Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incadrare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Incadrare mijloc fix


64 replies to this topic

#1 patrick20

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 16 February 2012 - 02:35 PM

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu o incadrare a unei cabine de dus achizitionata in valoare de 1850 lei ,am cautat si nu prea stiu daca e bine sa o pun la 2.1.24.7.Va multumesc!



#2 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Posted 14 March 2012 - 02:37 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: Cum pot sa scot acum din evidenta cateva mijloace fixe cu valoare sub 1800 lei si sa le trec la obiecte de inventar. Aceste mijloace nu sunt amortizate integral.La data intrarii in vigoare a HG105/2007 nu am procedat la trecerea pe cheltuieli a val. neamortizate si au ramas in categoria MF. Pot sa fac aceasta trecere in cursul anului? Ce documente ar trebui sa intocmesc? In contabilitate ce note contabile trebuie intocmite?
Va multumesc!




#3 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts

Posted 14 March 2012 - 07:53 PM

Presupun ca e o eroare de interpretare, sau de informare eronata.Valoarea de 1 800 este limita pentru valoare de intrare (sau ma rog limita pentru incadrarea d.p.d.v. a valoric a unui mijloc fix) , faptul ca in timp ajunge sub 1 800 (fie datorita amortizarii, fie datorita uzurii morale..hehehe...valoare utila ..offfff duuuoamne!) nu inseamna ca trebuie sa-l trecem (sa-i schimbam incadrarea) la OBI/O.I.
HG 2139 coroborat cu art.24 sunt destul de clare in privinta asta.Mai amintesc (tot patitu'i priceput!) ca daca cumva dorim sa le casam "avant du temp" de circulara lu' domn' Catalin Doica (sa-i dea D-zeu sanatate) o gasim pe site ANAF la circulare si exemplificata tot pe acolo la Atentionari TVA.



#4 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Posted 15 March 2012 - 10:18 AM

Buna ziua,
Poate nu m-am exprimal clar. Valoarea de intrare este sub 1800 lei (majoritatea chiar sub 1500 lei ca mijl.fixe sunt de prin 2003, deci calsificate dupa legea veche), mai am un an de amortizat, dar vreau sa la mut la obiecte de inventar. Intrebarea era daca pot sa fac acest transfer in timpul anului si cum fac contabil acest lucru?
Multumesc.



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,187 posts
  • Gender:Female
  • Location:RO

Posted 17 March 2012 - 12:50 AM

Ade, te-ai exprimat clar si Tzica ti-a raspuns si mai clar.

Tzica, musai necesar :biggrin2: a fost sa ne trimiti in labirintul
site-ului misterministerial ? Nu era mai simplu sa ne dai linku' cu circulara lu' domn' Catalin?

Dana




#6 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 posts

Posted 17 March 2012 - 05:08 PM

ade 31> Imi cer scuze de neintelegere...dar...chiar si asa, nu stiu ce motiv plauzibil am avea (pai 1 500 din 2003 pana acum!!), adica vreau sa zic ca nu stiu ce mare economie/cistig ar fi pentru firma.Dar hai sa teoretizam un pic, vrem sa le schimbam incadrarea (ele de fapt erau OBI si nu MF) ok...art.63 nu are limita de timp teoretic pot sa refac orice "greseala" dar, dupa umila mea parere inseamna sa modificam Declaratii de impozit profit/venit din urma (pentru ca ...musai sa anulam cheltuielile deductibile aferente amortizarii).Daca le-am incadrat corect (MF, la vremea respectiva limita era 1 500)...mergem cu ele pana la capat conform art. 110 alin.2 /omfp 3055 (fireste ca sunt situatii cand am putea modifica durata ramasa, dar respectivele situatii..trebuie dovedite cu documente justificative) pe de alta parte...daca micsoram durata, ne lovim de faptul ca durata care prevaleaza e cea din pardalnicul de catalog, iar ca si amortizare deductibila e recunoscuta numai cea fiscala.Deci, sunt de parere ca nu prejudiciem cu nimic firma daca mai asteptam un an de zile.

Dana42> imi cer scuze, de cate ori am pus link direct catre documentul respectiv (circulara ajustare tva, sau alte dovezi ale sapientei fiscale ) la click-aire ...apare pagina care o stim cu totii.In fine ...e vorba de ...
http://discutii.mfin...justari_TVA.htm

:blush2: :rolleyes:



#7 axente

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 posts

Posted 20 April 2012 - 04:42 PM

La o societate care are ca obiect activitati distractive pentru copii s-au achizitionat diverse mijloace fixe (topogane, jucarii, masute, scaunele, etc) .
Va rog sa-mi spuneti la ce clasa si pe ce perioada sa incadrez urmatoarele articole folosite de copii:
-minicursa cu obstacole gonflabila: 7942 LEI
- topogan gonflabil: 9477 LEI
-bucatarie plastic: 712 LEI
-joc cu masinute: 533 LEI
-mese din lemn: 65 LEI
-scaune tip taburet: 35 LEI
Multumesc!



#8 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 30 August 2012 - 11:01 PM

O societate cu domeniul principal de activitate - 7420 - Activitati fotografice, a achizitionat un aparat foto, la pret de 3.500 lei, fara TVA, o camera video la pret 5.200 euro si o imprimanta fotografica la pret de 7000 lei, fara TVA. A-si dori sa stiu daca urmatoarea incadrare in categoria de mijloace fixe si conturi contabile este corect cum am gandit-o eu:
1. aparat foto -clasa 2.1.26.2 (9-15 ani), contul 2132;
2. camera video - clasa 2.1.26.1 (8-12 ani), contul 2132;
3. imprimanta foto - clasa 3.2.4 (3-5 ani), contul 214.

Intreb deoarece am avut discutii cu alti colegi, contabili care mi-au sugerat alta incadrare cum ar fi:
1. aparat foto -clasa 3.2.4 (3-5 ani), contul 2132, justificand ca un aparat se uzeaza foarte repede din punct de vedere moral, tehnologic;
2. camera video - clasa 3.1.5 (4-6 ani), contul 2132;
3. imprimanta foto - clasa 3.2.1 (4-6 ani), contul 214, considerand-o aparat de multiplicat.

in asteptarea unor pareri cat mai autorizate, va multumesc anticipat.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 August 2012 - 09:16 AM

eu as merge pe varianta ta ! :smile:

din pacate, asa - corect incadrata - cum este ea, var. ta are termeni de amortizare mai lungi doar fiindca asa i-a gandit legiuitorul (unde i-o fi fost capul ?? )... in aceste vremuri atat de tehnologizate, oare cine mai lucreaza cu acelasi aparat foto timp de minim 9 ani ?? :blink: ... dar, trebuie sa te incadrezi corect in catalog fiindca aparatele nu sunt electrocasnice (clasa 3.1.5.) si nici imprimanta foto nu este folosita ca aparat de multipilcat normal = aparatura de birou (3.2.1.), ci ca aparat de tiparire foto care mai degraba ar putea intra la accesorii de productie (2.1.27), 4-8 ani, decat la aparatura de birou.

parerea mea ... :smile:



#10 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 posts
  • Gender:Female

Posted 07 September 2012 - 08:03 PM

Cum se face intrarea in contabilitate a unui teren cu o cladire , care au aceeasi valoare si sunt specificati doar m2 aferenti???
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,579 posts
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Posted 08 September 2012 - 10:39 PM

cereti evaluare-raport facut de evaluator



#12 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Posted 30 October 2012 - 02:09 PM

Buna ziua,

Constructia unui gard din lemn si piatra zidita (50-50) pentru imprejmuirea unei suprafete productive se incadreaza la
1.6.3.1.Împrejmuiri din:lemn, lemn şi plasă de sârmă
sau
1.6.3.2.Împrejmuiri din zidărie, beton armat, metal şi plasă de sârmă.

Se poate incadra si altundeva? Daca aveti idei...

Multumesc



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 31 October 2012 - 02:25 PM

eu as incadra gardul la var. cu zidarie fiindca proportia zidului e destul de mare in constructia resp. si el are o durata de fol. mai mare decat a lemnului / se degradeaza mai lent decat lemnul.

daca era lemn mai mult decat zidarie, as fi incadrat gardul la var. 1.

parerea mea ... :smile:



#14 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Posted 01 November 2012 - 09:41 AM

Cred ca o sa merg pe varianta cu zidarie, desi proportia lemnului este mai mare un pic.Multumesc pentru opinie.



#15 valeria85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 01 November 2012 - 09:56 AM

Buna ziua. As dori sa va intreb unde ar fi mai corect sa incadrez niste aparate de fitness si culturism, in contul 2131 sau in contul 214? De asemenea ati putea sa imi dati un sfat, in catalogul mijloacelor fixe in ce cod de clasificare sa il incadrez? Am mai vazut postate pe forum cateva intrebari despre acelasi subiect, insa parerile erau diferite si nu am reusit sa ma lamuresc exact in ce cod sa incadrez aceste aparate si ce perioada de amortizare sa le aplic. Va multumesc anticipat.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 01 November 2012 - 12:12 PM

Vezi postareaade31, la 01 November 2012 - 09:41 AM, a spus:

Cred ca o sa merg pe varianta cu zidarie, desi proportia lemnului este mai mare un pic.Multumesc pentru opinie.
cu drag !

ai zis 50-50 :huh:
ma rog ... dar, pana la urma, cat e de "un pic" mai mare ??



#17 carmenoltean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 posts

Posted 22 November 2012 - 03:17 PM

As avea o intrebare: care sunt mijloacele fixe de natura obiectelor de inventar?

Am citit in Codul Fiscal la elemente similare cheltuielilor:'' cheltuiala cu valoarea neamortizata a cheltuielilor de cercetare si dezvoltare si a mijloacelor fixe de natura obiectelor de inventar care a fost inregistrata in rezultatul reportat'' si nu imi e foarte clar care sunt acestea.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 22 November 2012 - 05:41 PM

:smile: mijloacele fixe de natura obiectelor de inventar sunt acele imobilizari care la momentul achizitiei se inregistreaza ca mijloace fixe cf. valorii minime impusa de legislatia vigoare la acea data.
daca, in urma reevaluarii li se diminueaza valoarea sau daca plafonul impus de lege se majoreaza fata de valoarea cu care au fost inregistrate, iar valoarea lor nu este amortizata integral, atunci ele se "transforma" in mijloace fixe de natura obiectelor de inventar



#19 ovilenu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 posts
  • Location:sibiu

Posted 14 December 2012 - 10:29 AM

-a achizitionat o cladire veche la care s-a realizat instalatiile sanitare, electrice, gaz -in ce clasa se inregistreaza? se declara si la primarie?
Inchiderea de teren si amenajarea curte-in ce clasa se inreg? la primarie se declara?
Hidrantii interiori si exteriori-in ce clasa se inreg?la primarie se declara?






#20 adela31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 posts

Posted 21 December 2012 - 03:27 PM

Buna,
Cum inregistrez un protbagaj mobil , cumparat separat cu o valoare mai mare de 2500. Logic ar fi ca si mijloc fix, dar nu gasesc o clasificare corespunzatoare la mijloace fixe. ma poate ajuta cineva?

Edited by adela31, 21 December 2012 - 03:29 PM.







Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL