Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CO si orele suplimentare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


CO si orele suplimentare


5 replies to this topic

#1 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 26 July 2012 - 02:34 PM

Daca salariatului i-au fost remunerate ore suplimentare in luniile anterioare CO, venitul suplimentar respectiv se ia in calcul la stabilirea mediei pentru indemnizatia de CO?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 26 July 2012 - 04:28 PM

sigur ca da !
pai, daca legea zice "media zilnică a drepturilor salariale ... " ori orele suplimentare intra in drepturile salariale :smile:




#3 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 31 July 2012 - 02:44 PM

Cu intarziere, multumesc de raspuns.

In lege se face precizarea de "spor cu caracter permanent" Se vor incadra si orele suplimentare aici?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 July 2012 - 06:06 PM

Codul muncii spune ca :

"ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă."

prin urmare, indemnizatia poate fi mai mare cu sumele rezultate din introducerea in baza de calcul a sporurilor nepermanente (acestea intrand in calculul mediei zilnice a drepturilor salariale fiindca ele chiar sunt astfel de drepturi).


asta-i parerea mea, dupa ce-am sucit pbl. pe mai multe fetze ... :biggrin2:



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 31 July 2012 - 10:07 PM

Corect!
:smile:

Edited by Dana42, 31 July 2012 - 10:07 PM.

Dana




#6 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 posts

Posted 01 August 2012 - 10:30 AM

Multumesc !
Asa am gandit-o si eu. Nu poate fi mai mica dar poate fi mai mare






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL