Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere cu desfiintarea postului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

concediere cu desfiintarea postului


14 replies to this topic

#1 ANAIRDA1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 December 2012 - 11:28 AM

Buna ziua,

Cazul meu este putin mai incalcit. Lucrez la aceasta firma din anul 2005, cu contract individual de munca pe durata nedeterminata, pe un post de referent la departamentul X (in contract nu este trecut departamentul). In anul 2007 intru in concediu prenatal si de crestere al copilului, iar pe postul meu au angajat pe cineva care sa ma inlocuiasca.
In 2009 cand m-am reintors la munca mi s-a propus sa ocup un post liber lasat de alta colega care nascuse (in prezent (aug 2012)aceasta colega si-a dat demisia); s-a incheiat act aditional la contractul de munca dar fara sa se specifice in el ca ocup temporar acel loc de munca. La 5 luni de la acest lucru departamentul X s-a desfiintat si persoana care ma inlocuise data afara.
In 2010 am ramas insarcinata cu cel de-al doi-lea copil si deci am intrat din nou in concediu de crestere pana anul acesta (pe 28 dec 2012 ar trebui sa ma intorc la munca). Cu 2 luni inainte sa ma intorc la munca firma a angajat cu contract pe durata nelimitata pe altcineva, iar mie imi spun ca ma vor concedia conf art.65 din codul muncii (desfiintarea postului) pentru ca dep. unde am lucrat initial s-a desfiintat.

Este corect? Si in afara de acest post mai este unul liber tot prin demisie, iar atributiile acestuia le-a preluat tot persoana noua.

Cu respect,
Adriana Ivanof,
Bucuresti

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 December 2012 - 07:10 PM
modificare font prea mare, rearanjare text in pagina.




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 December 2012 - 12:47 PM

Angajatorul este obligat sa ofere alt post (chiar si in alt departament, alta functie) . Doar daca nu exista alt post pe care sa-l poti ocupa (bineinteles,sa se potriveasca si cerintele de pregatire) se poate desface CIM. In cazul unui conflict, angajatorul este obligat sa demonstreze ca a facut informarea referitor la posturile disponibile si ca angajatul nu a fost de acord.




#3 ANAIRDA1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 December 2012 - 04:01 PM

Multumesc pentru raspuns; voi trece pe la firma zilele acestea ca sa depun cererea de reincepere a activitatii.



#4 ANAIRDA1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 December 2012 - 08:06 AM

Scuzati-ma ca insist, dar eu tot nu inteleg de ce nu am prioritate? Pot sa angajeze pe altcineva in absenta mea? Eu daca voi depune cererea de reincepere a activitatii este ca si cand as cere sa fie aprobata intoarcerea mea la firma. Si pentru ca tipa este deja angajata pe per nedeterminata mie imi vor spune ca nu mai sunt posturi libere. Multumesc



#5 ANAIRDA1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 December 2012 - 08:13 PM

buna ziua, va rog sa ma ajutati, cu cat citesc mai mult pe aceasta tema cu atat sunt mai derutata. Termin concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani pe 28.12.2012 si de la firma m-au anuntat ca postul meu s-a desfiintat si altul nu mai au sa-mi ofere. Ar fi trebuit sa incep lucrul pe 28.12.2012 dar colegii mei sunt in vacanta de iarna la acea data, iar de la "personal" m-au sunat colegele sa-mi spuna ca trebuie sa trec pe la firma ca sa semnez actele mai devreme chiar daca ele sunt datate cu 28.12.2012. Este legal? Care este procedura? Multumesc



#6 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2012 - 11:56 PM

Da, poate sa va puna sa semnati actele mai devreme, dar ele intra in vigoare la data care sunt ele.
Oricum nu poate sa va concedieze prin desfiintarea postului fara preaviz.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 December 2012 - 07:45 PM

In primul rand trebuie sa vezi in ce conditii s-a desfiintat postul tau, deoarece societatea nu poate desfiinta postul decat in cazul reorganizarii sau lichidarii societatii; in caz contrar sunt incalcate prevederile Codului muncii
Codul muncii
ART. 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.
OUG 111/8.12.2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, publicata in MO 830/2010
Art. 25. –
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.
(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

In al doilea rand, presupunand ca desfiintarea postului nu s-a facut legal, adica prin reorganizare judiciara sau faliment, societatea nu are voie sa-ti desfaca Contractul de munca timp de 6 luni de la revenirea din CCC, avand obligatia de a-ti pastra acelasi post pe toata acesta perioada, in caz contrar decizia este lovita de nulitate; cel mult poate face o intelegere cu tine pentru un alt post cu intocmirea unei Act aditional la CIM.
Desfiintarea postului insotita de concedierea individuala poate fi facuta dupa revenirea din CCC si efectuarea perioadei de preaviz.
Codul muncii
ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.



#8 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2014 - 09:31 AM

In cazul concedierii individuale din motive ce nu tin de persoana salariatului, cum poate demonstra angajatorul ca desfiintarea postului este efectiva?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2014 - 11:08 AM

Dispare din organigrama postul, ca urmare a reducerii/incetarii activitatii pe un segment.

Daca angajeaza personal dupa concediare, atunci este cam in culpa :)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2014 - 11:15 AM

desfiintarea locului de munca este efectiva atunci cand in organigrama societatii apare clar modificarea structurii posturilor prin eliminarea celui desfiintat.
asta inseamna ca locul de munca desfiintat NU va trebui sa se mai regaseasca in organigrama unitatii la sfarsitul procedurii de restructurare interna.
atentie : pentru a putea produce efecte juridice, noua organigrama trebuie sa fie aprobata de catre organele statutare competente conform Actului Constitutiv al societatii (de exemplu, daca Actul Constitutiv prevede ca aprobarea si modificarea organigramei se afla in atributiile administratorului, atunci aceasta trebuie semnata si aprobata de catre administrator si nu de catre un alt organ statutar).

instantele judecatoresti solicita firmei depunerea, ca proba la dosar, atat a organigramei societatii dinainte de defiintarea postului, cat si a celei de dupa.

mai greu de dovedit este faptul ca acea concediere a fost reala si serioasa (decat ca a fost efectiva) !! aici e buba mare ... insa sa nu uitam ca rolul instantei NU este acela de cenzura dreptul firmei de a-si organiza activitatea asa cum doreste; prin urmare concedierea prin desfiintarea unui post poate fi doar consecinta unei alte conceptii de organizare a activitatii, a unei alte viziuni manageriale.



#11 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2014 - 12:15 PM

Revin cu date concrete, un angajat pe postul de economist este instiintat ca este in preaviz , cf art. 65-(1,2) din Legea 53/2003-Codul Muncii. Se precizeaza ca postul ocupat este desfiintat ca urmare a unor dificultati economice prin care trece societatea. In acest caz,cum poate actiona angajatul? Mentionez ca a doua zi, vine in firma o persoana care ajuta in activitate, de care nu am informatii daca presteaza munca cf unui contract de munca sau "la negru".
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2014 - 01:09 PM

dupa parerea mea, daca persoana ii da in judecata, vor trebui sa dovedeasca faptul ca desfiintarea postului face parte dintr-o serie de masuri economice de reorganizare/restructurare/eficientizare a firmei.
atentie : nu este obligatoriu ca firma sa fie pe pierdere pt. ca acele masuri sa poata fi luate !! este suficient actul de vointa al societatii !
nu intra in sarcina instantei sa adopte organigrama unei firme, ci doar sa constate legalitatea masurilor dispuse de catre unitate.

planul de masuri trebuie aprobat cf. statutului, trebuie sa aiba la baza motive reale si serioase pt a desfiinta postul, iar el nu poate fi reinfiintat intr-un timp scurt (termenul acceptat in practica fiind cel de la concedierea colectiva, adica minim 45 zile).
de asemenea, nu trebuie sa existe un alt post vacant pe care salariatul l-ar putea ocupa, cf. pregatirii sale, iar angajatul nu trebuie sa faca parte din categoria celor protejati impotriva concedierii (sa se afle intr-o sit. in care legea interzice concedierea).

atentie si la forma deciziei de concediere, ea trebuie sa contina urm. elemente obligatorii cf. Codul Muncii, iar lipsa unuia dintre elem. duce la nulitatea deciziei.
ART. 76
Decizia de concediere se comunica salariatului in scris şi trebuie sa contina in mod obligatoriu:
a) motivele care determina concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de prioritati, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai in cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate şi termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant, in conditiile art. 64.
ART. 77
Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului.

in situatia descrisa de tine, mie mi se pare evident ca operatiunea este doar un pretext de a scapa de salariatul care ocupa acel post.
acesta poate actiona numai pe calea instantei, dar poate incerca si o reclamatie la ITM fiindca daca ITM-ul o gaseste pe cealalta pers. la lucru fara forme legale, firma "impusca" o amenda consistenta.



#13 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 June 2014 - 03:59 PM

La incheierea preavizului, salariatul s-a prezentat la sediul firmei si a primit adeverinta si decizia de incetare a contractului de munca din initiativa angajatorului ( concediere individuala) si salariul net cf statului , insa nu si echivalentul zilelor de concediu neefectuate.In plus, surpriza, , figureaza pe statul lunii iunie un nou angajat pe postul de economist. Cum vi se pare situatia? Mentionez ca nu I s-a eliberat fisa de lichidare, desi a solicitat-o.

Aceasta postare a fost editata de mikidutza: 03 June 2014 - 04:02 PM

[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2014 - 09:49 AM

zilele de CO neefectuat se platesc la inchiderea CIM !! este un drept al salariatului si o obligatie a firmei fiind, de altfel, sigurul caz in care este permisa compensarea baneasca a CO neefectuat !

codul muncii, art. 146 :
..........
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

daca un alt economist a fost angajat pe acelasi post si/sau cu aceleasi atributii, atunci concedierea din motive economice nu se sustine ! prin urmare, este lovita de nulitate si salariatul are sanse f mari sa castige in instanta.

reiau sfatul de a face si o reclamatie la ITM, desi institutia nu se ocupa cu repunerea in fct. a salariatului concediat ilegal, insa demersul lor poate fi un ajutor pt persoana aflata in conflict de munca cu societatea respectiva.



#15 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2014 - 01:39 PM

Multumesc frumos pentru raspunsuri,e clar ca lucrurile nu pot ramane asa.
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL