Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
semnatura declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


semnatura declaratii


5 replies to this topic

#1 ioanamarias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 posts

Posted 29 March 2013 - 03:47 PM

buna ziua!

are cineva idee ce se intampla in cazul in care am semnat niste declaratii pentru anaf, dar nu aveam niciun contract incheiat intre mine si firma respectiva? stiu ca se face un contract de colaborare, poate acesta sa fie facut cu titlu gratuit? avand in vedere ca este vorba de logodnicul meu?

va rog sa ma ajutati.

va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 01 April 2013 - 10:02 AM

daca le-ai semnat numai pt transmiterea electronica, nu-i nici o pbl. fiindca logodnicul tau le va semna (de mana) - ca administrator si e ok asa.

altfel, nu aveai dreptul sa le semnezi in numele firmei (in lipsa unei relatii contractuale).
ctr. de prestari servicii cu titlu gratuit ... n-am auzit pana acum, dar asta nu inseamna ca nu poate exista vreo forma legala.
chiar m-ai facut curioasa si-o sa ma interesez.

:smile:




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2,080 posts
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Posted 01 April 2013 - 03:27 PM

Nu, nu este posibil, trebuie sa existe un contract de prestari servicii/conventie civila si pentru transmiterea Declaratiilor fiscale – intre doua societati comerciale, intre o PFA si societatea comerciala, un contract de munca intre societate si un economist; sau trebuie sa existe o semnatura electronica achizitionata de administratorul societatii ptr. societatea respectiva. Nu se pot transmite Declaratii fiscale in baza unui contract de comodat-fara plata, sau in mod onorific, in cazul in care ai semnat trebuie sa existe o relatie contractuala comerciala.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 02 April 2013 - 10:51 AM

parerea mea este ca doar pt transmiterea electronica nu este obligatorie existenta unui ctr. de prestari servicii fiindca, pana la urma, e vb de o depunere a declaratiei si nu de intocmirea ei.

pt depunerea la ghiseu nu cerea nimeni vreun contract de colaborare ... putea s-o depuna si vecina ... oricine ! principiul / fondul a ramas acelasi si el este depunerea decl., doar forma este alta (adica online) si pt asta trebuie numai imputernicire (D150), nu ctr. de prestari servicii.

eu asa cred ... :smile: si parca tin minte ca s-a mai vb despre asta, pe forum, facandu-se distinctia intre cele 2 semnaturi.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 April 2013 - 01:52 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 01 April 2013 - 10:02 AM, a spus:

ctr. de prestari servicii cu titlu gratuit ... n-am auzit pana acum, dar asta nu inseamna ca nu poate exista vreo forma legala.
chiar m-ai facut curioasa si-o sa ma interesez.

vezi la link-ul de mai jos, postul 24 :

http://www.conta.ro/...029#entry254029



#6 fdcondurachi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Male

Posted 09 April 2013 - 06:00 AM

din cate stiu eu contractul de prestari servicii nu are limite superioare sau inferioare, deci ar putea fi facut si pentru o suma simbolica de doar 1 leu ... :cool:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL