Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mod calcul descarcare gestiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Mod calcul descarcare gestiune

descarcareade gestiune
3 replies to this topic

#1 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 posts

Posted 20 January 2013 - 11:07 PM

buna ziua,
sunt incepatoare in ale meseriei si vreau sa imi dati o mana de ajutor de la inregistrarea unei fact pana la descarcarea gestiunii, eu m-am jucat in program si am tot incercat sa vad de unde provin sumele insa mi-am prins capul in cifre:)
de ex o SC cu activitate comert cu amanuntul, evidenta se tine la pret de vanzare pe gestiuni distincte.

factura intrare:
produs x: 350lei/buc x 10 buc = 3500 lei fara tva
pret vanzare 520 lei pe buc cu tva
% = 401 4340
371 3500
4426 840

371 = % 1700
378 1006.45
4428 693.55
va rog sa ma ajutati cu modul de calcul al sumelor ce se regasesc in conturile 378, 4428

Vanzare:
5311= % 1240
707 1000
4427 240

descarcare gestiune:
607=371 833.33
378=371 166.67
4428=371 240

aceste sume mi le calculeaza automat programul insa nu stiu de unde provin. am tot citit pe net si am vazut acea formula a coef mediua K ... insa tot nu am reusit sa dau de cap acestor sume.
in caz ca exemplul meu nu este complet sau nu este bine ceva va rog sa folositi alte sume, idea este sa inteleg modul de calcul.
astept raspunsul dvs.
va multumesc anticipat!



#2 georgian.x

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 March 2013 - 08:34 PM

Buna ziua,

Am o I.F. neplatitoare de TVA si contabilitatea se tine in partida simpla si am 2 nelamuriri:
1. Descarcarea de gestiune folosind coeficientul "K" se efectueaza lunar sau doar la sfarsit de an ?
2. Cum se calculeaza descarcarea de gestiune in anul al doilea ?




#3 georgian.x

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 05 March 2013 - 07:23 AM

Cred ca formula de calcul a adaosului mediu in anul al doilea (dedusa cu regula de trei simpla) este astfel:

(sold adaos anul N-1 + adaos anul N) x 100 / ( sold marfuri val. aprovizionare anul N-1 + intrari marfuri anul N la val. aprovizionare)

Apoi aplic acest adaos mediu ( K ) valorii marfurilor vandute in anul N.


Asa procedati si dvs ?



#4 monika0510

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 16 July 2013 - 08:35 PM

Buna,

Va cer un pic ajutorul.
Deoarece inca firma nu dispune de baza materiala ptr achizitionarea unui cititor de bare, ptr evidenta cantitativa a marfii si, dupa care calculul adaosului ar fi mai simplu, evidenta trebuie tinuta doar valoric :(
Soldul initial ptr K este zero, ptr ca este prima luna de activitate.
As dori un pic de ajutor, ptr ca la sfarsitul lunii sa pot inchide corect: cum sa procedez?
Va multumesc anticipat!!






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL