Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum se tine corect contabilitatea la un fast-food? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cum se tine corect contabilitatea la un fast-food?

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 28 February 2013 - 02:08 PM

Buna ziua, urmeaza sa preiau contabilitatea la un fast food si nu am prea multe notiuni, stiu ca este productie, iar inregistrarile ar fii acestea:
- achizitia de materii prime si materiale:
% = 401
301
302
4426
- achizitia marfii care nu se prelucreaza
% = 401
371
4426

- consumul de materii prime
601=301
602=302
- obtinerea de produse finite (a mancarurilor )
345=711
- transformarea produselor finite in marfuri:
371= 345
- vanzare ( facturare)
4111 = %
701 - prod finite
707 - marfuri neprelucrarte
4427 tva
- vanzare prin casa de marcat:
5311= %
707
4427
- descarcarea gestiunii
711=345
- descarcarea gestiunii de marfuri neprelucrate ( produse
% =371
4428
378
607
Stiu ca trebuie retetar si raport de productie zilnic, ma puteti ajuta cu un model?
In cazul in care anumite produse sa zicem se strica, cum le inregistrez?
Va multumesc anticipat!


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL