Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Angajat-Neasigurat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Angajat-Neasigurat


6 replies to this topic

#1 Razvan_R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 September 2012 - 11:08 PM

Buna seara,

Stiu ca nu este domeniu meu, insa poate pot primi un raspuns favorabil sau un sfat legat de problema mea.

Sunt angajat de pe 30.01.2012 la o firma, am avut contract pe perioada determinata 3 luni(pana pe 30.04.2012), apoi s-a prelungit contractul pe perioada nedeterminata. Acum vine problema: la casa de sanatate de care apartin(casmb) eu apar ca fiind neasigurat de pe 30.04.2012 cand, conform spuselor unei angajate de acolo mi s-a trecut in declaratia 112 data sfarsit. Am vorbit cu angajatorul, mi s-au aratat documentele, mai exact in revisal si in decl 112 si totul figureaza corect, avand in vedere ca ne-am uitat prin comparatie cu un coleg care este angajat in aceasi zi cu mine, in aceasli conditii s-au prelungit contractele. Cei de la casmb ii spun firmei sa faca o rectificativa. Ce nu inteleg eu si nici macar angajatorul este la ce sa faca rectificativa.

Am si eu nevoie de un raspuns va rog, pentru a vedea ce anume sa fac mai departe.

PS: angajatorul a venit cu solutia de a mi se incheia contractul azi si a doua zi sa incepem unul nou.

Multumesc,
Razvan



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2012 - 09:29 AM

daca spui ca ai verificat la firma si totul este bine, atunci pbl. e la casa de sanatate, asta-i clar.

de vreme ce in Revisal apari corect, in decl. 112 figurezi corect, nu incape indoiala ca eroarea este la casa de sanatate; acolo va trebui sa mergi din nou (sau sa se duca cineva din firma - contabila sau de la resurse umane) cu copii ale decl. 112 si un extras din Revisal ca sa dovedeasca faptul ca esti inreg. corect dpv. al firmei, iar daca nu vor sa accepte atunci sa-ti dea solutie concreta de rezolvare.
daca la ghiseu nu gasesti sprijin, cere audienta la director/ sef serviciu, dar nu te lasa - stai pe ei "calare" pana iti solutionezi pbl..

bafta multa si sa ne zici ce-ai rezolvat ! :smile:




#3 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 19 September 2012 - 02:25 PM

PS: angajatorul a venit cu solutia de a mi se incheia contractul azi si a doua zi sa incepem unul nou.

Contractul pe durata determinata a fost inchis pe 30.04 si ai semnat un alt contract pe durata nedeterminata incepand cu 01.05 ?
Daca da, atunci verifica D112 pe luna mai daca esti inregistrat in ea cu data angajarii 01.05.



#4 Razvan_R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 September 2012 - 10:44 PM

Va multumesc pentru raspunsuri, Situatia s-a rezolvat.

Dupa ce am fost la CASMB cu cei de la resurse umane, unde cele de la ghiseu o tinea buna pe a lor ca tebuie facuta rectificativa, dar la ce nu spunea, si dupa ce am fost trimisi la un director(cred ca era), care nici nu stia despre ce e vorba, tot la fel rectificativa (asta cred ca e rezolvarea lor standard), am stabilit cu cei de la munca sa depuna o declaratie rectificativa pe luna aprilie, unde sa nu teraca data de sfarsit. Se pare ca nu trebuia, avand in vedere ca mi s-a prelungit contractul prin act aditional(astea le-am aflat ulterior dupa ce au depus cei de la firma rectificativa la 112) de la un expert contabil. La doua zile dupa depunerea rectificativei , apar si eu pe site-ul http://siui.casan.ro:82/Asigurati/ ASIGURAT. Deci in concluzie, nu voi da vina pe nimeni, insa pot deduce ca a fost vina firmei, care nu s-a informat destul la completarea declaratiei 112. Se pare ca, daca un contract pe o per determinata se prelungeste prin act aditional, in 112 nu se terce data de sfarsit la luna in cauza, iar daca este printr-un nou contract se trece.

Urmeaza sa ma interez totusi si la medicul de familie daca intr-adevar apar asigurat.


Asadar totul e bine cand se termina cu bine. O seara placuta,
Razvan



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2012 - 09:41 AM

multumim mult, Razvan, pt. detalii. :smile:

interesant ar fi de stiut, ca sa inchidem speta complet - cu toate lamuririle - cum s-a inreg. contractul tau (initial si prelungit), fiindca :
- faza I : la incheierea ctr. de munca pe per. determinata, trebuia pusa data de inchidere 30.04.2012 si raportat in Revisal asa, mai ales ca atunci nu se stia daca se va transforma in ctr. pe per. NEdeterminata.
- faza II : incepand cu 01.05.2012 trebuia intocmit un alt ctr., de data asta pe per. nedeterm. si raportat in Revisal ca atare.
saaaau ............
- faza II : In Revisal s-a modificat doar tipul contractului si data de la care isi produce efectele (modificarea prin act adit.), astfel s-a "prelungit" ctr. initial.

pot spune ca inteleg cum de lucrurile erau ok in Revisal, dar nu mai inteleg cum apareai corect in D112 pe mai, iunie si urmatoarele luni (cum de ai mai fost preluat in D112) cand acolo aveai ctr. inchis cu data de 30.04.2012. :huh:

imi poate explica, cineva, anomalia asta ? va rog ... :blush:



#6 Razvan_R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 October 2012 - 11:36 PM

ca si lamurire...ce am inteles si eu de la o cunostinta, expert contabil..s-a intamplat in felul urmator

faza I - corecta
faza II - avaind in vedere ca eu actul afitional l-am semnat pe 15 aprilie..ei stiau ca la sfarsitul lunii aprilie trebuia declarat ca voi continua pe nedeterminata...si prin urmare in 112 nu mai trebuia sa puna data de sfarsit. in revisal aceasta informatie era corecta(mi-au aratat de la firma).

ca si concluzie...in momentul in care se prelungeste un contract(pe determinata - in cazul meu)...daca la prelungire se face act aditional, in declaratia aferenta lunii de expirare a contractului pe per. det. nu se mai trece data de sfarsit in 112....SAU ...daca se face nou contract...se trece data de sfarsit la primul contract si se face un nou contract incepand cu urmatoarea zi.

asta am inteles eu. cert e ca dupa depunerea rectificativei(cum am mai zis), fara data de sfarsit pe 30.04.2012, s-a rezolvat si in sistemul de sanatate si sunt asigurat.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2012 - 02:32 PM

multumesc mult ! e f dragut din partea ta ca ai revenit cu aceste clarificari !! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL