Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D394 pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D394 pt PFA


8 replies to this topic

#1 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 January 2012 - 12:00 PM

Atentie! S-a modificat modalitatea de depunere a declaratiei 394!!! Cei care o depuneam pana acum semestrial, o vom depune pana pe 25 ianuarie ca si pana acum, insa mai departe va fi obligatorie completarea ei in functie de perioada de raportare a TVA_ului. Deci daca majoritatea probabil aveam trimestrul ca perioada de raportare a TVA, odata cu decontul de TVA (d. 300) vom depune si 394!



#2 soldoveanul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 January 2012 - 11:06 AM

Intrebare pentru cei mai informati: pentru 392 si 394 au aparut programe noi sau se utilizeaza cele vechi. Eu nu am gasit pana acum, stiu ca este program nou pentru 300(tva).
Multumiri anticipate.




#3 soldoveanul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 January 2012 - 11:19 AM

M-am mai informat si am aflat ca 392 are program nou. Despre 394 stie cineva ceva?



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 January 2012 - 06:53 PM

394 am depus eu pe prg vechi.



#5 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 22 January 2017 - 05:20 PM

Dupa lungi cautari pe forum si internet, se pare ca-s primul care ridica problema. Ma gandesc ca nu am cautat unde trebuie (sau ce trebuie).
Topicu dedicate D394 pe 2016 e inchis, iar altul deschis cu specificul situatiei mele n-am gasit asa ca ma incumet sa deschid eu unul.

Pe scurt: sunt PFA, sistem real, neplatitor de TVA, dar inregistrat in scopuri de TVA in urma cu multi ani pt a putea sa ma inregistrez in ROI.
De atunci, am depus anual, pe linga altele, declaratia 394, pe anul precendent. Nu depun D300 sau alte chestii legate de TVA (in afara de 390 VIES, dar ala e pe EU, nu pe intern)

Au fost foarte multe modificari anul trecut referitor la declaratia 394, asa ca n-am mai urmarit problema sperand ca pina in ianuarie 2017 cand imi vine "randul" sa o depun, se linistesc apele si o dibuiesc cumva. M-am inselat.

Ce am dibuit pina acuma, e ca pt ianuarie -inuie 2016, se depune un PDF, pt iulie 2016 - dec 2016, se depune alt PDF (care si ala se pare ca se completeaza in 2 moduri diferite pt 2 perioade diferite)

Iar ghidul de completare are 55 de pagini :ohmy2:

Ma poate lamuri cineva care PDF depun, ce perioade declar, daca depun acelasi PDF pt tot anul, completez diferit pe perioade sau la fel? Eventual daca pot aparea ceva probleme care eu nu le vad acuma?

Multumesc.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2017 - 06:31 PM

Esti inregistrat conform art.317, nu 316, deci nu depui D394.

Anexa nr. 2 la Ordinul nr. 3.769/2015:
1. Declaraţia se completează şi se depune de către:
a) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 316 din Legea
nr. 227/2015 privind Codul fiscal, .....

...
b) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România conform art. 316 din Codul
fiscal, care realizează achiziţii .........


PS: Nu stiu cum de ai depus D394 in anii precedenti ... nu trebuia! Dar nu-ti da nimeni amenda ca ai dat o declaratie in plus :laugh:

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 22 January 2017 - 06:33 PM




#7 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 22 January 2017 - 07:45 PM

(mi-a busit formu comentariul dinc eva motiv)

Merci de informatii.
N-a zis nimeni nimic probabil pt ca l-am depus online. Am fost la ghiseu, m-am interesat, mi s-a zis ca trebe, si m-am conformat.


Am sapat in arhivele mele si am gasit declaratia 91 pt inregistrare in scop tva. Zice acolo de ceva articol 150 alin 2.
Cautand in codul fiscal din 2011, gasesc
ART. 150 Persoana obligată la plata taxei pentru operaţiunile taxabile din România
unde se mentioneaza de
ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii
(1)
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

care incepe sa semene cu ce caut (adica ce e bifat si pe declaratia 91)

Articolele alea is acolo pina in 2014.
in 2015 pare ca se schimba treaba si cel putin pe textul legii pare sa se mapeze 153 la 316 si 154^1 la 317.

Inca o data, merci ;)

Aceasta postare a fost editata de ciuly: 22 January 2017 - 07:50 PM




#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2017 - 10:48 AM

Cu placere!



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2017 - 12:09 PM

Vezi postareaciuly, la 22 January 2017 - 05:20 PM, a spus:

Topicu dedicate D394 pe 2016 e inchis, iar altul deschis cu specificul situatiei mele n-am gasit asa ca ma incumet sa deschid eu unul.
exista topic D394 cu mesaje din 2017 ! :smile: Tot la acelasi capitol unde e si cel care a fost activ in 2016 ... adica la declaratii.

Majoritatea decl. capata topice noi la fiecare inceput de an, iar precedentele se inchid, ca sa pastram cat mai grupat actualitatea mesajelor si sa nu se scrie in 2 locuri despre aceeasi tema.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL