Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deductibilitate cheltuieli servicii catering - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deductibilitate cheltuieli servicii catering

pfa cheltuieli deductibile
1 reply to this topic

#1 Toma1977

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 December 2012 - 03:28 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect ce tine de deductibilitatea cheltuielilor.
Am un PFA si detin un cod CAEN ce imi permite efectuarea activitatilor de organizare de evenimente. Am semnat un contract pentru organizare evenimente (conferinte, seminarii, etc.) in care trebuie sa ma ocup de transportul persoanelor, servicii de catering etc. Legat de serviciile de catering, contabila mi-a spus ca acestea sunt deductibile in procent de 2% din venitul net, fiind considerate cheltuieli cu protocolul. Totusi, serviciile de catering le livrez in baza unui contract catre terti in scopul obtinerii de venit. Un alt contabil mi-a spus ca acestea se deduc 100% fiind considerate cheltuieli efectuate pentru livrarea unor servicii catre terti in baza unui contract semnat.
Care este varianta corecta ?

Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Toma1977: 28 December 2012 - 03:30 PM




#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 December 2012 - 05:01 PM

Limitarea aceea de 2% ca si cheltuiala deductibila e valabila pentru beneficiar nu pentru dumneavoastra care prestati acel serviciu. Aplicati opinia celui cu 100% deductibilitate.







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL