Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D205 ( in loc de fise fiscale) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D205 ( in loc de fise fiscale)


11 replies to this topic

#1 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2013 - 11:12 PM

In realitate se depun intr-o forma simplificata (dpdv al informatiilor), doar ca nu-i mai zice 210 ci s-au mutat in 205.

Modificarea importanta este ca nu trebuie sa mai listezi fisele individuale decat daca iti cere salariatul hartia.



#2 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2013 - 10:41 AM

Buna,

Nu mi-e foarte clar ce se trece in aceasta declaratie:

1-doar serviciile prestate de nerezidenti pt care s-a retinut impozit la sursa
2-serviciile prestate de nerezidenti in Romania, pt care s-a retinut impozit dar si cele pt care nu s-a retinut deoarece cf DTT sunt scutite
3-toate serviciile prestate de nerezidenti
a) prestate in Romania
b) indiferent de locul prestarii
4-toate facturile de la nerezidenti: servicii si bunuri

Eu ma gandeam la pct 2, insa as vrea sa mai aflu si alte pareri

Multumesc mult




#3 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2013 - 03:42 PM

Buna ziua,

Poate sa ma lamureasca cineva,
Unde trec veniturile zilierilor, pentru care am retinut impozit 16%?
Acesta a fost declarat prin 112, la un loc cu impozitele din salarii, insa totusi zilierii nu sunt salariati...
Multumesc



#4 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 January 2013 - 05:47 PM

Conform clasificarii tale: 3b - toate serviciile prestate de nerezidenti, indiferent de locul prestarii. Desigur, servicii platite in anul in cauza
Si ca sa adaug, comform cu ce ai spus la punct 2, si cele la care s-a retinut impozit, si la care nu s-a retinut, fiind scutite (chiar si pentru ca s-a prezentat certificat de rezidenta fiscala)



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 January 2013 - 08:54 AM

bifezi la III ,b si mergi la sectiunea IV - Venituri din activități desfășurate în baza contractelor/
convențiilor civile încheiate potrivit Codului civil, precum și a contractelor de agent
si mergi apoi la sectiunea IV
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2013 - 10:42 AM

multumesc, intre timp am mai gasit si alte pareri, din anul trecut, cand s-au depus fise fiscale pentru zilieri, atunci am trecut la functia a doua, fara deduceri, doar impozitul, si deoarece aceste venituri sunt asimilate salariilor, ma gandesc ca e mai bine asa... mai are cineva de intocmit 205 pentru zilieri? pana la 28 februarie ne lamurim noi...:)



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2013 - 07:47 PM

Vezi postareaHANDA76, la 23 January 2013 - 10:42 AM, a spus:

si deoarece aceste venituri sunt asimilate salariilor, ma gandesc ca e mai bine asa...

Obligatiile fiscale ale contribuabililor care utilizeaza zilieri

http://www.finanteva...ieri200213.html


Declararea impozitului pe venituri din salarii se face in formularul 112, Anexa 1 Creante fiscale - randul 01, cod 602, „Impozit pe veniturile din salarii”, cumulandu-se, dupa caz, cu celelalte impozite pe venituri din salarii, fara completarea pentru zilieri a celorlalte anexe din declaratie.
De retinut!
Activitatea desfasurata de zilieri nu confera acestora calitatea de asigurat in sistemul public de pensii, sistemul asigurarilor sociale pentru somaj si nici in sistemul de asigurari sociale de sanatate. Zilierii vor putea incheia, optional, o asigurare de sanatate si/sau de pensie.
Beneficiarii care utilizeaza zilieri au obligatia completarii si depunerii formularului 205 „Declaratie privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate pe beneficiari de venit” prin bifarea modului V „Date informative privind impozitul pe veniturile din salarii” pana la 28 februarie 2013 inclusiv pentru impozitul retinut in anul 2012.



#8 stroetania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 22 February 2013 - 11:41 PM

Buna seara,

Pentru societate cu activitate suspendata se depune declaratia 205?

Multumesc.



#9 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 20 March 2013 - 03:43 PM

Am preluat in luna noiembrie o firma care doar in cele 2 luni (noiembrie si decembrie 2012) a avut venituri din alte activitati peste 1300 pozitii de declarat in 205. Bineninteles ca pana in 28.02.2013 nu am reusit sa introduc si perioada ianuarie-octombrie 2012 asa ca am depus declaratia partial si acum as vrea sa o rectific sa o depun corect Acum ar trebui sa introduc doar beneficiarii de venit pe care nu i-am introdus sau o declaratie completa care sa ii cuprinda pe toti ( in jur de 7300)? Si daca la o anumita pozitie am introdus o suma gresita cum o pot corecta?



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2013 - 08:33 PM

Rectificativa se trimite cu pozitiile corectate/noi (nu cu toate).

Daca vrei sa stergi o pozitie (un cnp adica) treci la sume 0 (zero).



#11 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 29 May 2013 - 09:51 AM

Cum se poate lista declaratia 205 doar pentru un salariat?



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2013 - 02:35 PM

Nu se poate, 205-ul este format din multe tabele de fapt :))

Pentru un salariat se da o adeverinta de venit/retineri, o faci cum te taie capul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL