Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termen de prescriptie - control TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


termen de prescriptie - control TVA

1 reply to this topic

#1 Aurica22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 20 February 2013 - 09:28 AM

Buna ziua.
Cer scuza daca nu postez chiar in cel mai potrivit topic dar intrebarea mea are doua aspecte.
Am cerut rambursare TVA prin declaratia depusa pe 25 ian 2013.
Au venit inspectorii de la fisc si au inceput sa faca control fiscal din anul 2007.
Au stabilit la 2007 niste sume ca TVA nedeductibil desigur cu accesorii si "tacamuri"
Intrebari:
In 2013 mai pot face verificari si stabili debite pt. 2007
Dupa parerea mea acele sume sunt sub prescriptie si nu mai fac obiectul stabilirii unor debite. Ce parere aveti?
Va rog comentarii si pareri vis avis de lege.
Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 20 February 2013 - 02:43 PM

n-ai postat unde trebuia, dar l-am mutat eu ! era mai nimerit la capitolul de controale fiindca intrebarea ta vizeaza o pbl. legata de un control ANAF (voi uni topicele, dupa un timp).

acum, raspunsul meu : facand socoteala "babeste", iese ca 2007 s-a prescris incepand cu 01.01.2008 + 5 ani, adica 2008, 2009, 2010, 2011 si 2012 !
la 01.01.2013 am intrat in al 6-lea an, deja ... :sad:


in plus, CODUL DE PROCED. FISCALA ZICE :

CAP. 2 Prescripţia dreptului de a stabili obligaţii fiscale

Art. 91
Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.

(3) Dreptul de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală.

(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârşirii faptei ce constituie infracţiune sancţionată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă.


Art. 98
Perioada supusă inspecţiei fiscale

(1) Inspecţia fiscală se efectuează în cadrul termenului de prescripţie a dreptului de a stabili obligaţii fiscale.
(2) La contribuabilii mari, perioada supusă inspecţiei fiscale începe de la sfârşitul perioadei controlate anterior, în condiţiile alin. (1).
(3) La celelalte categorii de contribuabili inspecţia fiscală se efectuează asupra creanţelor născute în ultimii 3 ani fiscali pentru care există obligaţia depunerii declaraţiilor fiscale. Inspecţia fiscală se poate extinde pe perioada de prescripţie a dreptului de a stabili obligaţii fiscale, dacă este identificată cel puţin una dintre următoarele situaţii:
a) există indicii privind diminuarea impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului general consolidat;
b) nu au fost depuse declaraţii fiscale în interiorul termenului de prescripţie;
c) nu au fost îndeplinite obligaţiile de plată a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi altor sume datorate bugetului general consolidat.








Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL