Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Probleme cu C.I.M. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Probleme cu C.I.M.

10 replies to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 25 January 2013 - 01:31 PM

Buna!
Am mai descoperit o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.
Toate angajatele (comert cu amanuntul de prod. cosmetice, bijuterii) au contracte de munca cu functia vanzatoare, dar una dintre ele are doar 7 clase. Contractele au fost incheiate acum 1 an si jumatate, fara sa le ceara nici un document, doar buletinul. Acum eu am preluat firma, dar nu stiu cum sa fac sa nu am eu probleme si daca se poate sa nu isi piarda nici ea locul de munca.
Ce ma sfatuiti sa fac?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 January 2013 - 08:02 PM

Nicaieri (in nici un text de lege/ordin, etc. in vigoare ) nu sunt mentionate conditii obligatorii de studii pentru functiile din COR.

Pentru profesiile reglementate, exista legi speciale (medici,avocati,notari,judecatori, profesori etc.)
Dar, nu exista lege speciala pentru profesiile de vanzator, agent comercial, sef de santier, programator web etc.

Daca stie cineva vre-un paragraf din sublima legislatie din Romania ca sa specifice conditii obligatorii de studii pentru aceste functii ... dati-ne si noua trimiterea.




#3 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 16 May 2013 - 01:14 PM

Buna ziua!

Am o problema cu un salariat care are cartea de identitate expirata din luna decembrie 2012. Nu vrea sau nu poate sa o reinoiasca. CIM-ul mai este legal in aces moment? Trebuie sa-l concediez sau mergem mai departe asa?

Multumesc!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2013 - 03:00 PM

eu as lasa-o asa, dar i-as cere o copie dupa certificatul de nastere unde sunt toate datele din buletin (mai putin seria si nr. - evident), adica tot ce ne intereseaza cel mai mult la identificarea unei pers.
pana la urma trebuie dovedit ca partile contractante sunt chiar cele inscrise in contract !

deci, sfatul meu este sa mergeti mai departe asa !
normal era ca buletinul sa fi fost valabil la momentul angajarii, dar NU cred ca verifica cineva (de la ITM) data expirarii de pe copia buletinului de la dosarul de personal !!


:smile:



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 May 2013 - 11:31 AM

Problema apare in cazul in care te fura (de ex.), nu vei acea ce sa-i faci pentru ca acel contract nu este valabil de fapt (datele de identificare sunt invalide).

Daca nu iti da un act valabil cu poza (macar un permis de conducere!), atunci NU ANGAJEZI.
Amenda pt. lipsa CI din dosarul personal (daca este un CI expirat este acelasi lucru) este destul de mare.
Dar daca-ti convine sa platesti amenzile din cauza lor, asta-i alta poveste.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2013 - 12:19 PM

Vezi postareamgabi, la 17 May 2013 - 11:31 AM, a spus:

Problema apare in cazul in care te fura (de ex.), nu vei acea ce sa-i faci pentru ca acel contract nu este valabil de fapt (datele de identificare sunt invalide).

in sensul celor spuse de tine ar insemna ca si atunci cand isi pierde sau ii expira CI unui salariat (in timpul derularii CIM) ctr. de munca respectiv nu mai este valabil fiindca datele de identificare ale unei parti nu mai sunt valide :sad:

ei, nici chiar asa ... + ca schimbarea seriei si nr. CI pot interveni cu rapiditate, oricand, pe cand datele din certificatul de nastere (completat corect la nastere) raman aceleasi toata viata.

oricum, cel mai sigur si de aceea cel mai uzitat mod de identificare a unei persoane este CNP-ul acesteia, apoi numele ei si abia dupa aia seria si nr actului de identitate - asta tocmai din considerentele pe care le-am mentionat.
cand nu exista CNP - da, cele mai importante erau seria si nr. actului de identitate.

chiar si la firme ne dam seama ca e vb de aceeasi firma dupa CUI, chiar daca si-a schimbat denumirea, sediul, asociatii ... deci CUI pt o persoana juridica e ca CNP-ul pt persoane fizice. :smile:

tu, @gullit, faci cum crezi ca e mai bine pt tine :biggrin:



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2013 - 12:47 PM

revin : am sunat si la Inspectia Muncii, am explicat situatia si mi s-a spus ca un CIM (la modul general) nu poate fi anulat decat in instanta, la cererea uneia dintre partile contractante - ceea ce este f. corect !
in plus, presupunand ca firma ar cere anularea CIM in instanta ( de ce ar face-o doar pt motivul cu CI ??), faptul ca salariatul a semnat un stat de plata ca urmare a desf. unei activ. in cadrul firmei ii da castig de cauza fara nici un dubiu, adica acel CIM NU poate fi anulat doar pt ca, la momentul inchieirii sale, CI expirase cata vreme CIM a produs toate efectele decurgand din derularea sa.
de asemenea, existenta la dosar la unei copii dupa certificatul de nastere (pe langa cel de casatorie, daca este cazul - pt schimbarea numelui) este o dovada in plus ca salariatul e chiar pers.-parte a CIM.

deci, oameni buni, exista cai adiacente prin care putem aduce argumente in plus ca CIM este perfect valabil, chiar si in fata organelor judecatoresti (in extremis) - nu numai la ITM; de aceea eu zic ca nu e cazul sa ne punem pbl. anularii CIM doar fiindca angajatului ii expirase CI.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 May 2013 - 05:33 PM

La un control nu stau ei sa citeasca de sus pana jos copia dupa CI, nu-i bai. Foarte rar se intampla sa verifice datele din copii la un control. Aici si eu cred ca n-ar fi probleme!

Eu am atras doar atentia asupra necesitatii intocmirii contractelor si dosarului de personal CORECT SI COMPLET.
Chiar acum ~10 zile a primit cineva amenda pentru CI (cand cu raziile ITM in Mamaia). Iar la astia amenzile sunt greu de digerat :angry2:
De ce sa va legati la cap daca nu va doare?

Obisnuiti-i pe toti sa ia in serios actele si formularistica ref.la relatiile de munca.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2013 - 05:50 PM

Vezi postareamgabi, la 17 May 2013 - 05:33 PM, a spus:

Obisnuiti-i pe toti sa ia in serios actele si formularistica ref.la relatiile de munca.

asta-i f adevarat, ca regula de baza ! :biggrin:



#10 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 23 May 2013 - 01:40 PM

Eu zic asa...am un CIM in derulare, sa zicem de 2 ani, CI expira...obligatoriu salariatul respectiv tb sa aduca noul act de identitate VALABIL (ci sau pc sau pass, orice...tb sa modific obligatoriu in revisal de la data la care imi aduce la cunostiinta in cazul in care se schimba si adresa, sau numele).

Legal nu pot concedia salariatul pe motivul ca are CI expirat si au trecut 6 luni si nu a adus altul nou (nu poate face unul nou-lipsa dovada domiciliu - cazul salariatului meu, sau nu vrea), dar eu cred ca la un control nu sunt tocmai in regula.

Poate are nevoie de vreo adeverinta pe la primarie si atunci sa fortez nota cu: "imi aduci ci, iti dau adv..."

Nu cred ca este normal ca un CIM sa mai fie valabil atata vreme cat CI e expirat, doar CIM se face pe baza la CI...

Am trimis si un email la itm dar astia dorm...



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 May 2013 - 12:23 PM

Eu cand am vorbit de acte complete si valabile, m-am referit la acelea obligatorii la intocmirea CIM sau alte aditionale.

Odata intocmit CIM-ul (l-ai identificat pe om, corespunde cu poza si ai toate datele obligatorii pentru intocmire, ati semnat si tu/societatea si el, are fisa medicala si toate formalitatile) , gata, s-a terminat , CIM-ul ramane valabil indiferent daca iti aduce sau nu actele modificate.

Nu-l poti obliga sa-si faca noul CI, n-ai baza legala :))
Desi el este obligat sa te anunte de eventualele modificari (adresa, CI, pers.in intretinere...), tu nu-l poti da amenda.
Eventual faci o notificare prin care ii ceri sa-ti aduca un act valabil (ca sa fii acoperit).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL