Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli cu caldura si combustibilul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli cu caldura si combustibilul

cheltuieli
2 replies to this topic

#1 marius_cristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2013 - 11:36 PM

Buna ziua!
Sunt PFA neplatitoare de tva, fac comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie.
1. Am o masina care nu este inregistrata pe PFA (se poate inregistra pe PFA?). Cheltuielile cu conbustibilul (cheltuieli realizate in vedrerea achizitionaii de marfa) sunt deductibile?
2. Pt spatiu am un contract de comodat. Pot deduce cheluielile cu caldura daca factura nu este pe PFA?
Multumesc frumos!



#2 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 18 February 2013 - 01:02 PM

1.DA Faci un contract de comodat pt.masina unde precizezi ca pfa-ul suporta cheltuielile cu combustibilul si chiar alte costuri de intretinere si reparatii. Trebuie sa dovedesti ca deplasarile au fost facute in interesul activitatii pe care o faci si sa completezi foaie de parcurs pe care se confirma fiecare deplasare.
2. In baza contactului de comodat, faci un contract de furnizare energie termica si facturi pe PFA.




#3 marius_cristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 March 2013 - 09:40 PM

Buna seara!
Stiu ce inseamna contract de comodat dar ... ceva imi este neclar. Imi este asa teama de o amenda ca prefer sa intreb de 10 ori inainte.
Legat de masina...
In baza contractului de comodat, cheltuielile cu deplasarea le trec pe PFA. Dar pt a reusi sa fac aceste cheltuieli deductibile trebuie sa schimb actele masinii?! Din punctul meu de vedere si cum spune si contractul de comodat, logic este ca nu; dar aceasta logica respecta legea?
Legat de caldura si energie...
Propietarul deja are contract de furnizare a acestora. Pt a trece cheltuielile cu caldura si energia pe PFA trebuie sa fac un nou contract cu furnizorii?! Asta implica o groaza de cheltuieli. Pe baza contractului de comodat, cheltuielile (facturile) venite pe numele proprietarului spatiului nu le pot trece pe PFA fara sa modific contractul de furnizare?!
Va multumesc frumos!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL