Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inventariere / topic 2011-2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


inventariere / topic 2011-2013

inventarierea plus de inventar
21 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 January 2011 - 09:13 PM

Ordinul nr. 2861/2009 zice :

Completarea registrului-inventar se efectueaza in momentul in care se stabilesc soldurile tuturor conturilor bilantiere, inclusiv cele aferente impozitului pe profit, si ajustarile pentru depreciere sau pierdere de valoare, dupa caz.

deci, soldurile tuturor conturilor bilantiere ! in reg. inventar nu treci valoarea ramasa ci soldurile ct. de imobilizari si cele de amortiz. a imobilizarilor, in pozitii separate, corect ?
prin urmare, in acest caz eu cred ca seful tau are dreptate. :smile:


numai in bilant (postul din bilant respectiv) treci valoarea ramasa



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 January 2011 - 10:13 PM

stiu ca legislatia la care fac acum referire este abrogata, dar fiindca Mitzi76 zice ca pana in 2010 se trece in liste val. ramasa, eu nu am inteles asa si tocmai am mai vb cu colege de breasla care cred ca mine toate.

deci :
OMFP 1753/2004
37. Evaluarea elementelor de activ și de pasiv cu ocazia inventarierii se face potrivit prevederilor reglementărilor contabile aplicabile, precum și ale prezentelor norme.
41. Evaluarea imobilizărilor corporale la data bilanțului se efectuează la cost, mai puțin amortizarea și provizioanele cumulate din depreciere, sau la valoarea reevaluată, aceasta fiind valoarea justă la data reevaluării, mai puțin orice amortizare și orice pierdere din depreciere cumulată, în conformitate cu reglementările contabile aplicabile.

si ord. 1752/2005 :
64. - 1) Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii si detinute pe o perioada mai mare de un an.
Ele trebuie evaluate la costul de achizitie sau la costul de productie, cu respectarea prevederilor pct. 65 si 66.
.............
65. - Costul de achizitie sau costul de productie al activelor imobilizate cu durate limitate de utilizare economica
trebuie redus cu ajustarile de valoare calculate pentru a amortiza valoarea unor astfel de active, in mod sistematic
de-a lungul duratelor de utilizare economica.

adicatelea : eu inteleg din asta ca vb de ajustari de valoare la evaluare, adica daca val. de piata a crescut/scazut, sau daca vad ca mijl. fix ii lipseste o componenta care s-a rupt accidental... atunci se face o noua evaluare (de catre un expert tehnic autorizat, fiindca eu - economist nu ma pricep la tehnica) spre a fi cuprinsa si dif. in amortizare pe durata de folosire
deci, daca am o val mai mare trebuie sa maresc val. din contabilitate (cresc val de intrare cu ac. diferenta, 212=105) si cota de amortizare lunara astfel incat sa-mi amortizez mijl. fix pe durata de fol.
daca am o val. mai mica, diminuez val. de intrare (105=212) si cota de amortizare lunara urmatoare sau inreg. o val. suplimentara a amortizarii (681=281), diminuand cotele urmatoare.

asadar, eu inteleg ca vb de o (re)eval. contabila si nu de val. ramasa care la care spui ca s-ar trece imobilizarile corporale si necorporale in listele de valorificare a inventarului.

Edited by Otilia Alupei, 08 January 2011 - 10:35 PM.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 January 2011 - 10:44 PM

de pe media contabila adunata :thumbup:

la noi : http://www.conta.ro/...ra.php?litera=v
valoare contabila = valoarea de intrare a bunurilor in patrimoniul societatii
Valoare de inventar = totalitatea cheltuielilor ocazionate de achizitionarea, construirea sau confectionarea unui mijloc fix, montarea, executarea probelor de functionare, toate acestea realizate pe calea investitiilor.

la altii :
Valoare contabila

Definitie:

1. Sinonim - valoare de intrare.

Valoarea de intrare a bunurilor in patrimoniul unei societati comerciale, regii autonome, institutii etc.
La data intrarii in contabilitate, bunurile se evalueaza si se inregistreaza in contabilitate la valoarea de intrare, (valoarea contabila), care se stabilerste astfel:
- bunurile reprezentand aport la capitalul social, la valoarea de aport, stabilita in urma evaluarii;
- bunurile obtinute cu titlu gratuit, la valoarea justa;
- bunurile procurate cu titlu oneros, la cost de achizitie;
- bunurile produse in unitate, la cost de productie.

La incheierea exercitiului, elementele de activ si de pasiv de natura datoriilor se evalueaza si se reflecta in situatiile financiare anuale la valoarea de intrare, respectiv valoarea contabila, pusa de acord cu rezultatele inventarierii. In acest scop, valoarea de intrare (valoarea contabila) se compara cu valoarea stabilita pe baza inventarierii, astfel:
- pentru elementele de activ, diferentele constatate in plus intre valoarea de inventar si valoarea de intrare nu se inregistreaza in contabilitate, aceste elemente mentinandu-se la valoarea lor de intrare. Diferentele constatate in minus intre valoarea de inventar stabilita la inventariere si valoarea contabila neta a elementelor de activ se inregistreaza in contabilitate pe seama unei amortizari suplimentare, in cazul activelor amortizabile pentru care deprecierea este ireversibila sau se constituie un provizion pentru depreciere, atunci cand deprecierea este reversibila, aceste elemente mentinandu-se, de asemenea, la valoarea lor de intrare.
- pentru elementele de pasiv de natura datoriilor, diferentele constatate in minus intre valoarea de inventar si valoarea de intrare nu se inregistreaza in contabilitate, aceste elemente mentinandu-se la valoarea lor de intrare. Diferentele constatate in plus intre valoarea stabilita la inventariere si valoarea de intrare a elementelor de pasiv de natura datoriilor se inregistreaza in contabilitate prin constituirea unui provizion, aceste elemente mentinandu-se, de asemenea, la valoarea lor de intrare. Este o valoare de lichidare cu imprecizii de estimare, deoarece:
- bunurile imobiliare sunt contabilizate la valoarea din momentul achizitiei lor;
- reevaluarea lor nu este agreata de guvern, deoarece duce la diminuarea beneficiilor contabile si ca atare la reducerea impozitului;
- sunt imprecizii in reevaluarea bilantului pentru creante dubioase, deprecierea stocurilor etc;
- este dificila evaluarea fondului de comert. In ciuda tuturor acestor lucruri, valoarea contabila este valoarea de baza preluata in bilantul contabil. Valoarea contabila a unui activ inregistrat in contabilitate la pretul de achizitie poate fi mai mare sau mai mica decat preturile curente de piata.
2. Valoarea actiunilor stabilita prin raportarea activului net contabil la numarul de actiuni.

Edited by Otilia Alupei, 08 January 2011 - 11:00 PM.




#4 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 posts
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Posted 09 January 2011 - 08:48 PM

Prin inventariere se compara realitatea scriptica rezultata din inregistrarea documentelor justificative in contabilitate cu realitatea faptica.

Realitatea scriptca se ia de unde daca nu din balanta?deci solduri,clar.

Pentru verificarea situatiei reale, a elementelor patrimoniale, se impun inventarierea.



CUM inventariem? poi....asa:

Terenurile se inventariaza pe baza documentelor de proprietate și a schițelor de amplasare.

Clădirile - se inventariază pe baza titlurilor de proprietate și a dosarului tehnic al acestora.

Echipamente tehnice (masini, utilaje si alte instalatii de lucru), aparate si instalatii de masurare, control si reglare,mijloace de transport, animale, plantatii, mobilier, aparatura birotica, echipamente de protectie a valorilor umane etc,- se inventariaza fizic prin numarare,etc

s.a.m.d.


Pe baza constatarilor facute ,elementele inventariate se trec in listele de inventariere atat cantitativ cat si valoric.
Inscrierea se face atat scriptic (dupa componenta soldului )cat si faptic .
Putem vorbi aci de diferente de pret ramase in urma compensarii,nicidecum de diferente de valoare.
Acestea se stabilesc la reevaruari,expertizari,declasari...
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 11 January 2011 - 01:23 AM

Citeaza

Mitzi76 :Dar cum imi conving seful ca in inventar la valoarea contabila trec valoarea ramasa?

Se trece val. contabila, nu val.ramasa, vezi si postarile Otiliei si ale Angelicai.

Dana




#6 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 posts
  • Gender:Female

Posted 11 April 2011 - 10:19 AM

am rugamintea sa imi dati un raspuns la urmatoarea problema:

am in evidenta 3 calculatoare din 2003 care au fost inreg cu tot cu componente (monitor, tastatura, mouse, etc.)
in 2005 s-a cumparat pt unul din pc un HDD care a fost inreg la mijloace fixe
in 2007 s-au cumparat monitoare LCD pentru aceste pc, in contabilitate au fost inreg la obiecte de inventar.

La inventarul de la 31.12.2010, s-a propus sa casam monitoarele vechi, si sa marim valoare pc cu HDD

Cum imi sugerati sa procedez?


Va multumesc !



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 11 April 2011 - 10:13 PM

pai monitoarele le ai noi, nu sunt deja date in folosinta (din 2007) si exista in continuare?!
si pc-urile sunt amortizate...ce mai vrei sa maresti si cu ce?

Edited by mihaela_cva, 11 April 2011 - 10:14 PM.




#8 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 27 December 2011 - 11:03 AM

Poate cineva sa posteze documentele actualizate pentru inventarierea la 31.12.2011, decizie de inventariere, declaratia gestionarului, procesul verbal de inventariere, eventual si modele de completare, conform modificarilor din 2009.
Sarbatori fericite!



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 06 January 2012 - 11:48 PM

Draga noastra :smile: , iti multumim!!!

Dana




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 07 January 2012 - 01:28 PM

cu drag :smile:

daca mai aveti si voi alte documente actualizate pt inventariere va rog sa le postati, ne-ar fi de mare ajutor !



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 January 2012 - 01:33 PM

am mai gasit eu un model PV de casare, il pun tot in lista de sus :smile:

spor la lucru !



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 January 2012 - 04:56 PM

am combinat 2 modele de proceduri de inventariere intr-un singur document potrivit pt firme mici, dupa parerea mea :smile:
e mai scurt decat modelele acelea lungi, dar mai complet decat modelul scurt, adica-i numa' bun, zic eu ... :biggrin2: daca va convine cum a iesit si vi se potriveste firmei, atunci listati-l, semnati-l (dati-l la semnat) si ati scapat repejor de grija asta/ obligatia de a-l avea in firma.

l-am pus in lista de sus "model combinat de proceduri..."



#13 ContabMind

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 posts

Posted 13 March 2012 - 06:08 PM

Vezi postareaVIVI1968, la 13 January 2009 - 10:46 AM, a spus:

Poate te ajuta urmatorul model.
Nu am avut timp sa-i sterg sumele. Imagine postata

Merci mult pentru postare. Pentru un incepator, modelul este foarte folositor :)



#14 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 17 April 2012 - 12:08 PM

Buna ziua

De cand nu am mai intrat pe forum, ce de-a schimbari ....bine v-am regasit in forma noua!

Am o nelamurire legata de inventarierea unui depozit - engross, gestiune cantitativ valorica.

Am inventariat marfa si am avut posibilitatea sa compensez unele produse cu altele care s-au incurcat ( a existat risc de confuzie din cauza aasemenarii in ceea ce priveste aspectul exterior). Stiu ca la minusuri se calculeaza TVA , cheltuiala cu TVA=nedeductibila fiscal. Dar in cazul meu, ce iau ca baza de impozitare al TVA? Tot minusul sau diferenta dupa compensare?

Va multumesc iar daca s-a mai discutat, sa ma scuzati, cu formatul nou abia am gasit unde sa ma loghez..

O zi buna!



#15 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 18 April 2012 - 01:39 PM

Nu stie nimeni? :biggrin2:



#16 mariamadalinaa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 31 October 2012 - 06:33 PM

De ce in contabilitate sunt inregistrate plusurile cantitative si nu se inregistreaza plusurile valorice? Cum se inregistreaza acele diferente cantitative in contabilitate?

Un raspuns urgent va rog.
Multumesc
! :smile:

Edited by Otilia Alupei, 03 November 2012 - 07:13 PM.
resize text si avertizare : citeste regulamentul, te rog !




#17 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 31 October 2012 - 07:14 PM

folosirea functiei cautare e obligatorie
nu scrie cu litere asa mari, e deranjant
Ordin MF2861/2009-norme, pct 40
În situaţia constatării unor plusuri în gestiune, bunurile respective se evaluează potrivit reglementărilor contabile aplicabile.
pct 46
Bunurile constatate în plus se evaluează şi se înregistrează în contabilitate la costul de achiziţie al acestora, în conformitate cu reglementările contabile aplicabile, în funcţie de preţul pieţei la data constatării sau de costul de achiziţie al bunurilor similare.



#18 danieldavid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 01 November 2012 - 05:03 PM

Am intalnit o problema.

Vreu sa stiu cum se inregistreaza plusurile cantitative la iventar tinand cont de teorie, respectiv;
-diferentele valorice nu se inregistreaza in contabilitate.
-diferentele cantitative se inregistreaza in contabilitate.
Nu inteleg acest lucru deoarece evidenta contabila inregistreaza doar activitatile economice exprimabile in etalon banesc. Deci cum as putea inregistra in contabilitate diferentele cantitative (exprimate in etalon cantitativ) cand in contabilitate nu se inregistreaza decat in etalon valoric?

Multumesc anticipat!

Edited by danieldavid, 01 November 2012 - 05:10 PM.




#19 maria_ct68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 02 November 2012 - 11:37 AM

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in cazul in care am plus de inventar. La ce pret trebuie sa valorific obiectele de inventar gasite plus in urma inventarierii, daca aceste nu au mai existat vreodata in evidenta societatii. (mentionez ca sunt obiecte din sticla pt laborator).



#20 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 05 November 2012 - 11:38 PM

@maria_ct68 - le evaluezi si dai pret piata, vezi OMFP 2861/2009-tii cont si de gradul de uzura (banuiesc ca nu sunt noi)

@danieldavid - cum ai putea sa ai in ctb ca unitate de masura cantitatea cand ai produse ca: -marfa -mere-cantitate 5 kg;-benzina-10 litri;-computer-1 buc? balanta in ce o faci? in kg, in buc sau litri?
In ctb se inreg dif exprimate in bani, + sau -, indiferent de moneda, dar in Ro se foloseste obligatoriu leul.
Plusurile cantitative ca atare (buc)nu se inreg in ctb, doar valoarea lor. Si e scris si in teorie. (omfp 2861/2009)





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL