Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Colaborare angajat - firma internationala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Colaborare angajat - firma internationala

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 malexandru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2012 - 03:26 PM

Buna ziua,

M-am lovit de o problema careia nu ii prea gasesc raspuns. Stiu ca este destul de complicata solicitarea mea dar ma gandesc ca exista cineva care s-a mai lovit de astfel de situatie.

Eu sunt administratorul unei firme romane care angajeaza figuranti pentru reclame, prezentari, seriale. Am ocazia de a contracta pentru o firma din Elvetia 3 ani de reclame. Eu filmez clipurile solicitate cu oameni recrutati de mine (pe care ii contractez fie cu contract de munca fie cu contract de cesiune drepturi de autor), cu echipamentul meu, in locatiile inchiriate de mine si le distribui catre firmele contractante, cam asta ar fi activitatea.
Firma elvetiana ar dori sa ma contracteze pe mine pentru a pune la dispozitie echipamentul si diferiti figuranti alesi de ei (care nu au nici un contract cu mine, ci doar sunt intr-o baza de date a mea) contra unei sume fixe lunare, si ei ar dori sa contracteze figurantii in mod direct si sa ii plateasca ei direct pentru materialele realizate.
Cum pot da eu curs, legal, acestei solicitari? Ce fel de contracte ar trebui sa am eu. Vreau doar cateva idei de la care sa pot pune bazele acestei colaborari.

Va multumesc.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL