioada determinata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


incetare contract pe perioada determinata

10 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 11 July 2012 - 05:11 PM

Un salariat a avut contract pe perioada determinata de 3 luni pana pe 01.05.2012, salariatul inca lucreaza si apare in statul de plata si i se platesc contributiile sociale. Patronul vrea sa`i prelungeasca CIM pe 6 luni. La 01.05.2012 trebuia transmis revisal? daca nu s`a transmis nici pana acum, cum se poate rectifica fara amenda? Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 July 2012 - 11:37 AM

cf. art. 82 alin (3) din Codul muncii, CIM-ul incheiat pe durata determinata poate fi prelungit si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
deci, conditia de prelungire a unui CIM dupa expirarea termenului initial este legata de realizarea unui proiect, program sau a unei lucrari.

prelungirea contractului individual de munca pe durata determinata in alte cazuri decat cele prevazute de lege nu este reglementata;
in cazul in care se doreste prelungirea contractului, se recomanda incheierea unui nou contract de munca, cu respectarea art. 83 (unde se enumera sit. in care se pot incheia astfel de CIM) fiindca, potrivit art. 56 alin. (1) lit. i) din Codul muncii, CIM incheiat pe durata determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului, adica inceteaza in puterea legii.

avand in vedere toate aceste considerente, parerea mea este ca trebuia raportat in Revisal atat incetarea CIM anterior cat si incheierea CIM urmator - incepand cu data de 01.05.2012.
cum lipsa acestor raportari se va vedea f clar la primul control ITM, nu se poate evita amenda ! :sad: INSAAAA, daca as fi in situatia ta, as face raportarile acum - macar sa fie facute ca sa arat ca n-a fost rea-vointa si ca am incercat sa ma corectez - adica sa corectez eroarea comisa astfel incat baza de date a ITM priv. salariatii firmei respective sa nu fie alterata si sa ramana doar o eroare de data a raportarii - nu si raportarea in sine.

:smile:




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 18 July 2012 - 07:03 PM

Buna seara si multumesc pentru rapsuns. Mai am o intrebare. In Codul Muncii scrie ca daca prelungesc contractul pe perioada determinata, acest lucru trebuie facut inainte de expirare. Presupun ca e vorba de o lucrare si ma incadrez in Codul Muncii, vrand sa prelungesc CIM pe inca 6 luni, contractul expirand la 01.05.. Data consemnarii in Revisal ar fi 30.04, dar care ar fi noua perioada? 01.05.-01.11. sau 30.04.-30.10? Multumesc



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 posts
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Posted 19 July 2012 - 06:52 AM

daca contractul a expirat pe 01.05 trebuia inregistrat in Revisal pe 01.05 nu pe 30.04 sub nici o forma , noua perioada este 01.05.-01.11
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 19 July 2012 - 11:18 AM

Mariana are dreptate ! :smile:

explicatii suplimentare :

* decizia de incetare a CIM se intocmeste chiar in ziua incetarii lui, se inregistreaza in Revisal si se transmite la ITM in aceeasi zi !!
* in cazul angajarii, registrul se transmite cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat.
* intervalul de valabilitate CIM nou : 01.05. - 30.10.2012 pt. ca pe 01.11.2012 deja nu mai este angajatul vostru, DAAAR in CIM va aparea intervalul de 01.05.2012 - 01.11.2012, astfel :
"Durata contractului:
b) determinata, de 6 luni, pe perioada cuprinsa intre data de 01.05.2012 si data de 01.11.2012 "

fiindca formularea "perioada cuprinsa intre data de ... si data de ..." indica faptul ca data finala (si data de ….) ar fi data de expirare a termenului, exprimat in luni si indicat in clauza - ceea ce s-ar corela cu informatia ce trebuie introdusa in campul privind data incetarii CIM pe durata NEdeterminata.

deci, CIM nou va avea urmat. date temporale :
data angajarii : 01.05.2012
durata contractului : determinata, de 6 luni
ultima zi contractuala (lucrata, daca e zi lucratoare) : 30.10.2012
data incetarii CIM : 01.11.2012.

ciudatenia la aceste 2 CIM consecutive este ca datele de raportare in Revisal se suprapun aiurea pt acelasi salariat, adica data de declarare a noului CIM (30.04.2012 = cel mai tarziu ultima zi lucr. inaintea incep. activ.) este anterioara celei de raportare a incetarii CIM initial (02.05.2012 fiindca 01.05 este nelucrat.), dar datele de succedare CIM - raportate in Revisal - raman corecte (CIM 1 = 30.04.2012 ultima zi lucrata - cu 01.05 data incetarii, iar CIM 2 = 01.05.2012 data angajarii)

:smile:



#6 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 11 December 2018 - 02:50 PM

Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu corectitudinea urmatoarelor inregistrari:

- contract perioada determinata 6 luni incepand cu data de 15.06.2018-17.12.2018
- ultima zi de munca 17.12.2018
- data incetarii CIM este 18.12.2018
- data de la care produce efecte - prima zi in care nu lucreaza - 18.12.2018
- decizie incetare cu data de 17.12.2018 in care se specifica ca contractul va inceta cu data de 18.12.2018
- transmitere revisal in data de 18.12.2018 .

Revisalul se poate transmite si mai devreme?

Va multumesc !



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 11 December 2018 - 03:21 PM

Dupa parerea mea, este .... perfect ! :biggrin:

Cf. art. 3 alin. (2) lit. n) si cu art. 4 alin. (1) lit. c) din HG 500/2011, elementul data incetarii contractului individual de munca se transmite cel tarziu la data incetarii contractului individual de munca, adica prima zi in care salariatul nu mai lucreaza.

Cu titlu informativ, exista pareri diferite, cica si la nivel de ITM-uri, privind data incetarii CIM pe per determinata, unii sustin ca aceasta ar fi chiar data trecuta in CIM la sfarsitul per. contractuale si ca acea data ar trebui sa fie prima zi in care salariatul nu mai lucreaza, in cazul tau 17.12 si nu 18.12. Cu alte cuvinte, ei sustin ca data incetarii este data expirarii contractului (in cazul tau 17.12), iar in aceasta zi salariatul nu se mai prezinta la serviciu, adica in CIM pe per. determinata ar trebui ca data de incheiere sa se treaca nu ultima zi lucrata, ci chiar prima zi nelucrata - toate astea bazate pe o analiza mai mult gramaticala/ cica de exprimare in Codul muncii, bla-bla ... teoria chibritului !!
Mie mi se pare lipsit de logica/ in afara spiritului(mesajului) legii sa procedam astfel si de aceea ma incadrez in grupa celor care judeca lucrurile ca tine, adica data incetarii CIM este prima zi in care salariatul nu mai lucreaza = prima zi dupa data care este trecuta la sfarsitul intervalului contractual, ultima zi din interval fiind considerata lucratoare pt salariat - dupa cum si prima zi din interval este considerata lucratoare, adica intervalul cuprinde per. in care persoana respectiva a fost salariatul unitatii. In afara acestui interval inscris in CIM nu putem vb despre relatii contractuale de munca, nici inainte, nici dupa.

Deci, eu as proceda cum ai zis ! :smile:



#8 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 11 December 2018 - 04:18 PM

Va multumesc !
Nu eram sigura daca asa este corect tocmai din cauza parerilor diferite.
Ma bucur ca mai vede cineva la fel🙂.

Va multumesc din nou pentru toate raspunsurile. M-au ajutat foarte mult.

O dupa-amiaza frumoasa!




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 December 2018 - 04:59 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Suntem multi care vedem lucrurile ca tine, crede-ma, dar era de datoria mea sa mentionez si cealalta abordare fiindca se pare ca aceasta exista, personal nu m-am confruntat cu ea, dar am auzit si citit despre aceste pareri.



#10 Mada Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 14 December 2018 - 08:20 PM

Buna seara,
Legat tot de problema contractului pe perioada determinata.
Acum am observat ca am facut o greseala cand am transmis Revisal.
Contractul inceteaza in data de 15 decembrie-sambata. Eu am transmis in revisal data incetare activitate 17 decembrie. Ce pot face in acest caz? Sa fac corectie cu data corecta de 15 decembrie. Si cand sa tranamit corectia? Si cand sa transmit incetarea? Incetarea o pot transmite luni 17 dec avand in vedere ca 15 dec este zi nelucratoare? Si corectia o pot transmite tot cu data de 15? Sau sa le transmit pe amandoua cu data de 15? Chiar daca este o zi nelucratoare?
Va rog mult un sfat.
Va multumesc !



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 16 December 2018 - 04:52 PM

Pe 17 transmiti din nou Revisal cu data incetarii 15, nu-i absolut nicio problema. Decizia de incetare urmeaza regulile de mai sus. :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL